REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

Ryzyko katastrof naturalnych było w 2023 r. mocno niedoszacowane, a straty rekordowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Ogromne szkody spowodowane przez katastrofy naturalne

REKLAMA

Katastrofy naturalne wyrządziły w minionym roku olbrzymie szkody. Pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne rok 2023 był w rekordowy. Jak wynika z corocznego raportu Aon „Climate and Catastrophe Insight”, 398 globalnych zdarzeń tego typu wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów – to 22 proc. powyżej średniej z ostatnich dwudziestu czterech lat. Dla porównania w 2022 było to 355 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze konwekcyjne w Stanach Zjednoczonych i Europie. 

REKLAMA

Celem raportu jest identyfikacja najbardziej palących potrzeb związanych ze zmianą klimatu, występowaniem coraz gwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych i katastrof naturalnych, a także z ich rosnącymi kosztami dla gospodarki. Pomoże to organizacjom publicznym i prywatnym w podejmowaniu lepszych decyzji w zakresie zarządzania tego typu ryzykami i odpowiednim dopasowaniu ubezpieczeń. Jak wynika z naszego raportu, obecne podejście do problemu nie gwarantuje wystarczającej ochrony finansowej, a jego skala prawdopodobnie będzie z roku na rok rosła – mówi Dominika Kozakiewicz, CEO Aon Polska.

Ubezpieczenie nie pokrywa całości szkód

Czy polisy pokryły szkody? Globalne straty ubezpieczeniowe były w ubiegłym roku o 31 proc. wyższe od średniej dla XXI wieku, przekraczając granicę 100 miliardów dolarów czwarty rok z rzędu. A to i tak kropla w morzu potrzeb. Polisy ubezpieczeniowe pokryły bowiem tylko 1/3 całkowitych strat – łączna ich wartości to „zaledwie” 118 mld dolarów. Tzw. „luka ochronna” wyniosła zatem aż 69 proc. (dla porównania w 2022 r. było to 58 proc.). Wskazuje to na pilną potrzebę znacznego rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej.

Liczba klęsk naturalnych przynoszących duże szkody także osiągnęła rekordowy wynik – 66 zdarzeń powodujących straty ekonomiczne przekraczające miliard dolarów i 37 zdarzeń powodujących ponad miliardowe straty ubezpieczeniowe. Najkosztowniejsze w historii zdarzenia ubezpieczeniowe związane z pogodą odnotowano w Nowej Zelandii, Włoszech, Grecji, Słowenii i Chorwacji.

10 zdarzeń, które spowodowały największe straty w 2023 r.:

DataZdarzenieLokalizacja Ofiary śmiertelneStraty ekonomiczne (mld $)Straty ubezpieczone (mld $)
6.02-20.02Trzęsienia ziemi 
w Turcji i Syrii
Turcja i Syria59 27292,45,7
22.05-30.09Powodzie 
w Chinach
Chiny37032,21,4
25.10-26.10Cyklon OtisMeksyk5215,32,1
1.01-30.06Susza w La PlacieBrazylia, Argentyna, Urugwaj-15,31,0
1.01-31.12Susza w USAUSA-14,06,5
13.05-17.05Powódź w Emilia-RomaniaWłochy159,80,6
1.03-3.03Gwałtowne burze konwekcyjneUSA136,25,0
21.07-26.07Gwałtowne burze konwekcyjneEuropa115,83,0
8.08-17.08Pożary na HawajachUSA1005,53,5
31.03-1.04Gwałtowne burze konwekcyjneUSA375,54,4
Wszystkie pozostałe zdarzenia~35 500178,092,0
Łącznie~95 000380118

Konieczne jest minimalizowanie ryzyka

Minimalizowanie kosztów likwidacji szkód to nie jedyna droga do ochrony przed skutkami katastrof naturalnych. Jak zaznacza Andy Marcell, CEO Risk Capital i CEO Reinsurance w Aon, wyniki raportu podkreślają potrzebę wykorzystania przez organizacje – od ubezpieczycieli po sektory silnie dotknięte kryzysem, takie jak budownictwo, rolnictwo i nieruchomości – wybiegającej w przyszłość diagnostyki, która pomoże analizować trendy klimatyczne i ograniczać ryzyko. Menedżerowie ds. ryzyka mogą korzystać z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi i analityki do  podejmowania lepszych decyzji. Z kolei branża ubezpieczeniowa odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu odporności finansowej firm i korzystania z okazji do wypełnienia luki w ochronie za pomocą nowych produktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

REKLAMA

Bardzo istotne dla wysiłków służących zmniejszeniu skali skutków katastrof naturalnych są także działania wpływające na ograniczenie globalnego ocieplenia. Organizacje i firmy mogą rozważać zmiany klimatyczne z trzech perspektyw: ochrony swoich portfeli przed ryzykiem finansowym, czerpania korzyści z możliwości rozwoju w zakresie rozwiązań klimatycznych oraz określania, w jaki sposób wywierać pozytywny wpływ i odgrywać rolę w świecie zmierzającym do osiągnięcia zerowej emisji netto.

W raporcie podkreślono, że z powodu katastrof naturalnych w 2023 r. życie straciło 95 000 osób na całym świecie (najwięcej od 2010) – głównie w wyniku trzęsień ziemi i fal upałów. Jeśli chodzi o klimat, ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Raport Aon 2024 Climate and Catastrophe Insight jest dostępny pod poniższym linkiem: https://aon.io/2024-cci-report 

Zobacz także: Ropa zanieczyszcza morza i oceany. Pomocne okażą się krewetki?
UE zakazuje ekościemy. Producent będzie musiał udowodnić właściwości produktu

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA