REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Wynagrodzenia, nauczyciele/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia, nauczyciele/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2015 r. kwoty wynagrodzeń minimalnych nauczycieli nie zmieniły się. W dalszym ciągu obowiązują stawki przyjęte w 2012 roku.

Coroczna nowelizacja Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego stawek minimalnych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie zmieniła wysokości ich poborów. Kwoty przyjęte w 2012 roku w dalszym ciągu obowiązują.

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele to jedna z grup zawodowych, która ma szczególne znaczenia dla społeczeństwa. Głównym ich zadaniem jest kształtowanie wiedzy i rozwoju młodych obywateli, którzy dzięki odpowiedniej edukacji stają się kompetentnymi i wartościowymi z punktu widzenia pracodawcy uczestnikami rynku pracy. W społeczeństwie przyjęło się, że nauczyciel ma wielki wpływ na swoich uczniów nie tylko dlatego, że przekazuje im niezbędną wiedzę ogólną, ale również dlatego, że może w odpowiedni sposób kształtować ich zainteresowania. Nie można też zapomnieć od tym, że według wielu rodziców nauczyciel przyczynia się do wychowania w prawie równym stopniu co rodzina dziecka.

Mimo przyznania im ogromnej władzy w zakresie oddziaływania na najmłodszych jest to jedna z najbardziej niedocenionych po względem finansowym  grup zawodowych. Wielokrotnie obywały się strajki i protesty nauczycieli mające na celu walkę o podwyższenie wynagrodzeń, co przynosiło różne efekty. Porównując zarobki nauczycieli z Polski i z krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada wyjątkowo niekorzystnie. Obecnie obowiązujące stawki minimalne nie zmieniły się od 2012 roku.

Zobacz również: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa

Składniki wynagrodzenia i kryteria określania jego wysokości

Na wynagrodzenie nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz z nagród. Jako nagrody nie traktuje się świadczenia wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dodatków socjalnych. W zależności od stopnia awansu zawodowego wysokość wypłaty może się różnić między pracownikami, którzy wykonują te same obowiązki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z Kartą Nauczyciela istnieją 4 stopnie awansu zawodowego.

REKLAMA

Nauczyciel stażysta, czyli osoba która w dniu nawiązania stosunku pracy nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, staż trwa 9 miesięcy;
Nauczyciel kontraktowy – nauczyciel po odbyciu stażu, który uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie albo osoba, która rozpoczynając pracę w szkole jest już nauczycielem akademickim z co najmniej trzyletnim stażem pracy w szkole wyższej lub osoba posiadająca co najmniej pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy;
Nauczyciel mianowany – osoba, która przepracowała w szkole co najmniej 2 lata i odbyła staż trwający 2 lata i 9 miesięcy oraz zdała egzamin przed komisją egzaminacyjną albo nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej trzy letnim okresem pracy w szkole wyższej, jeżeli nawiązuje stosunek pracy z zakładem kształcenia nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych;
Nauczyciel dyplomowany, czyli osoba, która przepracowała co najmniej rok od czasu uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego, może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego trwający 2 lata i 9 miesięcy. Należy również uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego i przeprowadzonej rozmowie.

Minister Edukacji Narodowej ma obowiązek w drodze rozporządzenia corocznie określić wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Akt ten dotyczy wszystkich nauczycieli pracujących w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ze względu na to, że w szkołach prywatnych nie obowiązuje Karta Nauczyciela w zakresie wynagradzania postanowienia wspomnianego rozporządzenia również nie mają tam zastosowania.

Wpływ na wysokość stawek minimalnych ma nie tylko stopień awansu zawodowego, ale również poziom wykształcenia. Rozporządzenie Ministra Edukacji nie zmieniło obowiązujących stawek, obowiązują one w następującej wysokości: osoby posiadające tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym  pracujące jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 2265 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2331 złotych, jako nauczyciel mianowany 2647 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 3109 złotych.

Dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub posiadających tytuł licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym pracujących jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 1993 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2042 złotych, jako nauczyciel mianowany 2306 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 2606 złotych.

Nauczyciele posiadający tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych obywający staż objęci są stawką 1759 złotych, nauczyciele kontraktowi 1802 złotych, nauczyciele mianowani 2024 złotych, nauczyciele dyplomowani 2366 złotych.

Osoby, które mają inne wykształcenie niż wyżej wymienione, a pracują jako nauczyciel stażysta mogą liczyć na stawkę minimalną 1513 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 1548 złotych, jako nauczyciel mianowany 1724 złote, jako nauczyciel dyplomowany 2006 złotych.

Istotą wprowadzenia stawek minimalnych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest umożliwienie podniesienia faktycznie wypłacanych wynagrodzeń przez jednostki samorządu terytorialnego, które w zakresie swoich zadań mają obowiązek zapewnienia finansowania szkół publicznych. W praktyce jednak z tej możliwości skorzystał tylko samorząd Warszawy.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 868).

-  Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 357) 

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka zgadza się na nagrodę jubileuszową dla nauczycieli. Będzie 28 886,2 zł brutto i 350%? [Obliczenia]

W MEN plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. I szereg propozycji realizacji niektórych propozycji nauczycieli. Jednym z nich jest nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. 

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

REKLAMA

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA