reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Samorządy zarobią na gazie łupkowym

Samorządy zarobią na gazie łupkowym

Rząd przyjął założenia do przepisów regulujących zasady wydobycia gazu i ropy naftowej ze źródeł tradycyjnych i niekonwencjonalnych.

Według założeń przyjętych przez rząd 16 października, wydobycie gazu i ropy będzie opodatkowane, a podatki obejmą każdy typ złóż, każdego rodzaju gaz i każdy podmiot wydobywający. Rząd chce wprowadzić podatek od wartości wydobytego surowca (5% dla gazu i 10% dla ropy) oraz specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25% od nadwyżki przychodów nad wydatkami. Wzrośnie także do 24 zł opłata eksploatacyjna za wydobycie gazu wysokometanowego i do 20 zł za wydobycie gazu zaazotowanego. Opłata eksploatacyjna za gaz z pokładów węgla pozostanie na obecnym poziomie (0 zł). Opłaty za użytkowanie górnicze pozostaną bez zmian. Maksymalne obciążenie podatkami branży wydobywczej ma nie przekroczyć 40% ich zysków brutto. Wpływami z tych obciążeń mają się podzielić budżet państwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Bezpośrednio do budżetów samorządowych trafi większość wpływów z opłaty eksploatacyjnej. Rocznie może to być nawet 130 mln zł. Gminy otrzymają 60%, a powiaty i województwa po 15%. Pozostałe 10% wpływów z opłaty eksploatacyjnej otrzyma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki podziałowi wpływów z opłaty eksploatacyjnej dochody z wydobycia będą się rozkładać na cały region.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama