Kategorie

Na jakich zasadach gmina może wspierać rozwój sportu

Z jakich źródeł mogą pochodzić fundusze na rozwój inwestycji sportowych w gminie? Jakie są możliwości wykorzystania przy inwestycjach w sport instrumentów partnerstwa publiczno-prywatnego? Czy systemy wspierania samorządów przy takich inwestycjach są skuteczne?
 
 
Chociaż jesteśmy gminą wiejską, dbamy o rozwój sportu. Mamy cztery kluby piłkarskie oraz klub szachowy Solny Zieleniewo, którego zawodnicy startują nawet w mistrzostwach Europy. Działają też kluby jeździeckie, jest szkoła windsurfingu. Jak na 9 tys. mieszkańców, w gminie jest tego sporo, zwłaszcza że u nas nie ma sponsoringu i sami musimy wszystko finansować.
Mamy ambitne plany wybudowania gminnego centrum sportu i rekreacji w Dźwirzynie.
Dźwirzyno, położne nad brzegiem Bałtyku, liczy niespełna 1000 mieszkańców. Jest tam szkoła podstawowa i gimnazjum. W lecie gości jednak kilkanaście tysięcy wczasowiczów. Są ośrodki wczasowe z lat 60. i 70. Obecnie w większości prywatne i zmodernizowane. Co roku goszczą też zielone szkoły. Coraz częściej interesują się tym miejscem kluby sportowe. Dlatego potrzebna jest baza z prawdziwego zdarzenia.
W I etapie chcemy wybudować halę sportową. Obok boiska do koszykówki, siatkówki, korty tenisowe. W II etapie powstanie pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą, a nawet miniamfiteatr na 500 widzów. Chcemy też przygotować plac, aby zimą funkcjonowało tam lodowisko.
Całkowita wartość inwestycji wynosi 12 mln zł. Jak na naszą gminę, to sporo, ale jesteśmy już wpisani na listę Ministerstwa Sportu poprzez urząd marszałkowski i liczymy na 1,5 mln zł dotacji. Jest to ważny bodziec do dalszego działania. Zwłaszcza że liczymy też na środki unijne, gdyż mamy w ich wykorzystaniu wprawę przy rozbudowie infrastruktury. W rankingu pozyskanych środków unijnych na 1 mieszkańca znaleźliśmy się na 5 miejscu w woj. zachodniopomorskim, a na 80 w Polsce. Nie korzystamy z usług firm konsultingowych, gdyż mamy własną dobrze wyszkoloną w tych operacjach kadrę. Wnioski przygotowują doskonale, ale czasami przegrywamy z racji niższego bezrobocia lub wyższego dochodu na głowę niż konkurenci.
Zamierzamy również skorzystać z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Rozmawiamy z firmą Hotel-System z Krakowa, która zagospodarowała już jeden ośrodek wczasowy w Dźwirzynie i buduje apartamentowiec na bazie ośrodka wypoczynkowego fabryki traktorów z Ursusa. Firma, o której mowa, chciałaby przygotować boiska piłkarskie do treningów zespołów nawet I ligi. Zaproponowała więc, że może wybudować taki obiekt, nawet kryty. Prowadzimy więc rozmowy o włączeniu firmy prywatnej do budowy centrum.
Do końca marca 2007 r. mamy mieć pełną dokumentację na halę, korty tenisowe, amfiteatr. Odbyła się już I sesja rady gminy, powstały komisje. Myślę więc, że wiosną ruszymy z budową prostych urządzeń sportowych. Na koniec kadencji rady chcemy mieć już gotowe całe centrum.
Gdy samorząd stara się o wsparcie inwestycji z pieniędzy unijnych, to zawsze wymaga się projektów technicznych. Tak być nie powinno. Projekty techniczne bowiem sporo kosztują. Tymczasem do sfinansowania inwestycji układa się budżet wirtualny i skalkulowane środki są pieniędzmi tylko prawdopodobnymi. Dlatego postuluję, żeby do pierwszych aplikacji, czyli do uzyskania promesy, wystarczyła sama koncepcja, a nie pozwolenie na budowę. Są to często wyrzucone pieniądze, gdyż robi się wszystko w pośpiechu i czasami w sposób wadliwy. Mankamentem jest też brak zdolności przerobu tych środków. My ją mamy, ale wiele gmin w Polsce nie posiada własnych środków. Mają tym samym ograniczony dostęp do unijnej pomocy.
 

TADEUSZ KOWALSKI
wójt gminy Kołobrzeg

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?