REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie środki z funduszy unijnych na przedsięwzięcia środowiskowe mogą liczyć samorządy

Łs
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy brak regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie jest przeszkodą w ubieganiu się o fundusze unijne? Jakie programy operacyjne będą wspierać jednostki samorządu terytorialnego w podejmowanych przez nie działaniach mających na celu ochronę środowiska?

PAULINA OŻAROWSKA

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Podobnie, jak w przypadku innych działań inwestycyjnych, jednostki samorządowe będą mogły występować o wsparcie finansowe w ramach trzech typów programów operacyjnych: regionalnych i ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Obszarów Wiejskich. Są to znaczące środki finansowe. Jednak, jeśli gmina nie ma aktualnego planu utrzymania czystości i porządku, to nie ma szans na uzyskanie wsparcia z funduszy unijnych na przedsięwzięcia związane z ekologią czy ochroną środowiska.

Projekty realizowane przez gminy do 5 tys. mieszkańców mogą być realizowane w ramach PO Obszarów Wiejskich. Działania objęte wsparciem w tym programie dotyczą odprowadzania i oczyszczania ścieków, jak również tworzenia systemów zbioru, segregacji i wywozu odpadów komunalnych.

Projekty o zasięgu lokalnym, realizowane przez gminy i powiaty, mogą starać się o wsparcie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Warto zaznaczyć, że każde województwo posiada własną listę działań objętych wsparciem. W programach większości województwa znajduje się jednak możliwość dofinansowania projektów budowy lub modernizacji kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków. Również za priorytetowe i objęte wsparciem większości RPO są działania skupione na budowie i modernizacji składowisk odpadów komunalnych. Zastosowanie w nich nowoczesnych technologii spełniających normy unijne, jak również segregacja pozyskanych odpadów są projektami, na które można dostać wsparcie. W przypadku niektórych województw, czego przykładem może być łódzkie, dofinansowaniu mogą podlegać projekty budowy specjalnych składowisk przeznaczonych na szczególnie niebezpieczne odpady, np. azbestu. Na terenie województwa dolnośląskiego o dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty skierowane na walkę z dzikimi wysypiskami. Część RPO przewiduje również dofinansowanie rekultywacji składowisk wyłączonych z eksploatacji oraz likwidację nieczynnych składowisk.

Projekty większe, o charakterze regionalnym lub skierowane do miejscowości powyżej 15 tys. RLM (równoważna liczba mieszkańców) - w przypadku projektów gospodarki wodnej i 150 tys. mieszkańców - w przypadku projektów gospodarki odpadami, lub o kosztach przekraczających 40 mln zł będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach działań tego programu będzie można zrealizować:

l budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji zbiorczej - w ramach Działania 1.1.

l działania związane z redukcją ilości składowanych odpadów i zwiększeniem ilości odpadów poddawanych obróbce i odzyskiwanych - w ramach Działania 2.1. Do konkursu po dofinansowanie w ramach tego działania będą mogły startować projekty budowy punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz składowisk i instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesu odzysku (w tym recyklingu). Będzie można również wystąpić z wnioskiem o instalację do odzysku poszczególnych odpadów komunalnych i termicznego przekształcania odpadów komunalnych z odzyskiem energii.

l projekty związane z usunięciem zanieczyszczeń ropopochodnych i chemicznych na terenach powojskowych i zdegradowanych - w ramach Działania 2.2.

WNIOSEK

Na ekologię i ochronę środowiska w ramach programów operacyjnych będą przeznaczone znaczące środki finansowe. Ze środków tych nie będą mogły skorzystać gminy, które nie mają aktualnego planu utrzymania czystości i porządku.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA