REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

Ryzyko katastrof naturalnych było w 2023 r. mocno niedoszacowane, a straty rekordowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Ogromne szkody spowodowane przez katastrofy naturalne

REKLAMA

Katastrofy naturalne wyrządziły w minionym roku olbrzymie szkody. Pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne rok 2023 był w rekordowy. Jak wynika z corocznego raportu Aon „Climate and Catastrophe Insight”, 398 globalnych zdarzeń tego typu wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów – to 22 proc. powyżej średniej z ostatnich dwudziestu czterech lat. Dla porównania w 2022 było to 355 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze konwekcyjne w Stanach Zjednoczonych i Europie. 

REKLAMA

Celem raportu jest identyfikacja najbardziej palących potrzeb związanych ze zmianą klimatu, występowaniem coraz gwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych i katastrof naturalnych, a także z ich rosnącymi kosztami dla gospodarki. Pomoże to organizacjom publicznym i prywatnym w podejmowaniu lepszych decyzji w zakresie zarządzania tego typu ryzykami i odpowiednim dopasowaniu ubezpieczeń. Jak wynika z naszego raportu, obecne podejście do problemu nie gwarantuje wystarczającej ochrony finansowej, a jego skala prawdopodobnie będzie z roku na rok rosła – mówi Dominika Kozakiewicz, CEO Aon Polska.

Ubezpieczenie nie pokrywa całości szkód

Czy polisy pokryły szkody? Globalne straty ubezpieczeniowe były w ubiegłym roku o 31 proc. wyższe od średniej dla XXI wieku, przekraczając granicę 100 miliardów dolarów czwarty rok z rzędu. A to i tak kropla w morzu potrzeb. Polisy ubezpieczeniowe pokryły bowiem tylko 1/3 całkowitych strat – łączna ich wartości to „zaledwie” 118 mld dolarów. Tzw. „luka ochronna” wyniosła zatem aż 69 proc. (dla porównania w 2022 r. było to 58 proc.). Wskazuje to na pilną potrzebę znacznego rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej.

Liczba klęsk naturalnych przynoszących duże szkody także osiągnęła rekordowy wynik – 66 zdarzeń powodujących straty ekonomiczne przekraczające miliard dolarów i 37 zdarzeń powodujących ponad miliardowe straty ubezpieczeniowe. Najkosztowniejsze w historii zdarzenia ubezpieczeniowe związane z pogodą odnotowano w Nowej Zelandii, Włoszech, Grecji, Słowenii i Chorwacji.

10 zdarzeń, które spowodowały największe straty w 2023 r.:

DataZdarzenieLokalizacja Ofiary śmiertelneStraty ekonomiczne (mld $)Straty ubezpieczone (mld $)
6.02-20.02Trzęsienia ziemi 
w Turcji i Syrii
Turcja i Syria59 27292,45,7
22.05-30.09Powodzie 
w Chinach
Chiny37032,21,4
25.10-26.10Cyklon OtisMeksyk5215,32,1
1.01-30.06Susza w La PlacieBrazylia, Argentyna, Urugwaj-15,31,0
1.01-31.12Susza w USAUSA-14,06,5
13.05-17.05Powódź w Emilia-RomaniaWłochy159,80,6
1.03-3.03Gwałtowne burze konwekcyjneUSA136,25,0
21.07-26.07Gwałtowne burze konwekcyjneEuropa115,83,0
8.08-17.08Pożary na HawajachUSA1005,53,5
31.03-1.04Gwałtowne burze konwekcyjneUSA375,54,4
Wszystkie pozostałe zdarzenia~35 500178,092,0
Łącznie~95 000380118

Konieczne jest minimalizowanie ryzyka

Minimalizowanie kosztów likwidacji szkód to nie jedyna droga do ochrony przed skutkami katastrof naturalnych. Jak zaznacza Andy Marcell, CEO Risk Capital i CEO Reinsurance w Aon, wyniki raportu podkreślają potrzebę wykorzystania przez organizacje – od ubezpieczycieli po sektory silnie dotknięte kryzysem, takie jak budownictwo, rolnictwo i nieruchomości – wybiegającej w przyszłość diagnostyki, która pomoże analizować trendy klimatyczne i ograniczać ryzyko. Menedżerowie ds. ryzyka mogą korzystać z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi i analityki do  podejmowania lepszych decyzji. Z kolei branża ubezpieczeniowa odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu odporności finansowej firm i korzystania z okazji do wypełnienia luki w ochronie za pomocą nowych produktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

REKLAMA

Bardzo istotne dla wysiłków służących zmniejszeniu skali skutków katastrof naturalnych są także działania wpływające na ograniczenie globalnego ocieplenia. Organizacje i firmy mogą rozważać zmiany klimatyczne z trzech perspektyw: ochrony swoich portfeli przed ryzykiem finansowym, czerpania korzyści z możliwości rozwoju w zakresie rozwiązań klimatycznych oraz określania, w jaki sposób wywierać pozytywny wpływ i odgrywać rolę w świecie zmierzającym do osiągnięcia zerowej emisji netto.

W raporcie podkreślono, że z powodu katastrof naturalnych w 2023 r. życie straciło 95 000 osób na całym świecie (najwięcej od 2010) – głównie w wyniku trzęsień ziemi i fal upałów. Jeśli chodzi o klimat, ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Raport Aon 2024 Climate and Catastrophe Insight jest dostępny pod poniższym linkiem: https://aon.io/2024-cci-report 

Zobacz także: Ropa zanieczyszcza morza i oceany. Pomocne okażą się krewetki?
UE zakazuje ekościemy. Producent będzie musiał udowodnić właściwości produktu

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywna Szkoła: Będą wyższe wynagrodzenia dla osób prowadzących zajęcia

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA