REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Farmy wiatrowe - dlaczego są opłacalne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
farma wiatrowa wiatrak
farma wiatrowa wiatrak
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest farma wiatrowa? Jakie mity są najczęściej powielane jeśli chodzi o farmy wiatrowe? Co takie farmy mogą zaoferować mieszkańcom? 

Czym jest energia wiatrowa?

Energia wiatrowa, farma wiatrowa – te pojęcia funkcjonują już stale, ale wciąż w wielu przypadkach nie są do końca dobrze rozumiane, błędnie interpretowane. Razem z Anną Kosińską z Res Global Investment postaramy się przybliżyć ten temat. 

REKLAMA

Na początek w najprostszych słowach warto wyjaśnić, czym jest wiatrowa energia odnawiana. To po prostu energia, którą się uzyskuje z siły wiatru. Następuje tu zmiana energii kinetycznej na energię elektryczną. Dzieje się to za pomocą turbin wiatrowych, które tworzą właśnie taką farmę. Poniżej nieco wiedzy technicznej.

Każda turbina składa się z następujących elementów:

  • fundamentu - zazwyczaj betonowego - w kształcie ośmioboku lub koła
  • wieży, składającej się z kilku/kilkunastu połączonych ze sobą stalowych lub betonowych fragmentów;
  • gondoli, w której znajduje się generator prądu. Gondola umieszczona jest na wieży i ustawia się w kierunku wiatru,
  • rotora składającego się z łopat
  • piasty, czyli elementu odpowiedzialnego za obracanie się łopat.

Dodatkowo na budowę elektrowni wiatrowej składa się trwała infrastruktura drogowa oraz infrastruktura przyłączeniowa zewnętrzna i wewnętrzna.

Farma wiatrowa – korzyści dla mieszkańców 

REKLAMA

O farmach wiatrowych słyszy się coraz częściej. Budowa takiej farmy to wiele korzyści nie tylko dla inwestorów, ale również dla mieszkańców. - Farmy wiatrowe to gros benefitów zarówno dla właścicieli gruntów, na których takie farmy są budowane, jak również dla mieszkańców gminy, w której powstanie taka farma – przekonuje Anna Kosińska z Res Global Investment. I dodaje: - Ci pierwsi mają dodatkowy stały, roczny pasywny przychód z tytułu dzierżawy. Z uwagi na to, że pod jeden wiatrak wykorzystywane jest tylko ok 0,5 ha plus m.in. drogi dojazdowe to na pozostałej części można dalej swobodnie prowadzić dotychczasową działalność rolniczą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeżeli chodzi o mieszkańców gminy, w której rozlokowane są wiatraki to również oni mają z tego szereg korzyści. Przede wszystkim przychody z tytułu podatków od farm wiatrowych. Jest to coroczny spory zastrzyk do budżetu gminy. Przykładowo - władze gminy Margonin, która posiada 60 turbin wiatrowych - deklarują, że do ich budżetu z tytułu podatku od nieruchomości wpływa corocznie ok 6 mln zł. Te pieniądze gmina może przeznaczyć na lokalne potrzeby mieszkańców takie jak np. modernizacja i budowa dróg czy chodników, wsparcie dla szkół, przedszkoli i seniorów, rozwój sportu, kultury czy lokalnego transportu - wymienia ekspertka.

Ale to nie koniec benefitów. - Ponadto mieszkańcy takiej gminy mogą objąć łącznie 10% mocy zainstalowanej z elektrowni wiatrowej na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. Tym samym zyskują tańszy prąd i własne, niezależne źródło energii. – mówi Anna Kosińska. 

Farma wiatrowa – nowe miejsca pracy

REKLAMA

Anna Kosińska nie ma wątpliwości: - Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej to również zapotrzebowanie na nowych pracowników w tym sektorze. Jest to szansa zarówno dla tych, którzy mają wykształcenie kierunkowe jak również dla tych,  którzy poszukują nowych wyzwań i są gotowi się przebranżowić. Na rynku oferowane są szkolenia i kursy mające na celu przysposobienie ludzi do pracy w zawodzie technika lub np. serwisanta turbin wiatrowych.

Gminy, w których umiejscowione są farmy wiatrowe zyskują również na atrakcyjności w kontekście innych inwestycji. Ponadto samorządom wykazującym aktywność w zakresie energetyki odnawialnej łatwiej uzyskać unijne dofinansowanie. Farmy wiatrowe nie są też utrudnieniem do prowadzenia prac na roli. Na budowę fundamentu z częściami stałymi wystarczy ok 0,5 ha. Do tego dochodzi droga dojazdowa. Na pozostałym obszarze można dalej swobodnie prowadzić prace rolne czy wypasać zwierzęta.

Farma wiatrowa – najczęściej powielane mity

Dookoła takich inwestycji rodzi się często dużo mitów, wynikających z braku wiedzy. - Przytoczę takie dwa najbardziej popularne – mówi Anna Kosińska. - Do tej pory najczęściej powtarzano, że farmy wiatrowe są szkodliwe dla zdrowia, co jest całkowitą bzdurą, ponieważ jest to technologia bezemisyjna, podczas gdy tradycyjne źródła energii takie jak np. elektrownie węglowe, emitują zatruwające powietrze toksyczne substancje (dwutlenek węgla, czad czy tlenek siarki), które są potem przyczyną chorób układu oddechowego. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) energia wiatrowa nie ma negatywnych oddziaływań na zdrowie człowieka , a wręcz działa pozytywnie dla zdrowia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Anna Kosińska jako kolejny powielany mit wymienia duży hałas emitowany przez farmy wiatrowe. Również w tym przypadku jest to całkowita nieprawda. Słyszalność dźwięku emitowanego przez wiatrak, umiejscowiony w minimalnej odległości od zabudowań mieszkalnych czyli 700 m wynosi poniżej 35 dB. Dla porównania - poziom słyszalności dźwięków wydawanych przez lodówkę to 45 dB, tykanie zegara - 35 dB a rozmowy aż 60 dB. 

Ekspertka nie ma wątpliwości, że najważniejsza jest solidna edukacja społeczeństwa w tym temacie. I to nie tylko samych wiatraków, ale OZE w generalnym znaczeniu. 

Zobacz także: Przemysł chce skorzystać na nadwyżkach prądu z OZE
Priorytetem dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest transformacja energetyki [WYWIAD]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

REKLAMA

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

REKLAMA

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

REKLAMA