reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Dofinansowanie przedsięwzięć ekologicznych

Dofinansowanie przedsięwzięć ekologicznych

W obowiązującym stanie prawnym brak jest możliwości dofinansowania bezpośrednio z budżetu gminy wydatków ponoszonych przez osoby fizyczne na budowę przydomowych urządzeń w zakresie ochrony środowiska (przydomowych oczyszczalni ścieków). Istnieje natomiast możliwość dofinansowania tego zadania ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska.


PROBLEM

Czy można finansować z gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej inwestycje realizowane przez osoby prywatne?

MF INFORMUJE

Ustawa z 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2006 r. nr 129, poz. 902 ze zm.) w art. 405, 406 i 408 określa, na jakie cele można przeznaczać środki gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej poprzez przyznawanie dotacji. Nie wskazuje natomiast kategorii podmiotów, którym przysługuje prawo ubiegania się o dofinansowanie z tych funduszy. Ponadto zgodnie z art. 405 ust. 3 środki funduszy mogą być przeznaczane także na współfinansowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych na zasadach określonych w ustawie z 28 lipca 2005 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. nr 169, poz. 1420).

Uwzględniając przepis art. 406 ust. 1 pkt 6 7 i 7a ustawy Prawo ochrony środowiska, który stanowi, że środki gminnego funduszu przeznacza się na przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, przedsięwzięcia związane z ochroną powietrza oraz przedsięwzięcia związane z ochroną wód, możliwość dofinansowania z gminnego funduszu m.in. kosztu wywozu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest z obiektów, których właścicielami są osoby fizyczne, czy wymiany pieców i modernizacji kotłowni z węglowych na ekologiczne (np. w kotłowniach osiedlowych) powinna być rozważana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, m.in. przy realizacji np. krajowego programu usuwania wyrobów zawierających azbest lub zakupu przez gminę usługi.

Ponadto ustawa o samorządzie gminnym nakłada na gminę obowiązek realizacji zadań z zakresu kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz zadań z zakresu ochrony środowiska.

Przepis art. 5 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub - w przypadku gdy budowa sieci jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona - wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

W obowiązującym stanie prawnym brak jest możliwości dofinansowania bezpośrednio z budżetu gminy wydatków ponoszonych przez osoby fizyczne na budowę przydomowych urządzeń w zakresie ochrony środowiska (przydomowych oczyszczalni ścieków). Istnieje natomiast możliwość dofinansowania tego zadania ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w przypadku spełnienia następujących warunków: budowa sieci jest niemożliwa lub ekonomicznie nieuzasadniona - taką możliwość przewiduje uchwała rady gminy w kontekście globalnego rozwiązania problemu oczyszczania ścieków komunalnych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego oraz taką możliwość przewiduje roczny plan przychodów i wydatków gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na dany rok (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 1039).

RL

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama