REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie korzyści wiążą się z posiadaniem przez gminę statusu uzdrowiska

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łs

REKLAMA

Jakie są dobre i złe strony strony posiadania przez gminę statusu gminy uzdrowiskowej? W jaki sposób gminy te mogą starać się o środki pochodzące z Unii Europejskiej? Zazwyczaj uzdrowiska położone są w najpiękniejszych przyrodniczo rejonach kraju i oferują kuracjuszom i turystom z reguły bardzo bogatą ofertę leczniczą i wypoczynkową, a także coraz popularniejszą ofertę typu spa.

Do 2005 roku gminy uzdrowiskowe realizowały zadania uzdrowiskowe za pieniądze swoich własnych podatników, a liczne jednostki państwowe z racji charakteru swojej działalności notorycznie nie dofinansowanej przez państwo (działalność lecznicza) korzystały z szeregu ulg podatkowych, które zubożały budżet gminny. To powodowało, że gminy uzdrowiskowe miały niższe wpływy z podatku od nieruchomości, natomiast ciążyły na nich zadania daleko szersze niż w innych gminach.

Od 2005 roku gminy uzdrowiskowe poza honorem bycia uzdrowiskiem na realizację zadań uzdrowiskowych (w tym budowę infrastruktury uzdrowiskowej) otrzymują z budżetu państwa dotację w wysokości uzyskanych wpływów z opłaty uzdrowiskowej. Dotacja ta w dużych uzdrowiskach sięga nawet kilku milionów złotych. Sama opłata uzdrowiskowa jest o 100 proc. wyższa od opłaty miejscowej, którą pobiera się w miejscowościach turystycznych. Nowa ustawa o uzdrowiskach wprowadziła też obowiązek kontraktowania usług leczniczych przez NFZ w uzdrowiskach, co w rezultacie spowodowało, że mimo niezwiększenia nakładów na lecznictwo uzdrowiskowe, większe środki trafiają do uzdrowisk.

Gminy uzdrowiskowe to również szczególna kategoria gmin, które ze względu na potrzebę ochrony walorów uzdrowiskowych i środowiska naturalnego mogą się rozwijać raczej jednostronnie (lecznictwo uzdrowiskowe, turystyka, sport i rekreacja, nieuciążliwe usługi), co w praktyce oznacza, że aktywność gospodarcza ich obywateli jest mocno ograniczona i ukierunkowana tylko na te dziedziny, które nie kolidują z funkcjami uzdrowiskowymi.

W gminach uzdrowiskowych obowiązuje mnóstwo ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, których próżno szukać w innych gminach.

Podjęte starania przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych i zrozumienie roli uzdrowisk w rozwoju regionalnym doprowadziły do tego, że kilka województw (np. Małopolska, Dolny Śląsk) w swoich RPO wyodrębniło środki unijne na budowę infrastruktury uzdrowiskowej.

Dziś gminy uzdrowiskowe i podmioty działające na terenie uzdrowisk poza tymi wyodrębnionymi środkami mogą uzyskiwać wsparcie unijne w ramach powszechnie dostępnych programów, choć zaznaczyć należy, że mają z tym problem uzdrowiskowe spółki Skarbu Państwa ze względu na to, że są to z reguły firmy zakwalifikowane do kategorii dużych firm. Są już w Polsce przykłady skorzystania ze środków unijnych zarówno na infrastrukturę uzdrowiskową (park zdrojowy z obiektem kultury w Busku), jak i na budowę obiektów uzdrowiskowych (Solec Zdrój - ośrodek leczniczy Malinowy Zdrój).

WNIOSEK

Posiadanie statusu gminy uzdrowiskowej to niewątpliwie znakomity czynnik marketingowy. Słowo uzdrowisko to ważna informacja o tym, że w danej miejscowości jest czyste powietrze, znakomite surowce lecznicze w postaci wód leczniczych czy kopalin (np. borowina), w miarę dobra infrastruktura uzdrowiskowa (parki, tężnie, promenady spacerowe, ciekawe miejsca wypoczynku, zieleń itp.) i znakomita opieka lekarska.

ŁS

PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz.U. nr 167, poz. 1399 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA