REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - czerwiec

dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Dekada 2005 - 2015 r -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju

5 czerwca – Światowy Dzień  Środowiska

Zagadnienie ochrony środowiska w skali światowej zostało postawione po raz  pierwszy w raporcie sekretarza generalnego ONZ U Thanta  „ Człowiek i środowisko” 26 maja 1969 r.

REKLAMA

Raport zainicjował międzynarodowe konferencje poświęcone temu zagadnieniu. Pierwsza odbyła się w czerwcu 1972 r. w Sztokholmie, jej następstwem było powołanie agendy ONZ pod nazwą „Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). Jej celem jest m. in. opracowanie wszechświatowego prawa ochrony środowiska. W 1992 r. powstał plan działania do przełomu XX i XXI w. - tzw. Agenda 21 - określający sposoby powstawania degradacji środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Od czasu konferencji w Sztokholmie 5 czerwca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Działania na rzecz środowiska dotyczą: ochrony środowiska czyli ochrony zdrowia człowieka, oraz ekologii czyli badań wzajemnych stosunków pomiędzy organizmami żywymi (lub ich grupami) a otaczającym je światem zewnętrznym (środowiskiem). Duże znaczenie ze względu na wzrastające zmiany w środowisku życia człowieka posiada ekologia środowiskowa (sozologia).

W Polsce badania ekologiczne prowadzą placówki naukowe, wyższe uczelnie. Natomiast ochrona środowiska realizowana jest przez organy administracji publicznej, wykonującej zapisy Ustawy Prawo ochrony środowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa określa zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju. Ustawa w szczególności ustala: warunki ochrony zasobów środowiska, wprowadzania substancji i energii do środowiska, koszty korzystania ze środowiska, udział społeczeństwa w postępowaniu w sprawie ochrony środowiska, warunki udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie, obowiązki organów administracji, odpowiedzialność i sankcje za niewypełnienie zapisów ustawy i zalanie na szkodę środowiska.

8 czerwca – Światowy Dzień Oceanów

Dzień został ustanowiony na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. dla realizacji idei badania tych ekosystemów oraz podejmowanie działań na rzecz ich ochrony .

Oceany to powłoka wody słonej, pokrywająca większą część kuli ziemskiej – 71 proc. jej powierzchni. Objętość wód oceanów to 1370,4 mln km³, średnia głębokość 3752 m, największa 11 022m (Rów Mariański). Rozróżnia się trzy oceany: Spokojny (Pacyfik), Atlantyk, Indyjski. Często wyróżnia się też Ocean Lodowaty, który w międzynarodowym podziale zalicza się do Atlantyku jako Morze Arktyczne. Charakterystyczną cechą oceanów jest ich zasolenie, które wpływa m.in. na : temperaturę i gęstość wody, zamarzanie oraz organizmy żywe.

Oceany wywierają duży wpływ na klimat, m.in. zmniejszają dobowe i roczne amplitudy temperatury, zwiększają wilgotność, zachmurzenie i opady.

Związki między oceanami, skorupą ziemską i atmosferą, właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne wody bada dziedzina nauki zwana oceanografią – oceanologią. W Polsce takimi badaniami zajmują się: Komisja Badań Morza przy PAN, Morski Instytut Rybacki w Gdyni, Instytut Morski w Gdańsku. Przy UNESCO utworzona została Międzynarodowa Komisja Oceanograficzna.

14 czerwca – Dzień Wiatru

REKLAMA

Wiatr to ruch powietrza powstały wskutek nierównego rozkładu ciśnienia atmosferycznego. Określają go dwa parametry: kierunek oraz prędkość. Przy powierzchni ziemi najczęściej mierzona prędkość wynosi kilka m/s, rzadko powyżej 15m/s. podczas sztormów lub huraganów prędkość wiatru może przekraczać 60-100m/s.

Wiatry dzieli się na stałe (pasaty), okresowe (monsuny, bryzy, wiatry górskie i dolinne) oraz nieokresowe (lokalne) związane ze specyficznym ukształtowaniem terenu (m.in. föhn, halny, bora, mistral, chamsin, sirocco).

Wiatr odgrywa ważną rolę w atmosferze, przenosząc m.in. ciepło, parę wodną, zanieczyszczenia. Powoduje również powstawanie prądów morskich i falowanie zbiorników wodnych. Ostatnio energia wiatru jako czysta energia wykorzystywana jest w gospodarce.

Do kuli ziemskiej docierają również wiatry słoneczne, czyli strumienie naładowanych cząstek, wypływające w przestrzeń międzyplanetarną z korony słonecznej. Wiatr słoneczny składa się głównie z protonów poruszających się z prędkością 250 do 800 km/s. Wiatry słoneczne wywołują zaburzenia pola magnetycznego Ziemi (tzw. burze magnetyczne). W jonosferze lub egzosferze  Ziemi (na wysokości od 65 do 400 km) wiatry słoneczne wywołują zjawisko świetlne zwane zorzą polarną. Powstaje ona najczęściej w odległości 20-25º od bieguna geomagnetycznego Ziemi (pn. lub pd.).   

17 czerwca  - Międzynarodowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Ogłoszony w 1995 r. przez ONZ.

Pustynnienie jest to poszerzanie się zasięgu występowania krajobrazu i procesów typowych dla pustyń, na obszarach gdzie w czasach minionych nie były obserwowane. Zmiany takie mają miejsce głównie w strefach suchych, sąsiadujących z pustyniami. Do powiększania obszarów pustynnych, a nawet powstawania nowych, często przyczynia się człowiek, prowadząc niewłaściwą gospodarkę.

Pustynnienie następuje głównie w ubogich krajach położonych w strefach suchych, gdzie rabunkowa gospodarka leśna prowadzi do masowego wylesienia, które pozbawia ekosystemy naturalnej ochrony przed ubytkami wody. Również zmiany klimatyczne na ziemi powodują okresowy deficyt wody w środowisku, a powtarzające się okresy suszy prowadzą do zmian glebowych, które pociągają za sobą zmiany w szacie roślinnej w kierunku stepowienia a następnie pustynnienia.     

Obecnie liczne tereny ogarnięte są okresowymi, długotrwałymi suszami charakteryzującymi się brakiem opadów atmosferycznych. Powoduje to wyczerpanie się wilgoci w gruncie oraz wysychanie roślin. Na obszarach objętych suszą stosuje się sztuczne nawadnianie, jeśli zasoby wodne danego rejonu na to pozwalają.

Walka z pustynnieniem i suszą powinna polegać na podejmowaniu działań ograniczających lub zakazujących wycinkę lasów, zalesianiu terenów, wspomaganiu malej retencji, budowaniu systemów nawadniających, racjonalnej gospodarce zasobami wodnymi.

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA