Wynagrodzenia nauczycieli 2016/2017
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz aktualny: Wzrost płac nauczycieli w 2017 r.
REKLAMA
Średnie i zasadnicze wynagrodzenie bez zmian
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy jest obecnie przedmiotem konsultacji publicznych.
Stawki minimalne wynagrodzenia zasadniczego (zgodnie z projektem) mają pozostać na poziomie z 2015 r. Przedmiotowe kwoty obowiązują od 1 września 2012 r.
Zobacz również: Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016
Określone w rozporządzeniu kwoty stanowią stawki minimalne. Organy prowadzące szkoły mogą zatem podwyższać kwoty wynagrodzenia zasadniczego w drodze regulaminu.
Polecamy produkt: Ustawa o pracownikach samorządowych. Komentarz (książka)
Szczegółowe stawki zostały zawarte w załączniku do projektowanego rozporządzenia i kształtują się następująco:
Wynagrodzenia minimalne nauczycieli - stawki od 1 września 2016 r./ Źródło: projekt rozporządzenia MEN
Zgodnie z art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa minister właściwy do spraw wychowania w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Wynagrodzenie zasadnicze to jeden ze składników średniego wynagrodzenia nauczycieli. Jak stanowi art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla:
- nauczyciela stażysty – 100%,
- nauczyciela kontraktowego – 111%,
- nauczyciela mianowanego – 144%,
- nauczyciela dyplomowanego – 184%
– kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Kwota bazowa od 1 września 2016 r. wynosi 2.717,59 zł. Nie uległa ona zmianie w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 września 2015 r. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli również się nie zmieni.
Składniki wynagrodzenia
Zgodnie z art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela w skład nauczycielskiej pensji wchodzą:
- wynagrodzenie zasadnicze;
- dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy;
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
- nagrody i inne świadczenia, wynikające ze stosunku pracy (z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych takich jak np. dodatek wiejski czy mieszkaniowy).
Określenie wysokości powyższych dodatków, nagród i świadczeń, a także warunków wypłacania wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw należy co do zasady do jednostek samorządu terytorialnego. Przy tworzeniu odpowiednich regulaminów jednostki powinny one brać pod uwagę wysokość średnich wynagrodzeń nauczycieli. "Średnim wynagrodzeniom nauczycieli ustalonym w Karcie Nauczyciela powinny odpowiadać średnie wynagrodzenia nauczycieli określone przez jednostkę samorządu terytorialnego na obszarze jej działania, a nie indywidualne wynagrodzenie konkretnego nauczyciela." - stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 2004 r. (sygn. akt I PZP 7/04).
Polecamy serwis: Oświata
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.