Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016
REKLAMA
REKLAMA
Coroczna nowelizacja Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego stawek minimalnych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie zmieniła wysokości ich poborów. Kwoty przyjęte w 2012 roku w dalszym ciągu obowiązują.
REKLAMA
REKLAMA
Nauczyciele to jedna z grup zawodowych, która ma szczególne znaczenia dla społeczeństwa. Głównym ich zadaniem jest kształtowanie wiedzy i rozwoju młodych obywateli, którzy dzięki odpowiedniej edukacji stają się kompetentnymi i wartościowymi z punktu widzenia pracodawcy uczestnikami rynku pracy. W społeczeństwie przyjęło się, że nauczyciel ma wielki wpływ na swoich uczniów nie tylko dlatego, że przekazuje im niezbędną wiedzę ogólną, ale również dlatego, że może w odpowiedni sposób kształtować ich zainteresowania. Nie można też zapomnieć od tym, że według wielu rodziców nauczyciel przyczynia się do wychowania w prawie równym stopniu co rodzina dziecka.
Mimo przyznania im ogromnej władzy w zakresie oddziaływania na najmłodszych jest to jedna z najbardziej niedocenionych po względem finansowym grup zawodowych. Wielokrotnie obywały się strajki i protesty nauczycieli mające na celu walkę o podwyższenie wynagrodzeń, co przynosiło różne efekty. Porównując zarobki nauczycieli z Polski i z krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada wyjątkowo niekorzystnie. Obecnie obowiązujące stawki minimalne nie zmieniły się od 2012 roku.
Zobacz również: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa
Składniki wynagrodzenia i kryteria określania jego wysokości
Na wynagrodzenie nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz z nagród. Jako nagrody nie traktuje się świadczenia wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dodatków socjalnych. W zależności od stopnia awansu zawodowego wysokość wypłaty może się różnić między pracownikami, którzy wykonują te same obowiązki.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela istnieją 4 stopnie awansu zawodowego.
REKLAMA
Nauczyciel stażysta, czyli osoba która w dniu nawiązania stosunku pracy nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, staż trwa 9 miesięcy;
Nauczyciel kontraktowy – nauczyciel po odbyciu stażu, który uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie albo osoba, która rozpoczynając pracę w szkole jest już nauczycielem akademickim z co najmniej trzyletnim stażem pracy w szkole wyższej lub osoba posiadająca co najmniej pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy;
Nauczyciel mianowany – osoba, która przepracowała w szkole co najmniej 2 lata i odbyła staż trwający 2 lata i 9 miesięcy oraz zdała egzamin przed komisją egzaminacyjną albo nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej trzy letnim okresem pracy w szkole wyższej, jeżeli nawiązuje stosunek pracy z zakładem kształcenia nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych;
Nauczyciel dyplomowany, czyli osoba, która przepracowała co najmniej rok od czasu uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego, może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego trwający 2 lata i 9 miesięcy. Należy również uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego i przeprowadzonej rozmowie.
Minister Edukacji Narodowej ma obowiązek w drodze rozporządzenia corocznie określić wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Akt ten dotyczy wszystkich nauczycieli pracujących w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ze względu na to, że w szkołach prywatnych nie obowiązuje Karta Nauczyciela w zakresie wynagradzania postanowienia wspomnianego rozporządzenia również nie mają tam zastosowania.
Wpływ na wysokość stawek minimalnych ma nie tylko stopień awansu zawodowego, ale również poziom wykształcenia. Rozporządzenie Ministra Edukacji nie zmieniło obowiązujących stawek, obowiązują one w następującej wysokości: osoby posiadające tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym pracujące jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 2265 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2331 złotych, jako nauczyciel mianowany 2647 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 3109 złotych.
Dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub posiadających tytuł licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym pracujących jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 1993 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2042 złotych, jako nauczyciel mianowany 2306 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 2606 złotych.
Nauczyciele posiadający tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych obywający staż objęci są stawką 1759 złotych, nauczyciele kontraktowi 1802 złotych, nauczyciele mianowani 2024 złotych, nauczyciele dyplomowani 2366 złotych.
Osoby, które mają inne wykształcenie niż wyżej wymienione, a pracują jako nauczyciel stażysta mogą liczyć na stawkę minimalną 1513 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 1548 złotych, jako nauczyciel mianowany 1724 złote, jako nauczyciel dyplomowany 2006 złotych.
Istotą wprowadzenia stawek minimalnych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest umożliwienie podniesienia faktycznie wypłacanych wynagrodzeń przez jednostki samorządu terytorialnego, które w zakresie swoich zadań mają obowiązek zapewnienia finansowania szkół publicznych. W praktyce jednak z tej możliwości skorzystał tylko samorząd Warszawy.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 868).
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 357)
Polecamy serwis: Oświata
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.