REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Monika Pązik
Urlop wypoczynkowy nauczyciela / fot. ShutterStock
Urlop wypoczynkowy nauczyciela / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Regulacje dotyczące sposobu udzielania urlopów określają przepisy Karty Nauczycieli. Wymiar urlopu dla nauczyciela zależy od miejsca jego zatrudnienia. W związku z tym nauczyciele zatrudnieni w szkołach, w których przewidziane są okresy ferii, mają prawo do urlopu wypoczynkowego w tym okresie. Natomiast nauczyciele zatrudnieni w innych placówkach dydaktyczno – wychowawczych jak zakłady poprawcze bądź schroniska nieletnich przyznany jest inny wymiar urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Wymiar urlopu

REKLAMA

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym w szkołach z uwzględnieniem okresu ferii przysługuje w ich czasie urlop. Wymiar tego urlopu odpowiada okresowi trwania ferii zimowych i letnich. W związku z tym w okresie zimowym nauczyciel ma prawo do 2 tygodni urlopu wypoczynkowego, natomiast od momentu zakończenia zajęć w drugiej połowie czerwca do 31 sierpnia przysługuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy na okres wakacyjny. Nauczyciel, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony ma prawo do pełnego wymiaru urlopu w okresie trwania ferii. Jednakże nauczyciel zatrudniony na okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, która przewidziana jest organizacja ferii ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Ważną i dość kontrowersyjną kwestią jest brak uprawnienia urlopu wypoczynkowego w sytuacji, kiedy nauczyciel powinien przebywać na urlopie wypoczynkowym a korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Taki pogląd przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 1988 r. (III PZP 4/88). Z sentencji wynika, iż cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Wobec czego nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie czasu. Nie można zatem wnioskować o przyznanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który w okresie ferii przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.

Inaczej przedstawia się sytuacja nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych. Mają oni prawo do 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, którego termin określany jest w planie urlopów. Sytuację, w której taki nauczyciel nie może rozpocząć urlopu w terminie przewidzianym w planie urlopów z usprawiedliwionych powodów reguluje art. 165 kodeksu pracy. Zgodnie z tą regulacją w takim wypadku pracodawca zobowiązany jest do przesunięcia terminu urlopu i udzielenia go w innym terminie.

Zobacz również: Czas pracy nauczyciela

Dodatkowe prace w trakcie urlopu

W trakcie trwania urlopu dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela w terminie nie dłuższym niż 7 dni do określonych zadań:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przeprowadzania egzaminów,
• prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
• opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Jednakże urlop nauczyciela powinien zostać tak udzielony, aby trwał nieprzerwanie przez okres 4 tygodni.

Wymiar wynagrodzenia urlopowego

REKLAMA

Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto oraz dodatek za uciążliwość pracy – na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. Natomiast nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy a także wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Istnieją cztery sposoby obliczania wynagrodzenia:

• w oparciu o składniki wynagrodzenia w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu,
• w oparciu o średnią z okresu roku szkolnego poprzedzającego miesiąc rozpoczęcia urlopu,
• z tytułu godzin ponadwymiarowych i godzin zastępstw doraźnych,
• z tytułu dodatku funkcyjnego.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop wciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni, w odniesieniu do nauczycieli, zatrudnionych w placówce feryjnej, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w placówce nie feryjnej. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Podstawą za jeden dzień będzie wysokość wynagrodzenia za jeden dzień przysługującego urlopu, a ekwiwalent ustala się mnożąc jeden dzień ustalonej wysokości przez ilość dni urlopowych.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA