REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci

Subskrybuj nas na Youtube
RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają
RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.

`RIO w Lublinie wydała komunikat w sprawie zmiany przepisów regulujących opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi wprowadzonych sierpniową nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz. U. z 2021 r. poz. 1648).

REKLAMA

Izba przypomniała, że z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie Ustawy zmieniającej.

Jak zmieniły się przepisy o opłatach o śmieciach

RIO przypomniała, że obecnie, zgodnie z art. 6j ust. 3 u.c.p.g. (w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą), „w przypadku nieruchomości niezamieszkałych opłata stanowi iloczyn zadeklarowanej liczby pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości oraz stawki opłaty za pojemnik lub worek”.

Co to znaczy zadeklarowana liczba pojemników lub worków

Izba wyjaśniła przy tym, że przez zadeklarowaną liczbę pojemników lub worków rozumie się iloczyn liczby pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz liczby ich opróżnień lub odbiorów wynikającej z częstotliwości odbioru odpadów komunalnych albo harmonogramu odbioru odpadów komunalnych dla danej nieruchomości.

Jak rozlicza się opłaty za śmieci za domki letniskowe

REKLAMA

Ponadto RIO wskazała, że zgodnie z nowym brzmieniem art. 6j ust. 3b u.c.p.g. w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe rada gminy uchwala roczną, ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie „od nieruchomości", lecz od „domku letniskowego na nieruchomości” albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izba podkreśliła przy tym, że nowe brzmienie art. 6j ust. 3b u.c.p.g. obowiązuje od 1.01.2022 r. co oznacza, że wszystkie uchwały dotyczące ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które będą podejmowane lub wchodzą w życie od tej daty muszą uwzględniać nowy stan prawny.

„Jednocześnie wobec konieczności dostosowania obowiązujących w gminach uchwał do nowych zasad wyliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych gminy, które w dalszym ciągu chcą realizować opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych stosownie do art. 6j ust. 3bc u.c.p.g. miały czas do końca kwietnia br. na dokonanie stosownych zmian w obowiązujących uchwałach” – czytamy w komunikacie RIO.

Jakie rada gminy ma możliwości różnicowania opłat za śmieci od właścicieli nieruchomości

REKLAMA

RIO przypomniała też, że zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 6j ust. 2a u.c.p.g.
przyznano radzie gminy możliwość zróżnicowania stawki opłat od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w zależności od:
− powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego,
− ilości zużytej wody z danej nieruchomości lub lokalu mieszkalnego,
− liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość,
− liczby osób lub ilości zużytej wody w gospodarstwie domowym,
− odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich,
− od rodzaju zabudowy lub od faktu objęcia nieruchomości uchwałą, o której mowa w art. 2a ust. 1 u.c.p.g.

Izba zwróciła uwagę, że w myśl art. 6j ust. 2 u.c.p.g., rada gminy może też uchwalić stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. „W przypadku wyboru tej metody ustalania opłaty, wyraźnie dopuszczono możliwość różnicowanie stawki opłaty w oparciu o kryterium liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, co do tej pory było kwestionowane przez część orzecznictwa” – czytamy w komunikacie RIO.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA