REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Wynagrodzenia, nauczyciele/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia, nauczyciele/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2015 r. kwoty wynagrodzeń minimalnych nauczycieli nie zmieniły się. W dalszym ciągu obowiązują stawki przyjęte w 2012 roku.

Coroczna nowelizacja Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego stawek minimalnych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie zmieniła wysokości ich poborów. Kwoty przyjęte w 2012 roku w dalszym ciągu obowiązują.

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele to jedna z grup zawodowych, która ma szczególne znaczenia dla społeczeństwa. Głównym ich zadaniem jest kształtowanie wiedzy i rozwoju młodych obywateli, którzy dzięki odpowiedniej edukacji stają się kompetentnymi i wartościowymi z punktu widzenia pracodawcy uczestnikami rynku pracy. W społeczeństwie przyjęło się, że nauczyciel ma wielki wpływ na swoich uczniów nie tylko dlatego, że przekazuje im niezbędną wiedzę ogólną, ale również dlatego, że może w odpowiedni sposób kształtować ich zainteresowania. Nie można też zapomnieć od tym, że według wielu rodziców nauczyciel przyczynia się do wychowania w prawie równym stopniu co rodzina dziecka.

Mimo przyznania im ogromnej władzy w zakresie oddziaływania na najmłodszych jest to jedna z najbardziej niedocenionych po względem finansowym  grup zawodowych. Wielokrotnie obywały się strajki i protesty nauczycieli mające na celu walkę o podwyższenie wynagrodzeń, co przynosiło różne efekty. Porównując zarobki nauczycieli z Polski i z krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada wyjątkowo niekorzystnie. Obecnie obowiązujące stawki minimalne nie zmieniły się od 2012 roku.

Zobacz również: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa

Składniki wynagrodzenia i kryteria określania jego wysokości

Na wynagrodzenie nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz z nagród. Jako nagrody nie traktuje się świadczenia wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dodatków socjalnych. W zależności od stopnia awansu zawodowego wysokość wypłaty może się różnić między pracownikami, którzy wykonują te same obowiązki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z Kartą Nauczyciela istnieją 4 stopnie awansu zawodowego.

REKLAMA

Nauczyciel stażysta, czyli osoba która w dniu nawiązania stosunku pracy nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, staż trwa 9 miesięcy;
Nauczyciel kontraktowy – nauczyciel po odbyciu stażu, który uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie albo osoba, która rozpoczynając pracę w szkole jest już nauczycielem akademickim z co najmniej trzyletnim stażem pracy w szkole wyższej lub osoba posiadająca co najmniej pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy;
Nauczyciel mianowany – osoba, która przepracowała w szkole co najmniej 2 lata i odbyła staż trwający 2 lata i 9 miesięcy oraz zdała egzamin przed komisją egzaminacyjną albo nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej trzy letnim okresem pracy w szkole wyższej, jeżeli nawiązuje stosunek pracy z zakładem kształcenia nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych;
Nauczyciel dyplomowany, czyli osoba, która przepracowała co najmniej rok od czasu uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego, może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego trwający 2 lata i 9 miesięcy. Należy również uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego i przeprowadzonej rozmowie.

Minister Edukacji Narodowej ma obowiązek w drodze rozporządzenia corocznie określić wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Akt ten dotyczy wszystkich nauczycieli pracujących w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ze względu na to, że w szkołach prywatnych nie obowiązuje Karta Nauczyciela w zakresie wynagradzania postanowienia wspomnianego rozporządzenia również nie mają tam zastosowania.

Wpływ na wysokość stawek minimalnych ma nie tylko stopień awansu zawodowego, ale również poziom wykształcenia. Rozporządzenie Ministra Edukacji nie zmieniło obowiązujących stawek, obowiązują one w następującej wysokości: osoby posiadające tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym  pracujące jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 2265 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2331 złotych, jako nauczyciel mianowany 2647 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 3109 złotych.

Dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub posiadających tytuł licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym pracujących jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 1993 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2042 złotych, jako nauczyciel mianowany 2306 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 2606 złotych.

Nauczyciele posiadający tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych obywający staż objęci są stawką 1759 złotych, nauczyciele kontraktowi 1802 złotych, nauczyciele mianowani 2024 złotych, nauczyciele dyplomowani 2366 złotych.

Osoby, które mają inne wykształcenie niż wyżej wymienione, a pracują jako nauczyciel stażysta mogą liczyć na stawkę minimalną 1513 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 1548 złotych, jako nauczyciel mianowany 1724 złote, jako nauczyciel dyplomowany 2006 złotych.

Istotą wprowadzenia stawek minimalnych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest umożliwienie podniesienia faktycznie wypłacanych wynagrodzeń przez jednostki samorządu terytorialnego, które w zakresie swoich zadań mają obowiązek zapewnienia finansowania szkół publicznych. W praktyce jednak z tej możliwości skorzystał tylko samorząd Warszawy.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 868).

-  Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 357) 

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA