Zastępstwo nauczyciela w pytaniach i odpowiedziach
REKLAMA
REKLAMA
Co może zrobić dyrektor, gdy nauczyciel zachoruje w ciągu roku
Nagła nieobecność pedagoga z powodów zdrowotnych w trakcie roku szkolnego to problem dla jego szefa. W tym czasie musi poszukać innego pracownika na zastępstwo lub zlecić doraźne zajęcia
REKLAMA
Czy można zatrudnić czasowo na zlecenie
Dyrektor samorządowej podstawówki poszukuje na zastępstwo polonisty. Okazało się, że osoba, która uczyła tego przedmiotu, zachorowała. Zdecydował się więc zatrudnić nowego pedagoga na umowę-zlecenie. Czy przepisy pozwalają mu na taką praktykę?
NIE
W placówkach samorządowych osoby, które prowadzą zajęcia, są zatrudniane wyłącznie na podstawie Karty nauczyciela. Nie ma możliwości, aby przyjęcie do pracy następowało na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia. Inaczej może postępować placówka, która nie podlega samorządowi. Na przykład stowarzyszenie rodziców prowadzące szkołę podstawową może zawrzeć taką umowę z nauczycielem, o ile strony wyrażą na to zgodę. Potwierdził to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 czerwca 2010 r. (sygn. akt K 29/07). Orzekł, że zapewnienie edukacji to jedno z podstawowych zadań gmin i nie ma nic wspólnego z dyskryminacją wobec placówek niepublicznych, które nie stosują Karty nauczyciela.
Podstawa prawna
Art. 11 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
Czy na zastępstwie można pracować przez dłuższy czas
W przedszkolu od trzech lat pracuje nauczycielka na zastępstwo. We wrześniu została poinformowana przez swojego przełożonego, że najprawdopodobniej będzie jeszcze miała pracę co najmniej przez kolejny rok. Jako przyczynę wskazano jej, że osoba po urlopie wychowawczym zdecydowała się na kolejne dziecko. Czy tak długo można pracować w szkole na zastępstwo?
NIE
Szef placówki oświatowej nie ma obowiązku proponowania nauczycielowi z długim stażem umowy na stałe. Dlatego ten stan może trwać nawet latami. Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby szkoła poszukiwała nauczyciela, z uwagi na utworzenie nowego etatu. Wtedy na czas określony może zostać zatrudniony tylko nauczyciel stażysta, a ci z pozostałymi stopniami awansu zawodowego muszą już być zatrudnieni na stałe.
Podstawa prawna
Art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
Czy umowa czasowa może być na cały rok
W połowie września szef samorządowej placówki oświatowej otrzymał zwolnienie lekarskie od nauczyciela na okres dwóch tygodni. Ten zaznaczył, że będzie prawdopodobnie dłużej chorował, ale nie jest w stanie wskazać konkretnej daty. Czy dyrektor z nowym pedagogiem może zawrzeć umowę okresową na cały rok szkolny?
NIE
Dyrektor szkoły lub przedszkola samorządowego nie może zawierać umowy z zastępującym nauczycielem na okres roku szkolnego, zwłaszcza że nie zna konkretnej daty powrotu zastępowanego pracownika. Dlatego ma w tym zakresie dwie możliwości.
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA