Kategorie

Kalendarz Ekologiczny 2011 - czerwiec

dr Hanna Sztrantowicz
Dekada 2005 - 2015 r -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju

5 czerwca – Światowy Dzień  Środowiska

Zagadnienie ochrony środowiska w skali światowej zostało postawione po raz  pierwszy w raporcie sekretarza generalnego ONZ U Thanta  „ Człowiek i środowisko” 26 maja 1969 r.

Raport zainicjował międzynarodowe konferencje poświęcone temu zagadnieniu. Pierwsza odbyła się w czerwcu 1972 r. w Sztokholmie, jej następstwem było powołanie agendy ONZ pod nazwą „Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). Jej celem jest m. in. opracowanie wszechświatowego prawa ochrony środowiska. W 1992 r. powstał plan działania do przełomu XX i XXI w. - tzw. Agenda 21 - określający sposoby powstawania degradacji środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Od czasu konferencji w Sztokholmie 5 czerwca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska.

Reklama

Działania na rzecz środowiska dotyczą: ochrony środowiska czyli ochrony zdrowia człowieka, oraz ekologii czyli badań wzajemnych stosunków pomiędzy organizmami żywymi (lub ich grupami) a otaczającym je światem zewnętrznym (środowiskiem). Duże znaczenie ze względu na wzrastające zmiany w środowisku życia człowieka posiada ekologia środowiskowa (sozologia).

W Polsce badania ekologiczne prowadzą placówki naukowe, wyższe uczelnie. Natomiast ochrona środowiska realizowana jest przez organy administracji publicznej, wykonującej zapisy Ustawy Prawo ochrony środowiska.

Ustawa określa zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju. Ustawa w szczególności ustala: warunki ochrony zasobów środowiska, wprowadzania substancji i energii do środowiska, koszty korzystania ze środowiska, udział społeczeństwa w postępowaniu w sprawie ochrony środowiska, warunki udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie, obowiązki organów administracji, odpowiedzialność i sankcje za niewypełnienie zapisów ustawy i zalanie na szkodę środowiska.

8 czerwca – Światowy Dzień Oceanów

Dzień został ustanowiony na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. dla realizacji idei badania tych ekosystemów oraz podejmowanie działań na rzecz ich ochrony .

Oceany to powłoka wody słonej, pokrywająca większą część kuli ziemskiej – 71 proc. jej powierzchni. Objętość wód oceanów to 1370,4 mln km³, średnia głębokość 3752 m, największa 11 022m (Rów Mariański). Rozróżnia się trzy oceany: Spokojny (Pacyfik), Atlantyk, Indyjski. Często wyróżnia się też Ocean Lodowaty, który w międzynarodowym podziale zalicza się do Atlantyku jako Morze Arktyczne. Charakterystyczną cechą oceanów jest ich zasolenie, które wpływa m.in. na : temperaturę i gęstość wody, zamarzanie oraz organizmy żywe.

Oceany wywierają duży wpływ na klimat, m.in. zmniejszają dobowe i roczne amplitudy temperatury, zwiększają wilgotność, zachmurzenie i opady.

Związki między oceanami, skorupą ziemską i atmosferą, właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne wody bada dziedzina nauki zwana oceanografią – oceanologią. W Polsce takimi badaniami zajmują się: Komisja Badań Morza przy PAN, Morski Instytut Rybacki w Gdyni, Instytut Morski w Gdańsku. Przy UNESCO utworzona została Międzynarodowa Komisja Oceanograficzna.

14 czerwca – Dzień Wiatru

Reklama

Wiatr to ruch powietrza powstały wskutek nierównego rozkładu ciśnienia atmosferycznego. Określają go dwa parametry: kierunek oraz prędkość. Przy powierzchni ziemi najczęściej mierzona prędkość wynosi kilka m/s, rzadko powyżej 15m/s. podczas sztormów lub huraganów prędkość wiatru może przekraczać 60-100m/s.

Wiatry dzieli się na stałe (pasaty), okresowe (monsuny, bryzy, wiatry górskie i dolinne) oraz nieokresowe (lokalne) związane ze specyficznym ukształtowaniem terenu (m.in. föhn, halny, bora, mistral, chamsin, sirocco).

Wiatr odgrywa ważną rolę w atmosferze, przenosząc m.in. ciepło, parę wodną, zanieczyszczenia. Powoduje również powstawanie prądów morskich i falowanie zbiorników wodnych. Ostatnio energia wiatru jako czysta energia wykorzystywana jest w gospodarce.

Do kuli ziemskiej docierają również wiatry słoneczne, czyli strumienie naładowanych cząstek, wypływające w przestrzeń międzyplanetarną z korony słonecznej. Wiatr słoneczny składa się głównie z protonów poruszających się z prędkością 250 do 800 km/s. Wiatry słoneczne wywołują zaburzenia pola magnetycznego Ziemi (tzw. burze magnetyczne). W jonosferze lub egzosferze  Ziemi (na wysokości od 65 do 400 km) wiatry słoneczne wywołują zjawisko świetlne zwane zorzą polarną. Powstaje ona najczęściej w odległości 20-25º od bieguna geomagnetycznego Ziemi (pn. lub pd.).   

17 czerwca  - Międzynarodowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Ogłoszony w 1995 r. przez ONZ.

Pustynnienie jest to poszerzanie się zasięgu występowania krajobrazu i procesów typowych dla pustyń, na obszarach gdzie w czasach minionych nie były obserwowane. Zmiany takie mają miejsce głównie w strefach suchych, sąsiadujących z pustyniami. Do powiększania obszarów pustynnych, a nawet powstawania nowych, często przyczynia się człowiek, prowadząc niewłaściwą gospodarkę.

Pustynnienie następuje głównie w ubogich krajach położonych w strefach suchych, gdzie rabunkowa gospodarka leśna prowadzi do masowego wylesienia, które pozbawia ekosystemy naturalnej ochrony przed ubytkami wody. Również zmiany klimatyczne na ziemi powodują okresowy deficyt wody w środowisku, a powtarzające się okresy suszy prowadzą do zmian glebowych, które pociągają za sobą zmiany w szacie roślinnej w kierunku stepowienia a następnie pustynnienia.     

Obecnie liczne tereny ogarnięte są okresowymi, długotrwałymi suszami charakteryzującymi się brakiem opadów atmosferycznych. Powoduje to wyczerpanie się wilgoci w gruncie oraz wysychanie roślin. Na obszarach objętych suszą stosuje się sztuczne nawadnianie, jeśli zasoby wodne danego rejonu na to pozwalają.

Walka z pustynnieniem i suszą powinna polegać na podejmowaniu działań ograniczających lub zakazujących wycinkę lasów, zalesianiu terenów, wspomaganiu malej retencji, budowaniu systemów nawadniających, racjonalnej gospodarce zasobami wodnymi.

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]

  Budowa mieszkań to kosztowne przedsięwzięcie, na które wiele miast nie może sobie pozwolić. Ale są i takie, które radzą sobie całkiem nieźle. Sprawdziliśmy, czy ich władze myślą o potrzebach mieszkaniowych mniej zamożnych mieszkańców?

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował, by z 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, w których udział teleporad wyniósł ponad 90 proc. nie przedłużyć umów. Minister wskazał, że główną barierą dla pacjentów w dostępie do lekarzy POZ jest w tej chwili nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych.

  Nowe limity osób na koncertach i wydarzeniach sportowych od 26 czerwca 2021 r.

  Limity na koncertach i wydarzeniach sportowych będą większe od 26 czerwca 2021 roku. Ile osób będzie mogło wejść na widownię?

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r. Czym jest deklaracja źródeł ciepła? Kogo dotyczy deklaracja? Jak można złożyć deklarację? Jakie są obowiązki gmin związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków?

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych. Jak będą funkcjonować?

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

  Wnioski paszportowe od 26 czerwca można składać w soboty

  Wnioski paszportowe - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, MSWiA przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich. Wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie obsługa będzie się odbywać w wydłużonych godzinach.

  Remont mieszkania spółdzielczego

  Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

  Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 – kiedy? Gdzie i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Przedstawiamy ważne informacje dla uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową.

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.