REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Farmy wiatrowe - dlaczego są opłacalne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
farma wiatrowa wiatrak
farma wiatrowa wiatrak
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest farma wiatrowa? Jakie mity są najczęściej powielane jeśli chodzi o farmy wiatrowe? Co takie farmy mogą zaoferować mieszkańcom? 

Czym jest energia wiatrowa?

Energia wiatrowa, farma wiatrowa – te pojęcia funkcjonują już stale, ale wciąż w wielu przypadkach nie są do końca dobrze rozumiane, błędnie interpretowane. Razem z Anną Kosińską z Res Global Investment postaramy się przybliżyć ten temat. 

REKLAMA

Na początek w najprostszych słowach warto wyjaśnić, czym jest wiatrowa energia odnawiana. To po prostu energia, którą się uzyskuje z siły wiatru. Następuje tu zmiana energii kinetycznej na energię elektryczną. Dzieje się to za pomocą turbin wiatrowych, które tworzą właśnie taką farmę. Poniżej nieco wiedzy technicznej.

Każda turbina składa się z następujących elementów:

  • fundamentu - zazwyczaj betonowego - w kształcie ośmioboku lub koła
  • wieży, składającej się z kilku/kilkunastu połączonych ze sobą stalowych lub betonowych fragmentów;
  • gondoli, w której znajduje się generator prądu. Gondola umieszczona jest na wieży i ustawia się w kierunku wiatru,
  • rotora składającego się z łopat
  • piasty, czyli elementu odpowiedzialnego za obracanie się łopat.

Dodatkowo na budowę elektrowni wiatrowej składa się trwała infrastruktura drogowa oraz infrastruktura przyłączeniowa zewnętrzna i wewnętrzna.

Farma wiatrowa – korzyści dla mieszkańców 

REKLAMA

O farmach wiatrowych słyszy się coraz częściej. Budowa takiej farmy to wiele korzyści nie tylko dla inwestorów, ale również dla mieszkańców. - Farmy wiatrowe to gros benefitów zarówno dla właścicieli gruntów, na których takie farmy są budowane, jak również dla mieszkańców gminy, w której powstanie taka farma – przekonuje Anna Kosińska z Res Global Investment. I dodaje: - Ci pierwsi mają dodatkowy stały, roczny pasywny przychód z tytułu dzierżawy. Z uwagi na to, że pod jeden wiatrak wykorzystywane jest tylko ok 0,5 ha plus m.in. drogi dojazdowe to na pozostałej części można dalej swobodnie prowadzić dotychczasową działalność rolniczą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeżeli chodzi o mieszkańców gminy, w której rozlokowane są wiatraki to również oni mają z tego szereg korzyści. Przede wszystkim przychody z tytułu podatków od farm wiatrowych. Jest to coroczny spory zastrzyk do budżetu gminy. Przykładowo - władze gminy Margonin, która posiada 60 turbin wiatrowych - deklarują, że do ich budżetu z tytułu podatku od nieruchomości wpływa corocznie ok 6 mln zł. Te pieniądze gmina może przeznaczyć na lokalne potrzeby mieszkańców takie jak np. modernizacja i budowa dróg czy chodników, wsparcie dla szkół, przedszkoli i seniorów, rozwój sportu, kultury czy lokalnego transportu - wymienia ekspertka.

Ale to nie koniec benefitów. - Ponadto mieszkańcy takiej gminy mogą objąć łącznie 10% mocy zainstalowanej z elektrowni wiatrowej na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. Tym samym zyskują tańszy prąd i własne, niezależne źródło energii. – mówi Anna Kosińska. 

Farma wiatrowa – nowe miejsca pracy

REKLAMA

Anna Kosińska nie ma wątpliwości: - Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej to również zapotrzebowanie na nowych pracowników w tym sektorze. Jest to szansa zarówno dla tych, którzy mają wykształcenie kierunkowe jak również dla tych,  którzy poszukują nowych wyzwań i są gotowi się przebranżowić. Na rynku oferowane są szkolenia i kursy mające na celu przysposobienie ludzi do pracy w zawodzie technika lub np. serwisanta turbin wiatrowych.

Gminy, w których umiejscowione są farmy wiatrowe zyskują również na atrakcyjności w kontekście innych inwestycji. Ponadto samorządom wykazującym aktywność w zakresie energetyki odnawialnej łatwiej uzyskać unijne dofinansowanie. Farmy wiatrowe nie są też utrudnieniem do prowadzenia prac na roli. Na budowę fundamentu z częściami stałymi wystarczy ok 0,5 ha. Do tego dochodzi droga dojazdowa. Na pozostałym obszarze można dalej swobodnie prowadzić prace rolne czy wypasać zwierzęta.

Farma wiatrowa – najczęściej powielane mity

Dookoła takich inwestycji rodzi się często dużo mitów, wynikających z braku wiedzy. - Przytoczę takie dwa najbardziej popularne – mówi Anna Kosińska. - Do tej pory najczęściej powtarzano, że farmy wiatrowe są szkodliwe dla zdrowia, co jest całkowitą bzdurą, ponieważ jest to technologia bezemisyjna, podczas gdy tradycyjne źródła energii takie jak np. elektrownie węglowe, emitują zatruwające powietrze toksyczne substancje (dwutlenek węgla, czad czy tlenek siarki), które są potem przyczyną chorób układu oddechowego. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) energia wiatrowa nie ma negatywnych oddziaływań na zdrowie człowieka , a wręcz działa pozytywnie dla zdrowia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Anna Kosińska jako kolejny powielany mit wymienia duży hałas emitowany przez farmy wiatrowe. Również w tym przypadku jest to całkowita nieprawda. Słyszalność dźwięku emitowanego przez wiatrak, umiejscowiony w minimalnej odległości od zabudowań mieszkalnych czyli 700 m wynosi poniżej 35 dB. Dla porównania - poziom słyszalności dźwięków wydawanych przez lodówkę to 45 dB, tykanie zegara - 35 dB a rozmowy aż 60 dB. 

Ekspertka nie ma wątpliwości, że najważniejsza jest solidna edukacja społeczeństwa w tym temacie. I to nie tylko samych wiatraków, ale OZE w generalnym znaczeniu. 

Zobacz także: Przemysł chce skorzystać na nadwyżkach prądu z OZE
Priorytetem dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest transformacja energetyki [WYWIAD]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA