REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znów więcej zapłacimy fiskusowi za nieruchomości

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Znów więcej zapłacimy fiskusowi za nieruchomości./ fot. Fotolia
Znów więcej zapłacimy fiskusowi za nieruchomości./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele nieruchomości są już przyzwyczajeni, że prawie każdy kolejny rok przynosi wzrost stawek podatkowych. Taka sytuacja wynika ze specyficznej konstrukcji podatku od nieruchomości. Samorządy mają swobodę w zakresie określania stawek wspomnianego podatku, ale nie mogą przekroczyć maksymalnych limitów wyznaczonych przez Ministra Finansów. Od pewnego czasu, znamy już takie ogólnopolskie limity podatkowe, które będą obowiązywały w 2019 r.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przeanalizować, jak kolejna podwyżka maksymalnych stawek podatkowych może wpłynąć na sytuację finansową przykładowych posiadaczy nieruchomości.

REKLAMA

Powody do narzekania będą mieli na przykład przedsiębiorcy

Tempo zmian maksymalnych stawek podatku od nieruchomości, obecnie jest powiązane ze wzrostem lub spadkiem cen w gospodarce. Właśnie dlatego nie może dziwić fakt, że wspomniane limity wzrosną na początku 2019 r. Stopa zmian analizowanych stawek podatkowych względem 2018 roku, wyniesie około +1,6%. Będzie to największa podwyżka od dłuższego czasu. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli przypominają, że 2016 r. oraz 2017 r. przyniósł stabilizację lub obniżki najważniejszych stawek podatku od nieruchomości. Był to oczywiście rezultat deflacji notowanej przez Główny Urząd Statystyczny.

Jeżeli chodzi o wzrosty maksymalnych stawek opisywanego podatku w 2019 roku, to najważniejsze wydają się zmiany dotyczące następujących rodzajów nieruchomości:

 • grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej - wzrost stawki z 0,91 zł/mkw. (2018 r.) do 0,93 zł/mkw. (2019 r.)
 • pozostałe grunty - wzrost stawki z 0,48 zł/mkw. (2018 r.) do 0,49 zł/mkw. (2019 r.)
 • budynki i lokale mieszkalne oraz ich części - wzrost stawki z 0,77 zł/mkw. (2018 r.) do 0,79 zł/mkw. (2019 r.)
 • budynki i lokale firmowe oraz ich części - wzrost stawki z 23,10 zł/mkw. (2018 r.) do 23,47 zł/mkw. (2019 r.)
 • pozostałe budynki (np. wolnostojące garaże) - wzrost stawki z 7,77 zł/mkw. (2018 r.) do 7,90 zł/mkw. (2019 r.)

Jak wskazuje portal RynekPierwotny.pl wydaje się, że szczególne powody do narzekania mają przedsiębiorcy. W przypadku większości gmin, stawki podatku od budynków firmowych oraz ich części, zostają bowiem ustalone na poziomie zbliżonym do maksymalnego. Trzeba również zwrócić uwagę na bardzo dużą dysproporcję pomiędzy limitami dotyczącymi lokali mieszkalnych (0,79 zł/mkw.) oraz lokali użytkowych (23,47 zł/mkw.). Krajowi przedsiębiorcy mogą tylko z tęsknotą spoglądać na stawki obowiązujące np. w 1996 r. Wtedy maksymalna stawka podatkowa za 1 mkw. lokalu użytkowego wynosiła 8,61 zł. Jej późniejszy wzrost niestety był znacznie szybszy od inflacji.

Podwyżki maksymalnych stawek podatku od nieruchomości (2011 r. - 2019 r.)

Rodzaj nieruchomości

Rok podatkowy

Grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej

Pozostałe grunty

Budynki i lokale mieszkalne oraz ich części

Budynki i lokale firmowe oraz ich części

Pozostałe budynki               (np. wolnostojące garaże)

Maksymalne stawki na 2011 r.

0,80 zł/mkw.

0,41 zł/mkw.

0,67 zł/mkw.

21,05 zł/mkw.

7,06 zł/mkw.

Maksymalne stawki na 2015 r.

0,90 zł/mkw.

0,47 zł/mkw.

0,75 zł/mkw.

23,13 zł/mkw.

7,77 zł/mkw.

Maksymalne stawki na 2016 r.

0,89 zł/mkw.

0,47 zł/mkw.

0,75 zł/mkw.

22,86 zł/mkw.

7,68 zł/mkw.

Maksymalne stawki na 2017 r.

0,89 zł/mkw.

0,47 zł/mkw.

0,75 zł/mkw.

22,66 zł/mkw.

7,62 zł/mkw.

Maksymalne stawki na 2018 r.

0,91 zł/mkw.

0,48 zł/mkw.

0,77 zł/mkw.

23,10 zł/mkw.

7,77 zł/mkw.

Maksymalne stawki na 2019 r.

0,93 zł/mkw.

0,49 zł/mkw.

0,79 zł/mkw.

23,47 zł/mkw.

7,90 zł/mkw.

Źródło: opracowanie własne na podstawie rozporządzeń i obwieszczeń Ministra Finansów / RynekPierwotny.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek od typowego mieszkania wzrośnie tylko symbolicznie

W ramach podsumowania warto sprawdzić skutki podwyżki maksymalnych limitów podatkowych z 2019 r. na przykładzie sytuacji typowych podatników. Taka analiza zakłada, że gmina wraz z początkiem przyszłego roku wprowadzi stawki podatkowe na maksymalnym poziomie dozwolonym przez Ministra Finansów. Można przypuszczać, że większość krajowych samorządów zdecyduje się właśnie na taki krok. Podatek od nieruchomości (zwłaszcza komercyjnych), stanowi bowiem dość istotne źródło dochodu dla niektórych gmin.

Pierwszy przykład dotyczy lokalu użytkowego o powierzchni 100 mkw. W przypadku tej nieruchomości, przyszłoroczny wzrost stawki podatkowej (37 groszy za każdy 1 mkw.), będzie skutkował wymiarem podatku wyższym o 37,0 zł. Jak tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl podany wynik nie uwzględnia opodatkowania części wspólnych budynku i udziału w gruncie, a także możliwości wliczenia nieruchomościowego podatku do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast chodzi o mieszkanie liczące sobie 60 mkw., to wzrost jednostkowej stawki na poziomie 2 grosze/mkw. (patrz powyższa tabela), zwiększy wysokość podatku o 1,20 zł rocznie. Większość właścicieli mieszkań w ramach decyzji wymiarowej zostanie poinformowana o konieczności zapłacenia podatku mniejszego niż 100 zł rocznie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, takie zobowiązanie podatkowe na kwotę nieprzekraczającą 100 zł, trzeba uregulować w jednej racie (do 15 marca 2019 r.).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi 26 lutego 2024 r. w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA