REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrealizować program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Z jakich źródeł można sfinansować program budowy oczyszczalni przydomowych? Jak przeprowadzić szeroką konsultację z mieszkańcami w gminie, która ma zamiar realizować inwestycję proekologiczną?

ARTUR SZEWCZYK

REKLAMA

wójt Gminy Ciepielów

Od bieżącego roku gmina Ciepielów przystąpiła do pilotażowego programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Za pośrednictwem miejscowego gminnego kwartalnika „Nasza Gmina” (otrzymują go za pośrednictwem poczty bezpłatnie wszyscy mieszkańcy) wójt ogłosił nabór indywidualnych wniosków z terenu całej gminy. Zapisy na realizację przydomowych oczyszczalni ścieków, rozpoczęły się zgodnie z ogłoszeniem w jednym terminie dla wszystkich zainteresowanych.

Przewidywany koszt partycypacji właściciela posesji, na której będzie budowana przydomowa oczyszczalnia ścieków to około 1500 zł.

Do 2010 roku planujemy, w zależności od liczby chętnych, wykonanie od 400 do 500 przydomowych oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnie będą powstawały na terenie całej gminy. Nie będą to inwestycje typu wodociąg, obejmujące daną miejscowość, ale inwestycje prowadzone indywidualnie na każdej posesji na terenie całej gminy. O tym, gdzie powstaną pierwsze przydomowe oczyszczalnie, zadecyduje kolejność złożenia oświadczeń o zgodzie na wykonanie prac.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zamknięciu listy chętnych rozpoczną się prace geodezyjno-projektowe niezbędne do uzyskania pozwoleń budowlanych.

Środki na ten cel będą pochodzić z PROW lub z pożyczki (w 40 proc. umarzalnej) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z dotacji z urzędu marszałkowskiego.

Program budowy przydomowych oczyszczalni został opracowany na potrzeby absorpcji środków unijnych przede wszystkim w ramach środków PROW.

Koszt całkowity inwestycji przewidujemy na kwotę około 2,4 ml zł. Gmina będzie inwestorem, który wykona całość inwestycji.

REKLAMA

Co do finansowania tego typu inwestycji, ciągle jednak nie ma zgody Regionalnej Izby Obrachunkowej na realizację budowy przez gminę - na terenie będącym własnością rolnika. Jest to istotny problem prawny, który miejmy nadzieję szybko znajdzie korzystny finał dla tego typu inwestycji.

Jedno jest pewne, koszty budowy kanalizacji sanitarnej są wielokrotnie wyższe niż koszty przydomowych oczyszczalni ścieków, co więcej przy przydomowych oczyszczalniach ścieków gmina nie ponosi kosztów eksploatacji oczyszczalniach które przy tradycyjnej sieci są przecież ogromnym stałym obciążeniem dla gminy.

Przy budowie wodociągu, m.in. w miejscowości, Dąbrowa i Stary Ciepielów opieramy się przede wszystkim na częściowo umarzalnych pożyczkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Umorzoną część pożyczki zgodnie z przyjętymi przez fundusz zasadami przekazuje się na następne zadania ekologiczne.

Co roku korzystamy z dotacji mazowieckiego sejmiku wojewódzkiego, z reguły przy udziale własnym 10 proc. uzyskujemy dotację od 150 tys. zł do 200 tys. zł.

Wszystkie wolne środki, nadwyżki budżetowe pojawiające się w budżecie gminy w ciągu roku budżetowego, przeznaczamy na realizację kolejnych zadań związanych z wodociągami.

Środki na te inwestycje pochodzą głównie z oszczędności w samych wydatkach budżetowych. Składamy wnioski na właściwie wszystkie z ogłaszanych projektów. Nie wszędzie się udaje uzyskać dofinansowanie, ale liczy się także zdobywanie doświadczenia. Nie boimy się kredytów brakowych.

AO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA