REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe. Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas nadchodzących wyborów

wybory samorządowe Polska
Wybory samorządowe. Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas nadchodzących wyborów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

3 kwietnia br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa nt. działań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych. W konferencji wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Apel o niełamanie prawa wyborczego

Wybory samorządowe odbędą się już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że proces wyborczy zostanie przeprowadzony przez samorządy, Państwową Komisję Wyborczą oraz władze centralne.

REKLAMA

- Pokażmy po raz kolejny, że demokracja w Polsce, jeśli chodzi o ten najważniejszy akt demokratyczny ma się bardzo dobrze. Pokażmy, że Polacy potrafią korzystać z praw demokratycznych – zaapelował minister. 

Szef MSWiA odniósł się także do łamania prawa wyborczego.

- Apeluję o to, aby zgłaszać na bieżąco na Policję wszelkie kwestie dotyczące łamania prawa wyborczego, łamania ciszy wyborczej, agitacji w czasie ciszy wyborczej czy w lokalach. Dzięki temu Policja będzie mogła reagować, aby proces wyborczy przebiegał w sposób niezakłócony – powiedział Kierwiński. - Jeżeli Państwo widzą dezinformację, komunikaty, informacje, które Państwa zdaniem są ewidentnie dezinformacją wyborczą, też prosimy je zgłaszać - – mówił minister. 

Dowóz wyborców do lokali wyborczych

REKLAMA

Szef MSWiA przypomniał, że jego resort jest współodpowiedzialny za proces dowozu wyborców do lokali wyborczych. Zgłoszenia były zbierane i będą realizowane zgodnie z prawem przez samorządy. Odbędzie się to dzięki środkom z budżetu centralnego przekazywanym poprzez wojewodów. Minister Kierwiński zaapelował także o sprawdzenie, w jakim miejscu możemy oddać głos.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Bardzo mocno zachęcamy, aby przed wyborami sprawdzić w aplikacji mObywatel, gdzie każdy z Państwa jest wpisany do rejestru wyborców. Sprawdźcie Państwo, w którym lokalu wyborczym głosujecie, sprawdźcie w którym spisie wyborców jesteście – mówił Marcin Kierwiński.

Pzeciwdziałanie dezinformacji

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji mówił, że wybory związane są m.in. z odpowiedzialnością na polu cybernetycznym.

- W obszarze odpowiedzialności za bezpieczeństwo cyfrowe podejmowaliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach wspólne z MSWiA działania, by wybory 7 kwietnia były bezpieczne – zaznaczył.

Minister cyfryzacji wskazał także, że NASK oraz CERT są gotowe do przyjmowania wszystkich zgłoszeń o dezinformacji, które mogą pojawić się w najbliższych dniach. Dotyczy to także spraw związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. 

Źródło: MSWiA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA