Kategorie

Na jakie środki z funduszy unijnych na przedsięwzięcia środowiskowe mogą liczyć samorządy

Łs
inforCMS

Czy brak regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie jest przeszkodą w ubieganiu się o fundusze unijne? Jakie programy operacyjne będą wspierać jednostki samorządu terytorialnego w podejmowanych przez nie działaniach mających na celu ochronę środowiska?

PAULINA OŻAROWSKA

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Podobnie, jak w przypadku innych działań inwestycyjnych, jednostki samorządowe będą mogły występować o wsparcie finansowe w ramach trzech typów programów operacyjnych: regionalnych i ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Obszarów Wiejskich. Są to znaczące środki finansowe. Jednak, jeśli gmina nie ma aktualnego planu utrzymania czystości i porządku, to nie ma szans na uzyskanie wsparcia z funduszy unijnych na przedsięwzięcia związane z ekologią czy ochroną środowiska.

Projekty realizowane przez gminy do 5 tys. mieszkańców mogą być realizowane w ramach PO Obszarów Wiejskich. Działania objęte wsparciem w tym programie dotyczą odprowadzania i oczyszczania ścieków, jak również tworzenia systemów zbioru, segregacji i wywozu odpadów komunalnych.

Projekty o zasięgu lokalnym, realizowane przez gminy i powiaty, mogą starać się o wsparcie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Warto zaznaczyć, że każde województwo posiada własną listę działań objętych wsparciem. W programach większości województwa znajduje się jednak możliwość dofinansowania projektów budowy lub modernizacji kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków. Również za priorytetowe i objęte wsparciem większości RPO są działania skupione na budowie i modernizacji składowisk odpadów komunalnych. Zastosowanie w nich nowoczesnych technologii spełniających normy unijne, jak również segregacja pozyskanych odpadów są projektami, na które można dostać wsparcie. W przypadku niektórych województw, czego przykładem może być łódzkie, dofinansowaniu mogą podlegać projekty budowy specjalnych składowisk przeznaczonych na szczególnie niebezpieczne odpady, np. azbestu. Na terenie województwa dolnośląskiego o dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty skierowane na walkę z dzikimi wysypiskami. Część RPO przewiduje również dofinansowanie rekultywacji składowisk wyłączonych z eksploatacji oraz likwidację nieczynnych składowisk.

Projekty większe, o charakterze regionalnym lub skierowane do miejscowości powyżej 15 tys. RLM (równoważna liczba mieszkańców) - w przypadku projektów gospodarki wodnej i 150 tys. mieszkańców - w przypadku projektów gospodarki odpadami, lub o kosztach przekraczających 40 mln zł będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach działań tego programu będzie można zrealizować:

l budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji zbiorczej - w ramach Działania 1.1.

l działania związane z redukcją ilości składowanych odpadów i zwiększeniem ilości odpadów poddawanych obróbce i odzyskiwanych - w ramach Działania 2.1. Do konkursu po dofinansowanie w ramach tego działania będą mogły startować projekty budowy punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz składowisk i instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesu odzysku (w tym recyklingu). Będzie można również wystąpić z wnioskiem o instalację do odzysku poszczególnych odpadów komunalnych i termicznego przekształcania odpadów komunalnych z odzyskiem energii.

l projekty związane z usunięciem zanieczyszczeń ropopochodnych i chemicznych na terenach powojskowych i zdegradowanych - w ramach Działania 2.2.

WNIOSEK

Na ekologię i ochronę środowiska w ramach programów operacyjnych będą przeznaczone znaczące środki finansowe. Ze środków tych nie będą mogły skorzystać gminy, które nie mają aktualnego planu utrzymania czystości i porządku.

ŁS

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.