| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Kalendarz Ekologiczny - STYCZEŃ 2011

Kalendarz Ekologiczny - STYCZEŃ 2011

Dekada 2005 – 2015 r – „Woda dla życia”.

9 stycznia – Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Decyzję o utworzeniu Ligi Ochrony Przyrody podjęto na zjeździe Państwowej Rady Ochrony Przyrody 9 stycznia 1927r.

Ochrona przyrody to działania zmierzające do zapewnienia trwałości i odnawialności, a także właściwego użytkowania ożywionych i nieożywionych składników przyrody.

Ochrona przyrody datuje się w Polsce od czasów Bolesława Chrobrego – ograniczenie połowów bobrów. Król Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło wydali zarządzenia zakazujące wycinania cisów i dębów.

Obecnie dużą rolę w ochronie przyrody i środowiska odgrywa Liga Ochrony Przyrody. Opracowuje ona raporty o stanie przyrody i środowiska, wnioski i postulaty zgłaszane do władz państwowych, formułuje opinie do aktów prawnych.

Liga Ochrony Przyrody była inicjatorem stworzenia Banku Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Liga podejmuje różne formy działania z młodzieżą. Postulowała m.in. wprowadzenie na wszystkich szczeblach edukacji - przedmiotu ochrona środowiska.

Współpracuje z licznymi organizacjami międzynarodowymi. Jest członkiem założycielem Światowej Unii Ochrony Przyrody ( IUCN).

Prowadzi Europejskie Centrum Ekologiczne, które jest inicjatorem i realizatorem Europejskiej Zielonej Karty. Za ten projekt została nagrodzona w 1996r przez Ministerstwo Środowiska.

Liga Ochrony Przyrody prowadzi szeroką działalność wydawniczą.

Za całą swoją dotychczasową działalność została odznaczona krzyżem „ Polonia Restituta”.

Czytaj także: Obowiązki samorządu w zakresie ochrony środowiska>>


11 stycznia – Dzień wegetarianina

Dzień ten obchodzony jest zawsze pod hasłem: ”Życie bez mięsa - zdrowie -  świat wolny od okrucieństwa”.

Wegetarianizm to sposób odżywiania się polegający na wyeliminowaniu z codziennej diety produktów pochodzenia zwierzęcego ( przede wszystkim mięsa i jego przetworów), połączony z filozofią nie wyrządzania krzywdy żywym stworzeniom i oczyszczenia organizmu z nadmiaru zwierzęcego białka. Skrajną jego postać reprezentują tzw. weganie rezygnujący również z jajek i nabiału.

Wegetarianizm przybiera postać szeroko zakrojonych akcji międzynarodowych – lokalne i światowe kongresy, działalność popularyzatorska i wydawnicza. 

dr Hanna Sztrantowicz

Samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »