REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Stop Smog - zmiany w 2021 r.

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Program Stop Smog - zmiany w 2021 r.
Program Stop Smog - zmiany w 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Program Stop Smog - czy w 2021 r. będzie działał lepiej? W krajowych mediach pojawiały się negatywne komentarze odnośnie tempa realizacji rządowego programu Stop Smog. Niedawne zmiany mają poprawić sytuację.

W kontekście rządowych działań, które mają na celu walkę ze smogiem, najczęściej mówi się o programie Czyste Powietrze. Jest on skierowany bezpośrednio do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że obecnie funkcjonuje jeszcze jeden ciekawy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Mowa o inicjatywie Stop Smog. Niedawno pojawiły się negatywne opinie dotyczące tempa realizacji wspomnianego programu. Trudno się temu dziwić, bo pod koniec minionego roku okazało się, że przez niecałe dwa lata wydano około 50 mln zł z dostępnej puli 1,2 mld zł. Warto jednak wspomnieć, że rząd niedawno wprowadził istotne zmiany w zasadach inicjatywy Stop Smog. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, na czym polegają te modyfikacje. Przy okazji można również przybliżyć samą ideę programu Stop Smog i jego ogólne zasady.

REKLAMA

Stop Smog Czyste Powietrze

REKLAMA

Już na wstępie należy wyjaśnić, jaka jest główna różnica pomiędzy programami Stop Smog oraz Czyste Powietrze. Mianowicie, ta pierwsza inicjatywa wiąże się ze znacznie większym zaangażowaniem samorządów. Program Stop Smog może być realizowany przez gminy, powiaty, związki międzygminne lub związek metropolitalny w województwie śląskim. Najbardziej popularne jest to pierwsze rozwiązanie. Ostatecznym beneficjentem opisywanego programu są osoby ubogie, które z różnych względów nie mogą skorzystać z pomocy dostępnej w ramach „Czystego Powietrza”. Przykładem jest złożoność procedur wnioskowania o bezpośrednie wsparcie, która może stanowić problem np. dla starszych osób.

Program Stop Smog zgodnie ze swoimi założeniami finansuje likwidację uciążliwych ekologicznie źródeł ciepła, ich wymianę na nowoczesne rozwiązania oraz termomodernizację budynku jednorodzinnego. Z punktu widzenia ubogiego właściciela domu atutem jest to, że bezzwrotna dotacja pokrywa nawet 100% kosztów inwestycji. Samorząd wnioskujący o przyznanie środków na realizację opisywanego programu, musi natomiast przygotować min. 30% potrzebnych pieniędzy w ramach wkładu własnego. Budżet państwa finansuje z kolei do 70% kosztów modernizacji budynków. Gminy mogą dodatkowo wnioskować o wsparcie termomodernizacji domów jednorodzinnych wchodzących w skład ich zasobu mieszkaniowego i zawierających lokale komunalne lub socjalne.

Stop Smog zmiany 2021

W kontekście zmian związanych z programem Stop Smog warto nadmienić, że począwszy od 1 stycznia 2021 r. jego realizacją zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej kompetencje w tym zakresie posiadało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. To oczywiście nie jedyna ważna zmiana. Wraz z dniem 1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 2127). Ten akt prawny wprowadza między innymi następujące zmiany do programu Stop Smog:

 • rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych, na które przysługuje dotacja
 • wprowadzenie możliwości weryfikowania przez samorządy osób, które skorzystają z programu
 • zmniejszenie (do 1% domów lub 20 domów) minimalnej liczby remontowanych budynków jednorodzinnych, która umożliwia gminie wejście do programu
 • zredukowanie wymaganego przez program zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło grzewcze (z 50% do 30%)
 • wydłużenie okresu realizacji porozumienia między samorządem oraz NFOŚiGW (zmiana z 3 lat do 4 lat)
 • zwolnienie gmin z obowiązku sporządzania programów niskoemisyjnych
 • umożliwienie związkom międzygminnym oraz powiatom występowania w roli koordynatora działań realizowanych na terenie kilku gmin
 • skrócenie z 10 lat do 5 lat okresu, w którym gmina musi utrzymywać efekty przedsięwzięcia, a właściciel zmodernizowanego domu nie może go sprzedać bez sankcji związanej ze zwrotem wsparcia

Generalnie rzecz biorąc, powyższe zmiany powinny przyczynić się do szybszej realizacji programu Stop Smog. Samorządy obecnie czekają na szczegóły związane z wnioskowaniem o wsparcie, które przedstawi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA