REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielka Brytania - obostrzenia, zasady wjazdu, Brexit

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wielka Brytania - obostrzenia, zasady wjazdu, Brexit
Wielka Brytania - obostrzenia, zasady wjazdu, Brexit
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielka Brytania - jakie obostrzenia i zasady wjazdu obowiązują w wakacje 2021? Co się zmieni po 1 października 2021 roku w związku z Brexitem?

Wielka Brytania - koronawirus, obostrzenia

Boris Johnson zapowiada luzowanie restrykcji pandemicznych. Czy to oznacza, że Wielka Brytania otwiera się na turystów? Sprawdź, jakie zasady wjazdu obowiązują w okresie wakacyjnym i jak one zmienią się w październiku w związku z Brexitem.

REKLAMA

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że 19 lipca zostaną zniesione „niemal wszystkie restrykcje koronawirusowe”. Oznacza to ostatni etap luzowania brytyjskiej gospodarki i powrót do czasów sprzed pandemii, czyli:

  • zniesienie limitu osób w pomieszczeniach zamkniętych i na otwartym powietrzu
  • zniesienie obowiązku utrzymywania dystansu społecznego (wyjątek będzie stanowić lotnisko)
  • zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepach i w transporcie publicznym
  • zniesienie obowiązku pracy zdalnej
  • działalność będą mogły wznowić kluby nocne, zapowiedziany jest powrót imprez masowych.

WAŻNE! Brytyjski rząd postanowił, że nie będzie wprowadzał certyfikatów, które potwierdzałyby, że dana osoba jest zaszczepiona lub ma negatywny wynik testu na obecność COVID-19, jako wymogu wejścia do pubów, barów i restauracji lub innych miejsc.

Wielka Brytania - kwarantanna

Od 19 lipca wszyscy w pełni zaszczepieni dorośli mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa oraz wszystkie dzieci nie będą musiały odbywać 10-dniowej kwarantanny po powrocie do Anglii z krajów z tzw. bursztynowej listy (Polska znajduje się na tej liście).

WAŻNE! Zwolnienie z obowiązku kwarantanny dotyczy tylko mieszkańców Wielkiej Brytanii, a nie chcących ją odwiedzić mieszkańców krajów z tzw. bursztynowej listy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mogę dziś potwierdzić, że od 19 lipca mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa, którzy zostali w pełni zaszczepieni w ramach brytyjskiego programu szczepień, nie będą już musieli izolować się po powrocie do Anglii. Nadal będą zobowiązani do wykonania testu w ciągu trzech dni przed powrotem, wykazując, że mają negatywny wynik, oraz testu PCR w drugim dniu lub przed dniem drugim (po powrocie), ale nie będą już zobowiązani do testu w ósmym dniu. W praktyce oznacza to, że dla w pełni zaszczepionych podróżnych wymagania w przypadku podróży z krajów z zielonej i bursztynowej listy są takie same" - powiedział brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Status w pełni zaszczepionej osoby uzyskiwany jest po upływie 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki.

Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii - wakacje 2021

W Wielkiej Brytanii dalej obowiązuje tzw. system sygnalizacji świetlnej, czyli podział na kraje czerwone, bursztynowe i zielone.

Obecnie Polska znajduje się na tzw. bursztynowej liście krajów. Osoby podróżując z Polski do Wielkiej Brytanii muszą przestrzegać zasad wjazdu, nawet jeżeli są zaszczepione.

Osoby podróżujące z Polski do Wielkiej Brytanii powinny:

  • wypełnić formularz lokacyjny, formularz znajdziesz tutaj >>>>>
  • wykupić testy w kierunku COVID-19 na drugi i osmy dzień pobytu w Anglii
  • przed przyjazdem wykonać test w kierunku COVID-19.

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, a w drugim i ósmym dniu pobytu wykonać wcześniej wykupione testy.

Kara w wysokości 1 tys. funtów grozi osobie, która po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nie wykona pierwszego testu w kierunku COVID-19. Za niewykonanie drugiego testu kara wyniesie 2 tys. funtów.

Brexit: Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - paszport

Za okazaniem dowodu osobistego do Wielkiej Brytanii będzie można wjechać tylko do końca września 2021 roku.

Od 1 października 2021 podróż do Zjednoczonego Królestwa będzie możliwa tylko z ważnym paszportem.

Oznacza to, że osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii muszą spełniać warunki określone w Kodeksie Granicznym Schengen, tj.:

  • posiadać ważny paszport, wydany w okresie ostatnich 10 lat i ważny jeszcze przez przynajmniej trzy miesiące po planowanej dacie wyjazdu do kraju
  • uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wystarczające środki utrzymania, zarówno na czas trwania planowanego pobytu, jak i na powrót do państwa pochodzenia
  • nie być osobami, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu w SIS.

REKLAMA

Ambasada RP w Londynie w swoim komunikacie informuje, że osoby, które posiadają status osiedleńca lub wstępnego osiedlenia w ramach systemu EU Settlement Scheme lub zezwolenie wydawane pracownikom przygranicznym, będą mogły używać dowodu osobistego w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii co najmniej do 31 grudnia 2025 roku.

Ambasada również zachęca, żeby odpowiednio wcześniej zadbać o umówienie wizyty w konsulacie i uzyskanie ważnego, polskiego paszportu. Dodaje, że w przypadku dziecka, przed złożeniem wniosku o pierwszy paszport biometryczny należy uzyskać odpis polskiego aktu urodzenia, na podstawie którego nadawany jest numer PESEL.

Autor: Alicja Deneka

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA