REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina powinna przygotować dokumentację projektową

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Co musi zrobić gmina, aby otrzymać pomoc unijną na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i ekologią? Z kim gmina powinna współpracować przy tworzeniu projektu i przy jego realizacji?

Katarzyna Piskorska

REKLAMA

departament Infrastruktury i Środowiska, Wydział Projektów Funduszu Spójności, Ministerstwo Środowiska

 

REKLAMA


W celu wsparcia potencjalnych beneficjentów w procesie przygotowania dokumentacji projektowej dla projektów realizowanych w ramach PO IiŚ instytucje pośredniczące i instytucje wdrażające (instytucje pośredniczące II stopnia) przygotowały zakresy studium wykonalności wymaganych dla poszczególnych typów projektów realizowanych w ramach priorytetu i działania, które są dostępne pod adresem: www.funduszspojnosci.gov.pl/20072013/studium/.

Aby gmina skutecznie pozyskała pomoc z programów operacyjnych, powinna na wstępie określić cel i zakres projektu, który musi być zgodny z wymogami danego programu operacyjnego. Musi ustalić harmonogram realizacji projektu oraz plan jego finansowania, biorąc pod uwagę możliwości zapewnienia jego współfinansowania i zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych. Wnioskodawca musi przygotować zestaw niezbędnych dokumentów. Pierwszym krokiem jest przygotowanie studium wykonalności, którego efektem jest wybór opcji, w której będzie realizowany dany projekt. Musi zostać również przeprowadzone i udokumentowane postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko zakończone wydaniem odpowiednich decyzji administracyjnych. Zamknięciem wszystkich działań przygotowawczych jest przygotowanie właściwego wniosku o dofinansowanie, który stanowi podsumowanie informacji na temat projektu będących podstawą do wydania decyzji o przyznaniu dofinansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Studium wykonalności stanowi podstawowy dokument wymagany przy aplikowaniu zarówno do krajowych, jak i zagranicznych funduszy i programów pomocowych. Powinno stanowić kompendium informacji dotyczących danego przedsięwzięcia, jak również jego otoczenia (wkomponowania się projektu w sytuację gospodarczą, społeczną itp., panującą na danym obszarze). Po spełnieniu pierwszorzędnych warunków, które jednocześnie potwierdzają celowość realizacji danego projektu z punktu widzenia jego wykonalności, następuje ocena samego przedsięwzięcia.

Stopień szczegółowości (częściowo zakres tematyczny) poszczególnych elementów studium wykonalności należy przygotowywać w zależności od charakterystyki (specyfiki) projektu, jak i etapu jego przygotowania (wstępne, ostateczne). Jednakże przy projektach inwestycyjnych zalecane jest trzymanie się tzw. układu ramowego. Podkreślić należy fakt, iż przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji z funduszy i programów pomocowych największe szanse mają te projekty, które są najlepiej przygotowane, czyli takie, których realizacja opiera się na przeprowadzonych, rzetelnych analizach i bazuje na optymalnych wariantach wdrożenia danego przedsięwzięcia, rozpatrywanych na etapie sporządzania wstępnego studium wykonalności.

Klasyfikacja projektu do programu odbywa się w oparciu o kryteria, jakie należy spełniać w poszczególnych instrumentach finansowych (RPO, PO IiŚ itd.). Informacji na temat uzyskania ewentualnej pomocy z UE należy szukać w zależności od zakresu działalności, np. jeśli beneficjentem jest mała gmina i chce realizować mały projekt, to jego uwaga powinna być skierowana do odpowiedniego mu terytorialnie Urzędu Marszałkowskiego, który odpowiada za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). W przypadku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko partnerem do współpracy są odpowiednie Instytucje Wdrażające.

Informacje na temat funduszy strukturalnych udostępnione są na stronie internetowej:, www.funduszestrukturalne.gov.pl/.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA