| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016

Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016

Od 1 września 2015 r. kwoty wynagrodzeń minimalnych nauczycieli nie zmieniły się. W dalszym ciągu obowiązują stawki przyjęte w 2012 roku.

Coroczna nowelizacja Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego stawek minimalnych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie zmieniła wysokości ich poborów. Kwoty przyjęte w 2012 roku w dalszym ciągu obowiązują.

Nauczyciele to jedna z grup zawodowych, która ma szczególne znaczenia dla społeczeństwa. Głównym ich zadaniem jest kształtowanie wiedzy i rozwoju młodych obywateli, którzy dzięki odpowiedniej edukacji stają się kompetentnymi i wartościowymi z punktu widzenia pracodawcy uczestnikami rynku pracy. W społeczeństwie przyjęło się, że nauczyciel ma wielki wpływ na swoich uczniów nie tylko dlatego, że przekazuje im niezbędną wiedzę ogólną, ale również dlatego, że może w odpowiedni sposób kształtować ich zainteresowania. Nie można też zapomnieć od tym, że według wielu rodziców nauczyciel przyczynia się do wychowania w prawie równym stopniu co rodzina dziecka.

Mimo przyznania im ogromnej władzy w zakresie oddziaływania na najmłodszych jest to jedna z najbardziej niedocenionych po względem finansowym  grup zawodowych. Wielokrotnie obywały się strajki i protesty nauczycieli mające na celu walkę o podwyższenie wynagrodzeń, co przynosiło różne efekty. Porównując zarobki nauczycieli z Polski i z krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada wyjątkowo niekorzystnie. Obecnie obowiązujące stawki minimalne nie zmieniły się od 2012 roku.

Zobacz również: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa

Składniki wynagrodzenia i kryteria określania jego wysokości

Na wynagrodzenie nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz z nagród. Jako nagrody nie traktuje się świadczenia wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dodatków socjalnych. W zależności od stopnia awansu zawodowego wysokość wypłaty może się różnić między pracownikami, którzy wykonują te same obowiązki.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela istnieją 4 stopnie awansu zawodowego.

Nauczyciel stażysta, czyli osoba która w dniu nawiązania stosunku pracy nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, staż trwa 9 miesięcy;
Nauczyciel kontraktowy – nauczyciel po odbyciu stażu, który uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie albo osoba, która rozpoczynając pracę w szkole jest już nauczycielem akademickim z co najmniej trzyletnim stażem pracy w szkole wyższej lub osoba posiadająca co najmniej pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy;
Nauczyciel mianowany – osoba, która przepracowała w szkole co najmniej 2 lata i odbyła staż trwający 2 lata i 9 miesięcy oraz zdała egzamin przed komisją egzaminacyjną albo nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej trzy letnim okresem pracy w szkole wyższej, jeżeli nawiązuje stosunek pracy z zakładem kształcenia nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych;
Nauczyciel dyplomowany, czyli osoba, która przepracowała co najmniej rok od czasu uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego, może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego trwający 2 lata i 9 miesięcy. Należy również uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego i przeprowadzonej rozmowie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »