Świadczenie odpłatnych usług przez fundację a VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak, fundacja musi odprowadzać podatek VAT z faktur dokumentujących świadczone na rzecz gmin usługi odławiania psów.
REKLAMA
REKLAMA
Do czynności podlegających opodatkowaniu VAT należy m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Takie świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli jest wykonywane przez podatnika podatku od towarów i usług działającego w takim charakterze.
Podatnikami podatku od towarów i usług mogą być również fundacje. Fundacje są takimi podatnikami, jeżeli wykonują samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT (zob. art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Świadczenie przez fundację odpłatnych usług odławiania psów stanowi działalność gospodarczą i w konsekwencji fundacja jest podatnikiem podatku od towarów i usług (niezależnie od tego, czy inne czynności wykonywane przez fundację stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT).
Zobacz również: Możliwość odliczania VAT przez samorządy
Co więcej, wystawianie przez fundację, o której mowa w pytaniu, faktur VAT oznacza najprawdopodobniej, że jest ona zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W stanie prawnym obowiązującym do końca 2012 r. faktury mogły być bowiem wystawiane wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni (dopiero od 1 stycznia 2013 r. faktury mogą wystawiać również podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni). Oznacza to, że świadczone przez tę fundację usługi odławiania psów nie tylko stanowią czynności podlegające opodatkowaniu VAT, ale są opodatkowane według stawki 23%. Fundacja nie korzysta bowiem ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT (o czym świadczy rejestracja jako podatnik VAT czynny), zaś przepisy nie przewidują dla świadczenia usług wyłapywania psów (klasyfikowanych na gruncie PKWiU jako usługi związane z opieką nad zwierzętami domowymi – PKWiU 96.09.11.0) obniżonej stawki podatku ani zwolnienia z niego. Nie ma zatem podstaw, aby z tytułu świadczenia tych usług fundacja nie była obowiązana do odprowadzenia VAT.
Podstawa prawna:
ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1342
Polecamy serwis: Środowisko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.