reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Regulacje dotyczące sposobu udzielania urlopów określają przepisy Karty Nauczycieli. Wymiar urlopu dla nauczyciela zależy od miejsca jego zatrudnienia. W związku z tym nauczyciele zatrudnieni w szkołach, w których przewidziane są okresy ferii, mają prawo do urlopu wypoczynkowego w tym okresie. Natomiast nauczyciele zatrudnieni w innych placówkach dydaktyczno – wychowawczych jak zakłady poprawcze bądź schroniska nieletnich przyznany jest inny wymiar urlopu wypoczynkowego.

Wymiar urlopu

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym w szkołach z uwzględnieniem okresu ferii przysługuje w ich czasie urlop. Wymiar tego urlopu odpowiada okresowi trwania ferii zimowych i letnich. W związku z tym w okresie zimowym nauczyciel ma prawo do 2 tygodni urlopu wypoczynkowego, natomiast od momentu zakończenia zajęć w drugiej połowie czerwca do 31 sierpnia przysługuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy na okres wakacyjny. Nauczyciel, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony ma prawo do pełnego wymiaru urlopu w okresie trwania ferii. Jednakże nauczyciel zatrudniony na okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, która przewidziana jest organizacja ferii ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Ważną i dość kontrowersyjną kwestią jest brak uprawnienia urlopu wypoczynkowego w sytuacji, kiedy nauczyciel powinien przebywać na urlopie wypoczynkowym a korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Taki pogląd przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 1988 r. (III PZP 4/88). Z sentencji wynika, iż cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Wobec czego nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie czasu. Nie można zatem wnioskować o przyznanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który w okresie ferii przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.

Inaczej przedstawia się sytuacja nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych. Mają oni prawo do 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, którego termin określany jest w planie urlopów. Sytuację, w której taki nauczyciel nie może rozpocząć urlopu w terminie przewidzianym w planie urlopów z usprawiedliwionych powodów reguluje art. 165 kodeksu pracy. Zgodnie z tą regulacją w takim wypadku pracodawca zobowiązany jest do przesunięcia terminu urlopu i udzielenia go w innym terminie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama