Jak gmina powinna przygotować dokumentację projektową
REKLAMA
REKLAMA
Katarzyna Piskorska
REKLAMA
departament Infrastruktury i Środowiska, Wydział Projektów Funduszu Spójności, Ministerstwo Środowiska
REKLAMA
W celu wsparcia potencjalnych beneficjentów w procesie przygotowania dokumentacji projektowej dla projektów realizowanych w ramach PO IiŚ instytucje pośredniczące i instytucje wdrażające (instytucje pośredniczące II stopnia) przygotowały zakresy studium wykonalności wymaganych dla poszczególnych typów projektów realizowanych w ramach priorytetu i działania, które są dostępne pod adresem: www.funduszspojnosci.gov.pl/20072013/studium/.
Aby gmina skutecznie pozyskała pomoc z programów operacyjnych, powinna na wstępie określić cel i zakres projektu, który musi być zgodny z wymogami danego programu operacyjnego. Musi ustalić harmonogram realizacji projektu oraz plan jego finansowania, biorąc pod uwagę możliwości zapewnienia jego współfinansowania i zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych. Wnioskodawca musi przygotować zestaw niezbędnych dokumentów. Pierwszym krokiem jest przygotowanie studium wykonalności, którego efektem jest wybór opcji, w której będzie realizowany dany projekt. Musi zostać również przeprowadzone i udokumentowane postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko zakończone wydaniem odpowiednich decyzji administracyjnych. Zamknięciem wszystkich działań przygotowawczych jest przygotowanie właściwego wniosku o dofinansowanie, który stanowi podsumowanie informacji na temat projektu będących podstawą do wydania decyzji o przyznaniu dofinansowania.
REKLAMA
Studium wykonalności stanowi podstawowy dokument wymagany przy aplikowaniu zarówno do krajowych, jak i zagranicznych funduszy i programów pomocowych. Powinno stanowić kompendium informacji dotyczących danego przedsięwzięcia, jak również jego otoczenia (wkomponowania się projektu w sytuację gospodarczą, społeczną itp., panującą na danym obszarze). Po spełnieniu pierwszorzędnych warunków, które jednocześnie potwierdzają celowość realizacji danego projektu z punktu widzenia jego wykonalności, następuje ocena samego przedsięwzięcia.
Stopień szczegółowości (częściowo zakres tematyczny) poszczególnych elementów studium wykonalności należy przygotowywać w zależności od charakterystyki (specyfiki) projektu, jak i etapu jego przygotowania (wstępne, ostateczne). Jednakże przy projektach inwestycyjnych zalecane jest trzymanie się tzw. układu ramowego. Podkreślić należy fakt, iż przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji z funduszy i programów pomocowych największe szanse mają te projekty, które są najlepiej przygotowane, czyli takie, których realizacja opiera się na przeprowadzonych, rzetelnych analizach i bazuje na optymalnych wariantach wdrożenia danego przedsięwzięcia, rozpatrywanych na etapie sporządzania wstępnego studium wykonalności.
Klasyfikacja projektu do programu odbywa się w oparciu o kryteria, jakie należy spełniać w poszczególnych instrumentach finansowych (RPO, PO IiŚ itd.). Informacji na temat uzyskania ewentualnej pomocy z UE należy szukać w zależności od zakresu działalności, np. jeśli beneficjentem jest mała gmina i chce realizować mały projekt, to jego uwaga powinna być skierowana do odpowiedniego mu terytorialnie Urzędu Marszałkowskiego, który odpowiada za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). W przypadku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko partnerem do współpracy są odpowiednie Instytucje Wdrażające.
Informacje na temat funduszy strukturalnych udostępnione są na stronie internetowej:, www.funduszestrukturalne.gov.pl/.
AO
REKLAMA
REKLAMA