REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina powinna przygotować dokumentację projektową

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Co musi zrobić gmina, aby otrzymać pomoc unijną na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i ekologią? Z kim gmina powinna współpracować przy tworzeniu projektu i przy jego realizacji?

Katarzyna Piskorska

REKLAMA

departament Infrastruktury i Środowiska, Wydział Projektów Funduszu Spójności, Ministerstwo Środowiska

 

REKLAMA


W celu wsparcia potencjalnych beneficjentów w procesie przygotowania dokumentacji projektowej dla projektów realizowanych w ramach PO IiŚ instytucje pośredniczące i instytucje wdrażające (instytucje pośredniczące II stopnia) przygotowały zakresy studium wykonalności wymaganych dla poszczególnych typów projektów realizowanych w ramach priorytetu i działania, które są dostępne pod adresem: www.funduszspojnosci.gov.pl/20072013/studium/.

Aby gmina skutecznie pozyskała pomoc z programów operacyjnych, powinna na wstępie określić cel i zakres projektu, który musi być zgodny z wymogami danego programu operacyjnego. Musi ustalić harmonogram realizacji projektu oraz plan jego finansowania, biorąc pod uwagę możliwości zapewnienia jego współfinansowania i zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych. Wnioskodawca musi przygotować zestaw niezbędnych dokumentów. Pierwszym krokiem jest przygotowanie studium wykonalności, którego efektem jest wybór opcji, w której będzie realizowany dany projekt. Musi zostać również przeprowadzone i udokumentowane postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko zakończone wydaniem odpowiednich decyzji administracyjnych. Zamknięciem wszystkich działań przygotowawczych jest przygotowanie właściwego wniosku o dofinansowanie, który stanowi podsumowanie informacji na temat projektu będących podstawą do wydania decyzji o przyznaniu dofinansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Studium wykonalności stanowi podstawowy dokument wymagany przy aplikowaniu zarówno do krajowych, jak i zagranicznych funduszy i programów pomocowych. Powinno stanowić kompendium informacji dotyczących danego przedsięwzięcia, jak również jego otoczenia (wkomponowania się projektu w sytuację gospodarczą, społeczną itp., panującą na danym obszarze). Po spełnieniu pierwszorzędnych warunków, które jednocześnie potwierdzają celowość realizacji danego projektu z punktu widzenia jego wykonalności, następuje ocena samego przedsięwzięcia.

Stopień szczegółowości (częściowo zakres tematyczny) poszczególnych elementów studium wykonalności należy przygotowywać w zależności od charakterystyki (specyfiki) projektu, jak i etapu jego przygotowania (wstępne, ostateczne). Jednakże przy projektach inwestycyjnych zalecane jest trzymanie się tzw. układu ramowego. Podkreślić należy fakt, iż przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji z funduszy i programów pomocowych największe szanse mają te projekty, które są najlepiej przygotowane, czyli takie, których realizacja opiera się na przeprowadzonych, rzetelnych analizach i bazuje na optymalnych wariantach wdrożenia danego przedsięwzięcia, rozpatrywanych na etapie sporządzania wstępnego studium wykonalności.

Klasyfikacja projektu do programu odbywa się w oparciu o kryteria, jakie należy spełniać w poszczególnych instrumentach finansowych (RPO, PO IiŚ itd.). Informacji na temat uzyskania ewentualnej pomocy z UE należy szukać w zależności od zakresu działalności, np. jeśli beneficjentem jest mała gmina i chce realizować mały projekt, to jego uwaga powinna być skierowana do odpowiedniego mu terytorialnie Urzędu Marszałkowskiego, który odpowiada za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). W przypadku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko partnerem do współpracy są odpowiednie Instytucje Wdrażające.

Informacje na temat funduszy strukturalnych udostępnione są na stronie internetowej:, www.funduszestrukturalne.gov.pl/.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA