REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System kaucyjny - czy będzie chaos? Stanowisko Forum Konsumentów

kaucja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

System kaucyjny. Forum Konsumentów jako reprezentant interesów, praw i wolności konsumentów pozytywnie ocenia przegłosowanie przez Sejm projektu ustawy wdrażającego system kaucyjny w celu ochrony środowiska naturalnego, jednocześnie zwraca uwagę na dwie ważne kwestie. O co chodzi? 

System kaucyjny - zachęta czy kara?

REKLAMA

Jesteśmy przekonani, że ustawa o systemie kaucyjnym może przyczynić się do redukcji ilości odpadów i poprawy kondycji naszej planety. Jednak uważamy, że jednoczesne wprowadzenie opodatkowania konsumentów jest bezpodstawne, bowiem przedmiotowa kaucja powinna być całkowicie neutralna. 

REKLAMA

Co więcej, praktyka taka nie jest stosowana w innych europejskich krajach, w których już wcześniej wdrożono system kaucyjny, m.in. Chorwacji, Danii, Finlandii, Litwie, Łotwie,Norwegii czy Szwecji. Ponadto jako organizacja prokonsumencka nie dostrzegamy żadnego racjonalnego powodu, który uzasadniałby obciążenie konsumentów dodatkowymi kosztami. Zdaniem Forum Konsumentów opracowany system kaucyjny powinien być neutralny dla konsumentów, a nie stanowić dla nich dodatkowego kosztu w postaci nowego podatku. Kaucja ma być zachęta do działania proekologicznego, a nie czymś w rodzaju kary finansowej dla konsumentów.

Ustawa o systemie kaucyjnym to krok w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym i tutaj chyba nikt nie ma wątpliwości, że to ruch potrzebny. Jednak wiąże się on z koniecznością wprowadzenia dużych zmian, a co za tym idzie, potrzebny jest czas. Branża musi mieć przestrzeń na przygotowanie się tak, aby system zadziałał i co z mojego punktu najważniejsze, aby konsument ostatecznie wszedł w prosty,
przystępny i przewidywalny system, w którym będzie funkcjonować. 

To jednak, co najbardziej nas jako Forum Konsumentów niepokoi to fakt wykorzystania okazji wprowadzania systemu kaucyjnego do wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy od konsumentów. Dlatego sprzeciwiamy się opodatkowaniu kaucji, która w takiej formie spowoduje wzrost cen produktów na sklepowych półkach. Konsumenci są już wystarczająco obciążeni podatkami i wysokimi cenami w sklepach – podkreśla Agnieszka Plencler, Prezeska Forum Konsumentów.

System kaucyjny - o co chodzi?

Zgodnie z planowanym harmonogramem od 1 stycznia 2025 roku wprowadzony zostanie system kaucyjny (stawki zostaną określone w rozporządzeniu), który obejmie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jednorazowe pojemniki z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów – przede wszystkim butelki po napojach,
  • puszki metalowe o pojemności do 1 litra – zarówno te używane do przechowania przetworów, zakonserwowanych roślin strączkowych i warzyw, jak i tych po napojach czy piwie,
  • szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra (np. po piwie).

REKLAMA

Konsument będzie mógł oddać do sklepu puste opakowania, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Co istotne – nie będzie obowiązku zachowywania paragonów, żeby oddać opakowania objęte kaucją. Należy zatem przyjąć, że przedmiotowa kaucja jest kwotą, która po prostu wraca do portfela konsumenta, a tym samym nie powinna mieć wpływu na podwyższenie ceny danego produktu.

Niestety, wraz z system kaucyjnym, planowane jest nałożenie na konsumentów dodatkowego podatku VAT z tytułu kaucji. Po pierwsze w środowisku prawniczym pojawiły się znaczące wątpliwości czy wprowadzenie takiego podatku będzie zgodne z prawem Unii Europejskiej. Po drugie, zdaniem ekspertów prawa, kaucja na opakowania jednorazowe powinna być całkowicie zwolniona z VAT, w innym przypadku może doprowadzić do chaosu w rozliczeniach i wzrostu kosztów po stronie przedsiębiorców i konsumentów. Po trzecie wprowadzenie nowego podatku dla konsumentów w ramach przedmiotowej regulacji stanowiłoby zaprzeczenie najważniejszym cechom systemu kaucyjnego, jakimi są powszechność, dostępność, a przede wszystkim przejrzystość dla konsumentów.

Wedle informacji podanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska głównym celem wprowadzenia systemu kaucyjnego na opakowania w ramach nowej regulacji jest zmniejszenie ilości odpadów tworzących się w wyniku używania jednorazowych butelek i puszek. Zastosowanie kaucji ma zatem na celu zachęcenie konsumentów do oddawania pustych opakowań do sklepów, co umożliwi ich ponowne wykorzystanie lub recykling. Za nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która wprowadza system kaucyjny, zagłosowały 433 osoby w Sejmie. Następnie 14 lipca br. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA