REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018

Olga Zych
Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018./ fot. Fotolia
Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reforma edukacji nie pozostanie bez wpływu na edukację dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Wraz ze zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego zmieni się sposób zatrudniania i zadania nauczycieli specjalistów, w tym logopedów. Na jakie zmiany muszą być przygotowani rodzice najmłodszych?

Zatrudnienie logopedów w przedszkolach reguluje szereg przepisów znajdujących się w różnych aktach prawnych – ustawach, rozporządzeniach i aktach prawa miejscowego. Najważniejsze z nich to:

REKLAMA

 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach,
 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci,
 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,
 4. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Z początkiem nowego roku szkolnego faktem stała się reforma oświaty. W konsekwencji  Karta Nauczyciela została znowelizowana, a wymienione wyżej rozporządzenia weszły w życie 1 września 2017 rok. Zastąpiły wcześniej obowiązujące przepisy normujące opisane w ich tytułach zagadnienia, w tym zatrudnianie i zadania logopedów w publicznych przedszkolach.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Zajęcia z logopedą poza podstawą programową

REKLAMA

Logopedzi pracują w publicznych placówkach, gdzie prowadzą zajęcia specjalistyczne jako nauczyciele specjaliści lub rewalidatorzy. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć logopedów, również logopedów pracujących w przedszkolach, określa organ prowadzący placówkę. Decyzja o tym, ile dzieci uczęszczających do przedszkola zostanie objętych pomocą tego specjalisty w ramach zajęć jest podejmowana na poziomie samorządowym, a więc informacji na ten temat szukać należy w uchwałach rady gminy.

Należy mieć na uwadze, że od 1 września 2017 roku zajęcia z logopedą nie są realizowane w ramach podstawy  programowej wychowania przedszkolnego. Dyrektor przedszkola nie ma więc obowiązku zapewnić zajęć z takim nauczycielem wszystkim dzieciom. W praktyce może okazać się, że pieniędzy przeznaczonych przez samorząd na prowadzenie przedszkoli wystarczy tylko na zajęcia ujęte w nowej podstawie, a więc język obcy, język mniejszość narodowej oraz zajęcia umuzykalniające.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Zajęcia z logopedą będą mogły odbywać się w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, której zorganizowanie w przedszkolu jest obowiązkiem dyrektora. Kierujący placówką może zatrudnić logopedę w przedszkolu, nawiązać współpracę z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, poradnią specjalistyczną lub nawet prowadzić takie zajęcia w porozumieniu z innym przedszkolem.

Ministerstwo zastrzega, że zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych w grupach nie większych niż czteroosobowe. Wykwalifikowany nauczyciel powinien korzystać z aktywizujących metod pracy.

Wczesne wspomaganie

Zgodnie z nowymi przepisami logopeda wejdzie w skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Rozwiązanie takie jest odpowiedzią na potrzeby dzieci o zaburzonym rozwoju psychoruchowym i społecznym. Dzieci powinny być nim objęte od chwili wykrycia niepełnosprawności do momentu podjęcia nauki w szkole. Podstawowym celem zespołu powinno być rozwijanie aktywności i uczestnictwa dziecka w życiu społecznym oraz eliminowanie ograniczeń utrudniających jego funkcjonowanie. Na prowadzenie zajęć z dzieckiem Zespół może poświęcić od czterech do ośmiu godzin miesięcznie.

Na podstawie:

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. Poz. 1635),

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. 1982 Nr 3 poz. 19 z późn. zm.),

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. Poz. 1591),

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. Poz. 356)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA