REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak łatwo można zapisać mieszkanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak łatwo można zapisać mieszkanie?/ fot. Fotolia
Jak łatwo można zapisać mieszkanie?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Określenie „zapis windykacyjny” wielu osobom może się kojarzyć np. z windykacją należności. W tym przypadku, proste słowne skojarzenia okazują się jednak zupełnie mylące. Zapis windykacyjny jest bowiem instytucją prawa spadkowego stosowaną od początku bieżącej dekady. Przez ostatnie kilka lat, wielu Polaków nie słyszało jeszcze o możliwościach w rozporządzaniu majątkiem, jakie daje zapis windykacyjny. Taka instytucja prawna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli właściciel mieszkania chce przekazać lokum określonej osobie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jakie są możliwości i ograniczenia związane ze wspomnianym zapisem.

Zapis windykacyjny będzie wymagał notarialnej formy testamentu …

REKLAMA

Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl zasad dotyczących działania zapisu windykacyjnego, trzeba szukać w ustawie kodeks cywilny (KC). Nie stanowi to żadnego zaskoczenia, gdyż KC jest podstawowym źródłem regulacji z zakresu prawa spadkowego. Warto wspomnieć, że zapis windykacyjny został wprowadzony do kodeksu cywilnego na mocy ustawy z 18 marca 2011 r. (Dz.U. 2011, nr 85, poz. 458).

REKLAMA

Zapis windykacyjny wprowadzono do polskiego prawodawstwa, aby umożliwić spadkodawcy precyzyjne rozdysponowanie swojego majątku. Taki zapis może być przydatny ze względów praktycznych. Przykład stanowi sytuacja, w której tylko jeden z członków najbliższej rodziny emeryta mieszka na terenie Polski i będzie mógł wykorzystywać lokal po śmierci krewnego. Ważną cechą zapisu windykacyjnego jest to, że oznaczona osoba (tzw. zapisobierca), nabywa prawo do określonego przedmiotu z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Ze względu na specyfikę zapisu windykacyjnego zakładającą szybki i bezpośredni rozdział majątku, wspomniany zapis można ustanowić tylko testamentem w formie notarialnej. Jak wskazuje portal RynekPierwotny.pl przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że zapis windykacyjny może obejmować rzecz oznaczoną co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne albo ustanowienie (na rzecz zapisobiercy) użytkowania lub służebności. Zapis windykacyjny zwykle dotyczy cennych składników majątku (np. nieruchomości). Zapisobierca uzyska prawo własności nieruchomości na podstawie postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.

REKLAMA

Warto również zwrócić uwagę, że przepisy nie przewidują możliwości przekazania w ramach zapisu windykacyjnego określonej sumy pieniędzy. Wyjątek stanowią pieniądze, których pochodzenie zostało konkretniej wyjaśnione w testamencie notarialnym (np. poprzez wskazanie miejsca ich zdeponowania).

Kolejną ważną kwestią są ograniczenia dotyczące konstrukcji zapisu windykacyjnego. Wspomniany zapis będzie bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku dany przedmiot nie należał do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Osoba ustanawiająca zapis windykacyjny, musi również zwracać uwagę na wprowadzane warunki oraz terminy. Takie ograniczenia co do zasady będą nieważne po śmierci spadkodawcy. Wyjątek dotyczy tylko sytuacji, w której treść testamentu lub jakaś okoliczność towarzysząca jego sporządzeniu wyraźnie wskazuje, że bez warunku lub terminu dany zapis nie zostałby w ogóle wykonany (zobacz artykuł 981 indeks 3 kodeksu cywilnego). W opisywanej sytuacji, zapis windykacyjny posiadający zastrzeżenie warunku lub terminu, traktuje się tak samo jak zapis zwykły (ze wspomnianymi zastrzeżeniami). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Windykacyjny zapis nie jest sposobem na uniknięcie zachowku

W ramach uzupełnienia warto wyjaśnić pewną kwestię często nurtującą osoby, na rzecz których dokonano zapisu windykacyjnego. Chodzi o powiązanie wspomnianego zapisu oraz zachowku. Jak tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl wbrew temu co mogą myśleć niektórzy zapisobiercy, nie zostaną oni wyłączeni z odpowiedzialności dotyczącej zachowku. Warto wiedzieć, że zapis windykacyjny podobnie jak darowizna, będzie doliczany do spadku przy obliczaniu zachowku (zobacz art. 993 kodeksu cywilnego).

Takie obliczenia uwzględniają stan zapisu z chwili otwarcia spadku oraz ceny w dniu ustalania zachowku. Kluczowe znaczenie ma też artykuł 999 indeks 1 paragraf 1 kodeksu cywilnego. Wspomniany przepis wskazuje, że osoba uprawniona do zachowku, w razie niemożności uzyskania takiego świadczenia od spadkobiercy, może skierować swoje roszczenia do zapisobiercy windykacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że w opisywanej sytuacji odpowiedzialności osoby, na rzecz której dokonano zapisu windykacyjnego, będzie ograniczała się tylko do korzyści uzyskanych od spadkodawcy (w ramach zapisu).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA