REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolektory słoneczne mają wpływ na turystykę

Mariusz Gadomski

REKLAMA

Jest wiele gmin, które wykorzystując malownicze położenie, walory przyrodnicze i kulturowe, inwestują w rozwój turystyki. Turystyka może się jednak rozwijać tam, gdzie jest czyste środowisko. Stan środowiska naturalnego można poprawić m.in. poprzez zastępowanie energii konwencjonalnej energią ze źródeł odnawialnych.

Samorządy chętnie realizują takie przedsięwzięcia. Jeśli warunki naturalne na to pozwalają, inwestują w energię słońca, a konkretnie w montaż kolektorów słonecznych, służących do podgrzewania ciepłej wody. Na tego rodzaju projekty można pozyskać wysokie, 85-proc. dofinansowanie z Unii Europejskiej, a i mieszkańcy są przeważnie pozytywnie nastawieni do „słonecznych” inwestycji. Jeśli sezon wiosenno-letni obfituje w słoneczne dni, od kwietnia do października można praktycznie korzystać wyłącznie z kolektorów, bez dodatkowych źródeł energii.

REKLAMA

Projekt pięciu gmin

REKLAMA

Dolina Zielawy to zawiązane w 2007 roku porozumienie pięciu gmin: Wisznic, Rossosza, Sosnówki, Podedwórza i Jabłoni. Cztery lata temu, gdy wystartowały Regionalne Programy Operacyjne, wnioski na realizację projektów – składane nie przez pojedyncze samorządy, lecz właśnie przez porozumienie kilku gmin – były premiowane kilkoma dodatkowymi punktami.

To znacznie zwiększało szansę na unijne dofinansowanie – informuje Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice. – Postanowiliśmy z niej skorzystać. Możliwość realizowania projektów inwestycyjnych, na które można pozyskać unijne dofinansowanie, sprawia, że możemy być bardziej konkurencyjni w stosunku do innych, bogatszych regionów Polski.

Wśród realizowanych przez porozumienie pięciu gmin przedsięwzięć znalazł się wart 10 mln zł projekt „Czysta energia w Dolinie Zielawy”. – Chodzi w nim o instalację kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz na domach prywatnych na terenie wspomnianych pięciu gmin – mówi Piotr Dragan. – Uzasadnieniem realizacji tego przedsięwzięcia jest położenie pięciu gmin wchodzących w skład naszego porozumienia. Tereny te należą do najlepiej nasłonecznionych w kraju; liczba dni słonecznych w roku wynosi około 200.

Docelowo w 2012 roku, gdy projekt się zakończy, będzie funkcjonowało 2941 jednostek wytwarzania energii cieplnej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego, a ich całkowita moc wyniesie około 5 MW.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polityka energetyczna gminy

REKLAMA

Podobny projekt realizuje gmina Biłgoraj. Do tej pory na terenie gminy czerpano energię z tradycyjnych źródeł: z pieców gazowych, węglowych i elektrycznych. Jednakże takie rozwiązania są drogie i ponoszą za sobą wzrost emisji dwutlenku węgla.

– Dlatego też – w trosce o środowisko oraz w poszukiwaniu alternatywnych i tańszych źródeł pozyskiwania energii – samorząd gminny postanowił sięgnąć po energię słoneczną poprzez wykorzystanie kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – informuje Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. – Było to również podyktowane faktem, że napromieniowanie globalne Równiny Biłgorajskiej jest jednym z największych w Polsce i waha się od 1025 do nawet 1200 kWh/m2/rok.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

REKLAMA

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA