Urlop wypoczynkowy nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
Regulacje dotyczące sposobu udzielania urlopów określają przepisy Karty Nauczycieli. Wymiar urlopu dla nauczyciela zależy od miejsca jego zatrudnienia. W związku z tym nauczyciele zatrudnieni w szkołach, w których przewidziane są okresy ferii, mają prawo do urlopu wypoczynkowego w tym okresie. Natomiast nauczyciele zatrudnieni w innych placówkach dydaktyczno – wychowawczych jak zakłady poprawcze bądź schroniska nieletnich przyznany jest inny wymiar urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
Wymiar urlopu
REKLAMA
Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym w szkołach z uwzględnieniem okresu ferii przysługuje w ich czasie urlop. Wymiar tego urlopu odpowiada okresowi trwania ferii zimowych i letnich. W związku z tym w okresie zimowym nauczyciel ma prawo do 2 tygodni urlopu wypoczynkowego, natomiast od momentu zakończenia zajęć w drugiej połowie czerwca do 31 sierpnia przysługuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy na okres wakacyjny. Nauczyciel, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony ma prawo do pełnego wymiaru urlopu w okresie trwania ferii. Jednakże nauczyciel zatrudniony na okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, która przewidziana jest organizacja ferii ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Ważną i dość kontrowersyjną kwestią jest brak uprawnienia urlopu wypoczynkowego w sytuacji, kiedy nauczyciel powinien przebywać na urlopie wypoczynkowym a korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Taki pogląd przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 1988 r. (III PZP 4/88). Z sentencji wynika, iż cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Wobec czego nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie czasu. Nie można zatem wnioskować o przyznanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który w okresie ferii przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.
Inaczej przedstawia się sytuacja nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych. Mają oni prawo do 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, którego termin określany jest w planie urlopów. Sytuację, w której taki nauczyciel nie może rozpocząć urlopu w terminie przewidzianym w planie urlopów z usprawiedliwionych powodów reguluje art. 165 kodeksu pracy. Zgodnie z tą regulacją w takim wypadku pracodawca zobowiązany jest do przesunięcia terminu urlopu i udzielenia go w innym terminie.
Zobacz również: Czas pracy nauczyciela
Dodatkowe prace w trakcie urlopu
W trakcie trwania urlopu dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela w terminie nie dłuższym niż 7 dni do określonych zadań:
• przeprowadzania egzaminów,
• prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
• opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Jednakże urlop nauczyciela powinien zostać tak udzielony, aby trwał nieprzerwanie przez okres 4 tygodni.
Wymiar wynagrodzenia urlopowego
REKLAMA
Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto oraz dodatek za uciążliwość pracy – na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. Natomiast nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy a także wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Istnieją cztery sposoby obliczania wynagrodzenia:
• w oparciu o składniki wynagrodzenia w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu,
• w oparciu o średnią z okresu roku szkolnego poprzedzającego miesiąc rozpoczęcia urlopu,
• z tytułu godzin ponadwymiarowych i godzin zastępstw doraźnych,
• z tytułu dodatku funkcyjnego.
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop wciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni, w odniesieniu do nauczycieli, zatrudnionych w placówce feryjnej, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w placówce nie feryjnej. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Podstawą za jeden dzień będzie wysokość wynagrodzenia za jeden dzień przysługującego urlopu, a ekwiwalent ustala się mnożąc jeden dzień ustalonej wysokości przez ilość dni urlopowych.
Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.