REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrealizować program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Z jakich źródeł można sfinansować program budowy oczyszczalni przydomowych? Jak przeprowadzić szeroką konsultację z mieszkańcami w gminie, która ma zamiar realizować inwestycję proekologiczną?

ARTUR SZEWCZYK

REKLAMA

wójt Gminy Ciepielów

Od bieżącego roku gmina Ciepielów przystąpiła do pilotażowego programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Za pośrednictwem miejscowego gminnego kwartalnika „Nasza Gmina” (otrzymują go za pośrednictwem poczty bezpłatnie wszyscy mieszkańcy) wójt ogłosił nabór indywidualnych wniosków z terenu całej gminy. Zapisy na realizację przydomowych oczyszczalni ścieków, rozpoczęły się zgodnie z ogłoszeniem w jednym terminie dla wszystkich zainteresowanych.

Przewidywany koszt partycypacji właściciela posesji, na której będzie budowana przydomowa oczyszczalnia ścieków to około 1500 zł.

Do 2010 roku planujemy, w zależności od liczby chętnych, wykonanie od 400 do 500 przydomowych oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnie będą powstawały na terenie całej gminy. Nie będą to inwestycje typu wodociąg, obejmujące daną miejscowość, ale inwestycje prowadzone indywidualnie na każdej posesji na terenie całej gminy. O tym, gdzie powstaną pierwsze przydomowe oczyszczalnie, zadecyduje kolejność złożenia oświadczeń o zgodzie na wykonanie prac.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zamknięciu listy chętnych rozpoczną się prace geodezyjno-projektowe niezbędne do uzyskania pozwoleń budowlanych.

Środki na ten cel będą pochodzić z PROW lub z pożyczki (w 40 proc. umarzalnej) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z dotacji z urzędu marszałkowskiego.

Program budowy przydomowych oczyszczalni został opracowany na potrzeby absorpcji środków unijnych przede wszystkim w ramach środków PROW.

Koszt całkowity inwestycji przewidujemy na kwotę około 2,4 ml zł. Gmina będzie inwestorem, który wykona całość inwestycji.

REKLAMA

Co do finansowania tego typu inwestycji, ciągle jednak nie ma zgody Regionalnej Izby Obrachunkowej na realizację budowy przez gminę - na terenie będącym własnością rolnika. Jest to istotny problem prawny, który miejmy nadzieję szybko znajdzie korzystny finał dla tego typu inwestycji.

Jedno jest pewne, koszty budowy kanalizacji sanitarnej są wielokrotnie wyższe niż koszty przydomowych oczyszczalni ścieków, co więcej przy przydomowych oczyszczalniach ścieków gmina nie ponosi kosztów eksploatacji oczyszczalniach które przy tradycyjnej sieci są przecież ogromnym stałym obciążeniem dla gminy.

Przy budowie wodociągu, m.in. w miejscowości, Dąbrowa i Stary Ciepielów opieramy się przede wszystkim na częściowo umarzalnych pożyczkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Umorzoną część pożyczki zgodnie z przyjętymi przez fundusz zasadami przekazuje się na następne zadania ekologiczne.

Co roku korzystamy z dotacji mazowieckiego sejmiku wojewódzkiego, z reguły przy udziale własnym 10 proc. uzyskujemy dotację od 150 tys. zł do 200 tys. zł.

Wszystkie wolne środki, nadwyżki budżetowe pojawiające się w budżecie gminy w ciągu roku budżetowego, przeznaczamy na realizację kolejnych zadań związanych z wodociągami.

Środki na te inwestycje pochodzą głównie z oszczędności w samych wydatkach budżetowych. Składamy wnioski na właściwie wszystkie z ogłaszanych projektów. Nie wszędzie się udaje uzyskać dofinansowanie, ale liczy się także zdobywanie doświadczenia. Nie boimy się kredytów brakowych.

AO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA