REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie środki z funduszy unijnych na przedsięwzięcia środowiskowe mogą liczyć samorządy

Łs
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy brak regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie jest przeszkodą w ubieganiu się o fundusze unijne? Jakie programy operacyjne będą wspierać jednostki samorządu terytorialnego w podejmowanych przez nie działaniach mających na celu ochronę środowiska?

PAULINA OŻAROWSKA

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Podobnie, jak w przypadku innych działań inwestycyjnych, jednostki samorządowe będą mogły występować o wsparcie finansowe w ramach trzech typów programów operacyjnych: regionalnych i ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Obszarów Wiejskich. Są to znaczące środki finansowe. Jednak, jeśli gmina nie ma aktualnego planu utrzymania czystości i porządku, to nie ma szans na uzyskanie wsparcia z funduszy unijnych na przedsięwzięcia związane z ekologią czy ochroną środowiska.

Projekty realizowane przez gminy do 5 tys. mieszkańców mogą być realizowane w ramach PO Obszarów Wiejskich. Działania objęte wsparciem w tym programie dotyczą odprowadzania i oczyszczania ścieków, jak również tworzenia systemów zbioru, segregacji i wywozu odpadów komunalnych.

Projekty o zasięgu lokalnym, realizowane przez gminy i powiaty, mogą starać się o wsparcie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Warto zaznaczyć, że każde województwo posiada własną listę działań objętych wsparciem. W programach większości województwa znajduje się jednak możliwość dofinansowania projektów budowy lub modernizacji kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków. Również za priorytetowe i objęte wsparciem większości RPO są działania skupione na budowie i modernizacji składowisk odpadów komunalnych. Zastosowanie w nich nowoczesnych technologii spełniających normy unijne, jak również segregacja pozyskanych odpadów są projektami, na które można dostać wsparcie. W przypadku niektórych województw, czego przykładem może być łódzkie, dofinansowaniu mogą podlegać projekty budowy specjalnych składowisk przeznaczonych na szczególnie niebezpieczne odpady, np. azbestu. Na terenie województwa dolnośląskiego o dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty skierowane na walkę z dzikimi wysypiskami. Część RPO przewiduje również dofinansowanie rekultywacji składowisk wyłączonych z eksploatacji oraz likwidację nieczynnych składowisk.

Projekty większe, o charakterze regionalnym lub skierowane do miejscowości powyżej 15 tys. RLM (równoważna liczba mieszkańców) - w przypadku projektów gospodarki wodnej i 150 tys. mieszkańców - w przypadku projektów gospodarki odpadami, lub o kosztach przekraczających 40 mln zł będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach działań tego programu będzie można zrealizować:

l budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji zbiorczej - w ramach Działania 1.1.

l działania związane z redukcją ilości składowanych odpadów i zwiększeniem ilości odpadów poddawanych obróbce i odzyskiwanych - w ramach Działania 2.1. Do konkursu po dofinansowanie w ramach tego działania będą mogły startować projekty budowy punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz składowisk i instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesu odzysku (w tym recyklingu). Będzie można również wystąpić z wnioskiem o instalację do odzysku poszczególnych odpadów komunalnych i termicznego przekształcania odpadów komunalnych z odzyskiem energii.

l projekty związane z usunięciem zanieczyszczeń ropopochodnych i chemicznych na terenach powojskowych i zdegradowanych - w ramach Działania 2.2.

WNIOSEK

Na ekologię i ochronę środowiska w ramach programów operacyjnych będą przeznaczone znaczące środki finansowe. Ze środków tych nie będą mogły skorzystać gminy, które nie mają aktualnego planu utrzymania czystości i porządku.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA