REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak trzeba rozliczyć się za ogrzewanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak trzeba rozliczyć się za ogrzewanie?/ fot. Shutterstock
Jak trzeba rozliczyć się za ogrzewanie?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Marzec to miesiąc, w którym coraz więcej osób zaczyna myśleć o rozliczeniu kosztów ogrzewania. Czasem takie rozliczenie po zakończeniu sezonu grzewczego, może okazać się przykrą niespodzianką. Na szczęście, obowiązujące przepisy regulują zasady rozliczania ciepła sieciowego lub gazu przeznaczonego do ogrzewania budynku. Warto poznać te ustawowe regulacje, gdyż nie są one zbyt często opisywane. Znajomość wspomnianych przepisów, przyda się nie tylko osobom kwestionującym rozliczenie za ciepło.

Zarządca lub właściciel budynku jest odbiorcą ciepła oraz gazu 

Informacji o właściwych zasadach rozliczenia za ciepło, trzeba szukać w ustawie prawo energetyczne (Dz. U. 1997 nr 54 poz. 348). Wspomniany akt prawny wskazuje, że właściciel budynku wielolokalowego lub jego zarządca jest odbiorcą ciepła z sieci oraz nośników energii służących do ogrzewania (najczęściej gazu). Koszty ponoszone przez odbiorcę, powinny zostać podzielone na właścicieli lub użytkowników lokali. Jak wskazuje portal RynekPierwotny.pl, zgodnie z przepisami rozliczenie kosztów ogrzewania dotyczy jedynie nabytego przez odbiorcę ciepła lub paliwa grzewczego. Niedopuszczalne jest ustalanie płatności na ogrzewanie w sposób zapewniający również pokrycie innych kosztów (np. wymiany instalacji grzewczej). Inwestycje związane z instalacją grzewczą, powinny zostać pokryte przy pomocy funduszu remontowego.

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Rozliczenie przy pomocy podzielników wciąż jest dopuszczalne

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl zgodnie ze wspomnianą już ustawą prawo energetyczne, odbiorca ciepła lub nośnika energii służącego do ogrzewania, ma obowiązek rzetelnego rozliczenia kosztów pomiędzy właścicieli lokali. Takie rozliczenie musi dotyczyć mieszkań, lokali użytkowych oraz pozostałych ogrzewanych powierzchni (np. korytarzy, piwnic oraz garażu). Co ważne, podmiot rozliczający ciepło, może samodzielnie wybrać metodę rozliczeń. W myśl obowiązujących przepisów, wybrany sposób rozliczeń powinien:

  • gwarantować oszczędność ciepła
  • zapewniać wiarygodny podział obciążeń finansowych związanych z ogrzewaniem (m.in. poprzez korektę wyników o położenie lokalu w bryle budynku i przenikalność cieplną ścian)
  • gwarantować właściwe warunki eksploatacji danego budynku (m.in. w kwestii temperatury oraz wentylacji)

Zobacz: Finanse

Przepisy ustawy prawo energetyczne zapewniają właścicielowi lub zarządcy budynku prawo do wyboru następujących metod rozliczania zużycia ciepła w lokalach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • według wskazań ciepłomierzy
  • na podstawie wskazań „urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych” (podzielników ciepła)
  • na podstawie powierzchni lub kubatury lokali

REKLAMA

Najbardziej wiarygodne są rozliczenia bazujące na wskazaniach ciepłomierzy. Te urządzenia wymagające m.in. ogrzewania lokalu z jednego pionu, najczęściej stosuje się w nowszych mieszkaniach. Ciepłomierzy nie znajdziemy jednak w częściach wspólnych bardziej nowoczesnych budynków. Koszty ogrzewania takich pomieszczeń (np. korytarzy), muszą być rozliczane proporcjonalnie do wielkości lokali – tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Z mieszanym sposobem rozliczania kosztów ciepła, mamy do czynienia również w przypadku starszych budynków. Brak ciepłomierzy w lokalach, wymusza rozliczenia na podstawie powierzchni użytkowej lub podzielników ciepła montowanych na kaloryferach. Czasem stosowane jest rozliczenie uwzględniające zarówno wskazania podzielnika, jak i metraż mieszkania (np. z wagami 50%/50%). Rozliczenie na podstawie samych podzielników, w praktyce bywa dość ryzykowne, bo te urządzenia mogą zawyżać zużycie ciepła (np. na wskutek instalacji blisko kuchenki). 

Zasady rozliczania ciepła muszą zostać zebrane w regulaminie

REKLAMA

Zasady rozliczania wydatków związanych z ogrzewaniem, powinny zostać zebrane i usystematyzowane w ramach regulaminu. Taki wymóg przewiduje ustawa prawo energetyczne. Szczegółowy regulamin rozliczeń kosztów ogrzewania ma spore znaczenie praktyczne. Dzięki takiemu dokumentowi można uniknąć wielu sporów i wątpliwości pomiędzy użytkownikami mieszkań oraz zarządcą/właścicielem budynku.

Jeżeli regulamin zużycia ciepła dotyczy wspólnoty mieszkaniowej, to wymagane jest jego zaakceptowanie przez właścicieli mieszkań (w formie uchwały). W przypadku spółdzielni mieszkaniowej, stosowną uchwałę odnośnie regulaminu podejmują władze wspomnianej instytucji. Wszystkie osoby, które będą ponosić koszty ogrzewania zgodnie z regulaminem, powinny zostać powiadomione o nowych zasadach rozliczeń w ciągu 14 dni od ich wprowadzenia. W praktyce regulamin rozliczania zużycia ciepła, zwykle zawiera również informacje dotyczące podziału kosztów związanych z ogrzewaniem wody. Jeżeli pomimo zgodności kalkulacji z wewnętrznym regulaminem, właściciel lub użytkownik lokalu kwestionuje sposób rozliczenia kosztów ogrzewania, to jedynym rozwiązaniem wydaje się spór sądowy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

rynekpierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

REKLAMA

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

REKLAMA