REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - czerwiec

dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Dekada 2005 - 2015 r -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju

5 czerwca – Światowy Dzień  Środowiska

Zagadnienie ochrony środowiska w skali światowej zostało postawione po raz  pierwszy w raporcie sekretarza generalnego ONZ U Thanta  „ Człowiek i środowisko” 26 maja 1969 r.

REKLAMA

Raport zainicjował międzynarodowe konferencje poświęcone temu zagadnieniu. Pierwsza odbyła się w czerwcu 1972 r. w Sztokholmie, jej następstwem było powołanie agendy ONZ pod nazwą „Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). Jej celem jest m. in. opracowanie wszechświatowego prawa ochrony środowiska. W 1992 r. powstał plan działania do przełomu XX i XXI w. - tzw. Agenda 21 - określający sposoby powstawania degradacji środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Od czasu konferencji w Sztokholmie 5 czerwca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Działania na rzecz środowiska dotyczą: ochrony środowiska czyli ochrony zdrowia człowieka, oraz ekologii czyli badań wzajemnych stosunków pomiędzy organizmami żywymi (lub ich grupami) a otaczającym je światem zewnętrznym (środowiskiem). Duże znaczenie ze względu na wzrastające zmiany w środowisku życia człowieka posiada ekologia środowiskowa (sozologia).

W Polsce badania ekologiczne prowadzą placówki naukowe, wyższe uczelnie. Natomiast ochrona środowiska realizowana jest przez organy administracji publicznej, wykonującej zapisy Ustawy Prawo ochrony środowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa określa zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju. Ustawa w szczególności ustala: warunki ochrony zasobów środowiska, wprowadzania substancji i energii do środowiska, koszty korzystania ze środowiska, udział społeczeństwa w postępowaniu w sprawie ochrony środowiska, warunki udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie, obowiązki organów administracji, odpowiedzialność i sankcje za niewypełnienie zapisów ustawy i zalanie na szkodę środowiska.

8 czerwca – Światowy Dzień Oceanów

Dzień został ustanowiony na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. dla realizacji idei badania tych ekosystemów oraz podejmowanie działań na rzecz ich ochrony .

Oceany to powłoka wody słonej, pokrywająca większą część kuli ziemskiej – 71 proc. jej powierzchni. Objętość wód oceanów to 1370,4 mln km³, średnia głębokość 3752 m, największa 11 022m (Rów Mariański). Rozróżnia się trzy oceany: Spokojny (Pacyfik), Atlantyk, Indyjski. Często wyróżnia się też Ocean Lodowaty, który w międzynarodowym podziale zalicza się do Atlantyku jako Morze Arktyczne. Charakterystyczną cechą oceanów jest ich zasolenie, które wpływa m.in. na : temperaturę i gęstość wody, zamarzanie oraz organizmy żywe.

Oceany wywierają duży wpływ na klimat, m.in. zmniejszają dobowe i roczne amplitudy temperatury, zwiększają wilgotność, zachmurzenie i opady.

Związki między oceanami, skorupą ziemską i atmosferą, właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne wody bada dziedzina nauki zwana oceanografią – oceanologią. W Polsce takimi badaniami zajmują się: Komisja Badań Morza przy PAN, Morski Instytut Rybacki w Gdyni, Instytut Morski w Gdańsku. Przy UNESCO utworzona została Międzynarodowa Komisja Oceanograficzna.

14 czerwca – Dzień Wiatru

REKLAMA

Wiatr to ruch powietrza powstały wskutek nierównego rozkładu ciśnienia atmosferycznego. Określają go dwa parametry: kierunek oraz prędkość. Przy powierzchni ziemi najczęściej mierzona prędkość wynosi kilka m/s, rzadko powyżej 15m/s. podczas sztormów lub huraganów prędkość wiatru może przekraczać 60-100m/s.

Wiatry dzieli się na stałe (pasaty), okresowe (monsuny, bryzy, wiatry górskie i dolinne) oraz nieokresowe (lokalne) związane ze specyficznym ukształtowaniem terenu (m.in. föhn, halny, bora, mistral, chamsin, sirocco).

Wiatr odgrywa ważną rolę w atmosferze, przenosząc m.in. ciepło, parę wodną, zanieczyszczenia. Powoduje również powstawanie prądów morskich i falowanie zbiorników wodnych. Ostatnio energia wiatru jako czysta energia wykorzystywana jest w gospodarce.

Do kuli ziemskiej docierają również wiatry słoneczne, czyli strumienie naładowanych cząstek, wypływające w przestrzeń międzyplanetarną z korony słonecznej. Wiatr słoneczny składa się głównie z protonów poruszających się z prędkością 250 do 800 km/s. Wiatry słoneczne wywołują zaburzenia pola magnetycznego Ziemi (tzw. burze magnetyczne). W jonosferze lub egzosferze  Ziemi (na wysokości od 65 do 400 km) wiatry słoneczne wywołują zjawisko świetlne zwane zorzą polarną. Powstaje ona najczęściej w odległości 20-25º od bieguna geomagnetycznego Ziemi (pn. lub pd.).   

17 czerwca  - Międzynarodowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Ogłoszony w 1995 r. przez ONZ.

Pustynnienie jest to poszerzanie się zasięgu występowania krajobrazu i procesów typowych dla pustyń, na obszarach gdzie w czasach minionych nie były obserwowane. Zmiany takie mają miejsce głównie w strefach suchych, sąsiadujących z pustyniami. Do powiększania obszarów pustynnych, a nawet powstawania nowych, często przyczynia się człowiek, prowadząc niewłaściwą gospodarkę.

Pustynnienie następuje głównie w ubogich krajach położonych w strefach suchych, gdzie rabunkowa gospodarka leśna prowadzi do masowego wylesienia, które pozbawia ekosystemy naturalnej ochrony przed ubytkami wody. Również zmiany klimatyczne na ziemi powodują okresowy deficyt wody w środowisku, a powtarzające się okresy suszy prowadzą do zmian glebowych, które pociągają za sobą zmiany w szacie roślinnej w kierunku stepowienia a następnie pustynnienia.     

Obecnie liczne tereny ogarnięte są okresowymi, długotrwałymi suszami charakteryzującymi się brakiem opadów atmosferycznych. Powoduje to wyczerpanie się wilgoci w gruncie oraz wysychanie roślin. Na obszarach objętych suszą stosuje się sztuczne nawadnianie, jeśli zasoby wodne danego rejonu na to pozwalają.

Walka z pustynnieniem i suszą powinna polegać na podejmowaniu działań ograniczających lub zakazujących wycinkę lasów, zalesianiu terenów, wspomaganiu malej retencji, budowaniu systemów nawadniających, racjonalnej gospodarce zasobami wodnymi.

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA