REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastępstwo nauczyciela w pytaniach i odpowiedziach

Zastępstwo nauczyciela, oświata.
Zastępstwo nauczyciela, oświata.

REKLAMA

REKLAMA

Nieobecność nauczyciela stanowi dla dyrektora problem. W tym czasie musi bowiem poszukać innego pracownika na zastępstwo lub zlecić doraźne zajęcia.

Co może zrobić dyrektor, gdy nauczyciel zachoruje w ciągu roku

Nagła nieobecność pedagoga z powodów zdrowotnych w trakcie roku szkolnego to problem dla jego szefa. W tym czasie musi poszukać innego pracownika na zastępstwo lub zlecić doraźne zajęcia

REKLAMA

Czy można zatrudnić czasowo na zlecenie

Dyrektor samorządowej podstawówki poszukuje na zastępstwo polonisty. Okazało się, że osoba, która uczyła tego przedmiotu, zachorowała. Zdecydował się więc zatrudnić nowego pedagoga na umowę-zlecenie. Czy przepisy pozwalają mu na taką praktykę? 

NIE

W placówkach samorządowych osoby, które prowadzą zajęcia, są zatrudniane wyłącznie na podstawie Karty nauczyciela. Nie ma możliwości, aby przyjęcie do pracy następowało na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia. Inaczej może postępować placówka, która nie podlega samorządowi. Na przykład stowarzyszenie rodziców prowadzące szkołę podstawową może zawrzeć taką umowę z nauczycielem, o ile strony wyrażą na to zgodę. Potwierdził to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 czerwca 2010 r. (sygn. akt K 29/07). Orzekł, że zapewnienie edukacji to jedno z podstawowych zadań gmin i nie ma nic wspólnego z dyskryminacją wobec placówek niepublicznych, które nie stosują Karty nauczyciela.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 11 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.). 

Czy na zastępstwie można pracować przez dłuższy czas

W przedszkolu od trzech lat pracuje nauczycielka na zastępstwo. We wrześniu została poinformowana przez swojego przełożonego, że najprawdopodobniej będzie jeszcze miała pracę co najmniej przez kolejny rok. Jako przyczynę wskazano jej, że osoba po urlopie wychowawczym zdecydowała się na kolejne dziecko. Czy tak długo można pracować w szkole na zastępstwo? 

NIE

Szef placówki oświatowej nie ma obowiązku proponowania nauczycielowi z długim stażem umowy na stałe. Dlatego ten stan może trwać nawet latami. Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby szkoła poszukiwała nauczyciela, z uwagi na utworzenie nowego etatu. Wtedy na czas określony może zostać zatrudniony tylko nauczyciel stażysta, a ci z pozostałymi stopniami awansu zawodowego muszą już być zatrudnieni na stałe.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Czy umowa czasowa może być na cały rok

W połowie września szef samorządowej placówki oświatowej otrzymał zwolnienie lekarskie od nauczyciela na okres dwóch tygodni. Ten zaznaczył, że będzie prawdopodobnie dłużej chorował, ale nie jest w stanie wskazać konkretnej daty. Czy dyrektor z nowym pedagogiem może zawrzeć umowę okresową na cały rok szkolny?

NIE

Dyrektor szkoły lub przedszkola samorządowego nie może zawierać umowy z zastępującym nauczycielem na okres roku szkolnego, zwłaszcza że nie zna konkretnej daty powrotu zastępowanego pracownika. Dlatego ma w tym zakresie dwie możliwości.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

REKLAMA

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA