reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Odnotowanie w księdze wieczystej odziedziczonego mieszkania

Odnotowanie w księdze wieczystej odziedziczonego mieszkania

W przypadku nabycia mieszkania w drodze spadku księgę wieczystą musimy uaktualnić samodzielnie, lub zgłosić się do notariusza. Inaczej jako właściciel nadal będzie figurowała pierwotna osoba.

W sytuacji, w której księgi wieczyste były zaniedbane przez lata (jak nie dziesięciolecia) – odtworzenie treści prawa własności może być trudne. W praktyce jest to niestety standard zwłaszcza na terenach wiejskich. Nie tylko nie uaktualnia się ksiąg, ale też niejednokrotnie nie jest przeprowadzane postępowanie spadkowe.

W przypadku mieszkań spółdzielczych- spadkobierca powinien zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej.

Uaktualnienie księgi wieczystej nie jest ani szczególnie skomplikowane ani drogie. W przypadku wpisania spadkobierców łączna opłata ponoszona przez wszystkich nowych właścicieli wynosi 150 zł.

Spadkobierca nieruchomości staje się automatycznie podatnikiem podatku od nieruchomości. Powinien zgłosić się do urzędu gminy w celu ustalenia wysokości obowiązku podatkowego.

Co istotne – podatkiem obciążone są również mieszkania stanowiące odrębną własność lokalu, a podatek nie jest pobierany za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama