REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli

Dariusz Makulec
Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli / fot. ShutterStock
Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele należą do grupy zawodowej, których prawo do nagrody jubileuszowej zostało przewidziane wprost w ustawie. Ile wynosi nagroda jubileuszowa? Od czego zależy jej wysokość?

Prawo pracownika do żądania od pracodawcy zapłaty nagrody jubileuszowej nie zostało przewidziane bezpośrednio w kodeksie pracy, co w konsekwencji powoduje możliwość żądania zapłaty tego świadczenia, w przypadku wprowadzenia takiego prawa w aktach wewnątrzzakładowych, w postaci układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. Dotyczy to pracowników, których stosunek pracy określany jest przez przepisy kodeksu pracy, zasadniczo zatrudnionych przez prywatnych przedsiębiorców. W przypadku nauczycieli zasadniczym aktem prawnym regulującym ich stosunek pracy są przepisy szczególne zawarte w ustawie Karta Nauczyciela, która w art. 47 przewiduje prawo nauczyciela do nagrody jubileuszowej.

REKLAMA

Wysokość nagrody jubileuszowej

W treści art. 47 § 1 KN został określony okres pracy nauczyciela, który uprawnia do uzyskania prawa do nagrody jubileuszowej. Wysokość nagrody jubileuszowej uzależniony jest od okresu pracy nauczyciela i przedstawia się następująco:

REKLAMA

1. za 20 lat pracy - 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
2. za 25 lat pracy - 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
3. za 30 lat pracy - 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
4. za 35 lat pracy - 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
5. za 40 lat pracy - 250 % wynagrodzenia miesięcznego.

Szczegółowe rozwiązania prawne dotyczące nagrody jubileuszowej poprzez delegację ustawową zawartą w art. 47 § 2 KN zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. 2001 r. Nr 128 poz. 1418).

REKLAMA

Ustalając uprawnienie nauczyciela do nagrody jubileuszowej w pierwszej kolejności należy zliczyć wszystkie okresy zatrudnienia nauczyciela, w tym zakończone oraz okresy pracy, które na podstawie przypisów odrębnych podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W praktyce najczęstszym okresem pracy, który podlega wliczeniu do okresów zatrudniania na podstawie odrębnych przepisów jest okres pracy w gospodarstwie rolnym zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. 1990 r. Nr 54 poz. 310) i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zgodnie z ustawą Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2013 r. poz. 674 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie należy wskazać, iż w przypadku gdy nauczyciel pozostawał równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy należy wliczyć tylko jeden z tych okresów. W przypadku gdy nauczyciel twierdzi, że posiada dłuższy niż wskazywany przez pracodawcę okres pracy, a jednocześnie dotychczas nie dostarczył pracodawcy właściwej dokumentacji i nie znajduje się ona w aktach osobowych nauczyciela to na nauczycielu ciąży obowiązek udokumentowania tych okresów zatrudnienia. Najczęstszymi w praktyce przypadkami, w tym zakresie są wskazane powyżej okresy pracy w gospodarstwie rolnym i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Tym samym nauczyciel zobowiązany jest do udokumentowania przedmiotowych okresów pracy.

Przepisy prawa wyłączają możliwość wliczenia do okresów zatrudnienia okresów pracy wykonywanych na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Zobacz również: Godziny ponadwymiarowe nauczyciela

Wysokość nagrody jubileuszowej

Wysokość nagrody jubileuszowej stanowi określony procent wynagrodzenia określony w art. 47 § 1 KN zależny od okresu pracy nauczyciela. Jako podstawę wynagrodzenia bierzemy wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Jednakże jeżeli w dniu wypłaty wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie korzystniejsze jako podstawę bierzemy to wynagrodzenie. Ponadto jeżeli nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudniony w innym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin niż w dniu wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Nagrodę jubileuszową oblicza się według zasad obowiązujących jak przy ustaleniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Kiedy przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej?

Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Zgodnie z Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 21 maja 1991 r. I PZP 16/91 pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie. Jednocześnie orzecznictwo wskazuje, że w przypadku niezapłacenia nauczycielowi narody jubileuszowej po nabyciu do niej prawa, nauczyciel może żądać zapłaty odsetek ustawowych (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 sierpnia 1999 r. I PKN 189/99).

Należy również zwrócić uwagę, że przepisy powyższego rozporządzenia przewidują przypadki, w których prawo do nagrody jubileuszowej przysługuje również przed dniem nabycia do niej prawa. Przedmiotowe dotyczą nauczycieli, których stosunek pracy ulega rozwiązaniu w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, a nauczycielowi brakuje do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. W przypadku zaistnienia tych przesłanek nauczyciele nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Podatek i składki ZUS od nagrody jubileuszowej

Pracodawca odprowadza od nagrody jubileuszowej zaliczkę na podatek dochodowy. Natomiast zgodnie z treścią § 2 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. 1998 r. Nr 161 poz.1106, z późn. zm.) podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody w postaci nagrody jubileuszowej, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 28 października 2013 r.);
2. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2013 r. poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 28 października 2013 r.);
3. Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. 1990 r. Nr 54 poz. 310) (stan prawny na dzień 28 października 2013 r.);
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. 2001 r. Nr 128 poz. 1418) (stan prawny na dzień 28 października 2013 r.);
5. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. 1998 r. Nr 161 poz.1106, z późn. zm.) (stan prawny na dzień 28 października 2013 r.).

Zobacz: Zastępstwo nauczyciela w pytaniach i odpowiedziach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA