REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Pązik
Urlop wypoczynkowy nauczyciela / fot. ShutterStock
Urlop wypoczynkowy nauczyciela / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Regulacje dotyczące sposobu udzielania urlopów określają przepisy Karty Nauczycieli. Wymiar urlopu dla nauczyciela zależy od miejsca jego zatrudnienia. W związku z tym nauczyciele zatrudnieni w szkołach, w których przewidziane są okresy ferii, mają prawo do urlopu wypoczynkowego w tym okresie. Natomiast nauczyciele zatrudnieni w innych placówkach dydaktyczno – wychowawczych jak zakłady poprawcze bądź schroniska nieletnich przyznany jest inny wymiar urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Wymiar urlopu

REKLAMA

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym w szkołach z uwzględnieniem okresu ferii przysługuje w ich czasie urlop. Wymiar tego urlopu odpowiada okresowi trwania ferii zimowych i letnich. W związku z tym w okresie zimowym nauczyciel ma prawo do 2 tygodni urlopu wypoczynkowego, natomiast od momentu zakończenia zajęć w drugiej połowie czerwca do 31 sierpnia przysługuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy na okres wakacyjny. Nauczyciel, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony ma prawo do pełnego wymiaru urlopu w okresie trwania ferii. Jednakże nauczyciel zatrudniony na okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, która przewidziana jest organizacja ferii ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Ważną i dość kontrowersyjną kwestią jest brak uprawnienia urlopu wypoczynkowego w sytuacji, kiedy nauczyciel powinien przebywać na urlopie wypoczynkowym a korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Taki pogląd przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 1988 r. (III PZP 4/88). Z sentencji wynika, iż cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Wobec czego nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie czasu. Nie można zatem wnioskować o przyznanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który w okresie ferii przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.

Inaczej przedstawia się sytuacja nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych. Mają oni prawo do 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, którego termin określany jest w planie urlopów. Sytuację, w której taki nauczyciel nie może rozpocząć urlopu w terminie przewidzianym w planie urlopów z usprawiedliwionych powodów reguluje art. 165 kodeksu pracy. Zgodnie z tą regulacją w takim wypadku pracodawca zobowiązany jest do przesunięcia terminu urlopu i udzielenia go w innym terminie.

Zobacz również: Czas pracy nauczyciela

Dodatkowe prace w trakcie urlopu

W trakcie trwania urlopu dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela w terminie nie dłuższym niż 7 dni do określonych zadań:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przeprowadzania egzaminów,
• prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
• opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Jednakże urlop nauczyciela powinien zostać tak udzielony, aby trwał nieprzerwanie przez okres 4 tygodni.

Wymiar wynagrodzenia urlopowego

REKLAMA

Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto oraz dodatek za uciążliwość pracy – na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. Natomiast nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy a także wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Istnieją cztery sposoby obliczania wynagrodzenia:

• w oparciu o składniki wynagrodzenia w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu,
• w oparciu o średnią z okresu roku szkolnego poprzedzającego miesiąc rozpoczęcia urlopu,
• z tytułu godzin ponadwymiarowych i godzin zastępstw doraźnych,
• z tytułu dodatku funkcyjnego.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop wciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni, w odniesieniu do nauczycieli, zatrudnionych w placówce feryjnej, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w placówce nie feryjnej. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Podstawą za jeden dzień będzie wysokość wynagrodzenia za jeden dzień przysługującego urlopu, a ekwiwalent ustala się mnożąc jeden dzień ustalonej wysokości przez ilość dni urlopowych.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

REKLAMA

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

REKLAMA

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA