REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak trzeba rozliczyć się za ogrzewanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak trzeba rozliczyć się za ogrzewanie?/ fot. Shutterstock
Jak trzeba rozliczyć się za ogrzewanie?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Marzec to miesiąc, w którym coraz więcej osób zaczyna myśleć o rozliczeniu kosztów ogrzewania. Czasem takie rozliczenie po zakończeniu sezonu grzewczego, może okazać się przykrą niespodzianką. Na szczęście, obowiązujące przepisy regulują zasady rozliczania ciepła sieciowego lub gazu przeznaczonego do ogrzewania budynku. Warto poznać te ustawowe regulacje, gdyż nie są one zbyt często opisywane. Znajomość wspomnianych przepisów, przyda się nie tylko osobom kwestionującym rozliczenie za ciepło.

Zarządca lub właściciel budynku jest odbiorcą ciepła oraz gazu 

Informacji o właściwych zasadach rozliczenia za ciepło, trzeba szukać w ustawie prawo energetyczne (Dz. U. 1997 nr 54 poz. 348). Wspomniany akt prawny wskazuje, że właściciel budynku wielolokalowego lub jego zarządca jest odbiorcą ciepła z sieci oraz nośników energii służących do ogrzewania (najczęściej gazu). Koszty ponoszone przez odbiorcę, powinny zostać podzielone na właścicieli lub użytkowników lokali. Jak wskazuje portal RynekPierwotny.pl, zgodnie z przepisami rozliczenie kosztów ogrzewania dotyczy jedynie nabytego przez odbiorcę ciepła lub paliwa grzewczego. Niedopuszczalne jest ustalanie płatności na ogrzewanie w sposób zapewniający również pokrycie innych kosztów (np. wymiany instalacji grzewczej). Inwestycje związane z instalacją grzewczą, powinny zostać pokryte przy pomocy funduszu remontowego.

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Rozliczenie przy pomocy podzielników wciąż jest dopuszczalne

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl zgodnie ze wspomnianą już ustawą prawo energetyczne, odbiorca ciepła lub nośnika energii służącego do ogrzewania, ma obowiązek rzetelnego rozliczenia kosztów pomiędzy właścicieli lokali. Takie rozliczenie musi dotyczyć mieszkań, lokali użytkowych oraz pozostałych ogrzewanych powierzchni (np. korytarzy, piwnic oraz garażu). Co ważne, podmiot rozliczający ciepło, może samodzielnie wybrać metodę rozliczeń. W myśl obowiązujących przepisów, wybrany sposób rozliczeń powinien:

 • gwarantować oszczędność ciepła
 • zapewniać wiarygodny podział obciążeń finansowych związanych z ogrzewaniem (m.in. poprzez korektę wyników o położenie lokalu w bryle budynku i przenikalność cieplną ścian)
 • gwarantować właściwe warunki eksploatacji danego budynku (m.in. w kwestii temperatury oraz wentylacji)

Zobacz: Finanse

Przepisy ustawy prawo energetyczne zapewniają właścicielowi lub zarządcy budynku prawo do wyboru następujących metod rozliczania zużycia ciepła w lokalach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • według wskazań ciepłomierzy
 • na podstawie wskazań „urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych” (podzielników ciepła)
 • na podstawie powierzchni lub kubatury lokali

REKLAMA

Najbardziej wiarygodne są rozliczenia bazujące na wskazaniach ciepłomierzy. Te urządzenia wymagające m.in. ogrzewania lokalu z jednego pionu, najczęściej stosuje się w nowszych mieszkaniach. Ciepłomierzy nie znajdziemy jednak w częściach wspólnych bardziej nowoczesnych budynków. Koszty ogrzewania takich pomieszczeń (np. korytarzy), muszą być rozliczane proporcjonalnie do wielkości lokali – tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Z mieszanym sposobem rozliczania kosztów ciepła, mamy do czynienia również w przypadku starszych budynków. Brak ciepłomierzy w lokalach, wymusza rozliczenia na podstawie powierzchni użytkowej lub podzielników ciepła montowanych na kaloryferach. Czasem stosowane jest rozliczenie uwzględniające zarówno wskazania podzielnika, jak i metraż mieszkania (np. z wagami 50%/50%). Rozliczenie na podstawie samych podzielników, w praktyce bywa dość ryzykowne, bo te urządzenia mogą zawyżać zużycie ciepła (np. na wskutek instalacji blisko kuchenki). 

Zasady rozliczania ciepła muszą zostać zebrane w regulaminie

REKLAMA

Zasady rozliczania wydatków związanych z ogrzewaniem, powinny zostać zebrane i usystematyzowane w ramach regulaminu. Taki wymóg przewiduje ustawa prawo energetyczne. Szczegółowy regulamin rozliczeń kosztów ogrzewania ma spore znaczenie praktyczne. Dzięki takiemu dokumentowi można uniknąć wielu sporów i wątpliwości pomiędzy użytkownikami mieszkań oraz zarządcą/właścicielem budynku.

Jeżeli regulamin zużycia ciepła dotyczy wspólnoty mieszkaniowej, to wymagane jest jego zaakceptowanie przez właścicieli mieszkań (w formie uchwały). W przypadku spółdzielni mieszkaniowej, stosowną uchwałę odnośnie regulaminu podejmują władze wspomnianej instytucji. Wszystkie osoby, które będą ponosić koszty ogrzewania zgodnie z regulaminem, powinny zostać powiadomione o nowych zasadach rozliczeń w ciągu 14 dni od ich wprowadzenia. W praktyce regulamin rozliczania zużycia ciepła, zwykle zawiera również informacje dotyczące podziału kosztów związanych z ogrzewaniem wody. Jeżeli pomimo zgodności kalkulacji z wewnętrznym regulaminem, właściciel lub użytkownik lokalu kwestionuje sposób rozliczenia kosztów ogrzewania, to jedynym rozwiązaniem wydaje się spór sądowy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

rynekpierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA