Kategorie

Pomieszczenie tymczasowe - kto je dostanie od gminy?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pomieszczenie tymczasowe - kto je dostanie od gminy?/ Fot. Fotolia
Fotolia
W czasie minionych Świąt Wielkanocnych weszły w życie ważne zmiany prawne dotyczące między innymi eksmisji. Wedle nowych przepisów, komornik po sześciomiesięcznym oczekiwaniu na przydział pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanego lokatora (nieposiadającego innego lokum), nie będzie już mógł eksmitować takiej osoby do noclegowni lub schroniska dla bezdomnych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1046 par. 4 kodeksu postępowania cywilnego, osoba prowadząca eksmisję będzie musiała wytrwale czekać na przyznanie dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego.

Taka zmiana przepisów oczywiście nie podoba się właścicielom wynajmowanych mieszkań. W nawiązaniu do kontrowersji wywołanych zmianami art. 1046 par. 4  KPC, warto przyjrzeć się zasadom funkcjonowania i przydziału pomieszczeń tymczasowych. Ten temat postanowili przybliżyć eksperci portalu RynekPierwotny.pl. 

Niektóre osoby nie mogą wynająć tymczasowego lokum

Pomieszczenia tymczasowe są tą częścią zasobu gminnych nieruchomości mieszkaniowych, o której mówi się najmniej. Wg portalu RynekPierwotny.pl większym zainteresowaniem cieszą się lokale komunalne i socjalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że najem pomieszczenia tymczasowego jest najmniej korzystny dla lokatora. Ustawa o ochronie praw lokatorów (oficjalnie: ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733) wskazuje, że gmina powinna utworzyć zasób pomieszczeń tymczasowych dla tych osób, które są eksmitowane bez przydziału do mieszkania socjalnego lub zastępczego. W ramach wyjątku, prawa do pomieszczenia tymczasowego nie będą miały osoby:

 • eksmitowane w związku z/ze: stosowaniem przemocy w rodzinie, rażącym lub uporczywym naruszaniem porządku domowego, niewłaściwym zachowaniem utrudniającym życie innym mieszkańcom bloku lub samowolnym zajęciem mieszkania bez tytułu prawnego
 • zajmujące poprzednio inne pomieszczenie tymczasowe, które musiały opuścić (np. na wskutek złego zachowania)
 • wcześniej wynajmujące mieszkanie w ramach najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego

Trzeci z powyższych punktów powinien stanowić swoiste ostrzeżenie dla tych osób, które chcą „okazjonalnie” wynająć mieszkanie od prywatnego właściciela albo skorzystać z rządowego programu Mieszkanie Plus (realizowanego na zasadach najmu instytucjonalnego).

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Najem tymczasowego pomieszczenia trwa do pół roku

Reklama

Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje również, że umowa najmu pomieszczenia tymczasowego powinna zostać zawarta na krótki okres (wynoszący od jednego miesiąca do sześciu miesięcy). Istnieje jednak możliwość przedłużenia takiej umowy, jeżeli nadal występują okoliczności uzasadniające najem pomieszczenia tymczasowego. Umowa najmu pomieszczenia tymczasowego może zostać rozwiązana bez okresu wypowiedzenia jeśli lokator uzyskał prawo do innego lokum i może z niego korzystać. 

Ze względu na swoją specyfikę, pomieszczenia tymczasowe mogą posiadać niższy standard niż lokale komunalne i socjalne. Wedle obowiązujących przepisów, wspomniane pomieszczenia powinny zapewniać przynajmniej 5,00 mkw. powierzchni użytkowej w przeliczeniu na jedną osobę. Zgodnie ze swoją nazwą, pomieszczenia tymczasowe zwykle nie mają charakteru osobnego mieszkania. Eksmitowane osoby, którym gmina złożyła propozycję wynajmu tymczasowego lokum, zwykle mogą liczyć na niewielki pokój.

Standard pomieszczeń tymczasowych bywa bardzo zły

Reklama

Gmina w miarę możliwości powinna wynająć pomieszczenie tymczasowe na terenie tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której poprzednio zamieszkiwał eksmitowany. Przepisy wskazują, że pomieszczenie tymczasowe musi mieć ustęp oraz dostęp do wody, ale niekoniecznie wewnątrz.

Dodatkowe wymogi są związane z koniecznym oświetleniem naturalnym i elektrycznym, brakiem zawilgocenia przegród budowlanych i możliwością ogrzewania oraz instalacji urządzenia do przygotowywania posiłków. Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi, że pomieszczenia tymczasowe ogólnie rzecz biorąc powinny nadawać się do zamieszkania. Skargi napływające do różnych instytucji (np. Rzecznika Praw Obywatelskich) sugerują jednak, że w praktyce realizacja tego wymogu wygląda bardzo różnie. Niekiedy pomieszczenia tymczasowe prezentują tak niski standard, że uprawnione osoby nie chcą z nich skorzystać. W takiej sytuacji gmina oczywiście nie może zmusić eksmitowanej osoby do korzystania z przedstawionej oferty najmu.

Warto nadmienić, że pomieszczeń tymczasowych dotyczą pewne przepisy stosowane również w przypadku lokali socjalnych. Mowa o regulacjach związanych między innymi z zasadami wypowiadania umowy najmu, karną eksmisją na wskutek złego zachowania lokatora i wysokością czynszu. Co ważne, czynsz za pomieszczenia tymczasowe (podobnie jak w przypadku lokali socjalnych) nie może przekraczać połowy najniższej stawki obowiązującej w mieszkaniowym zasobie gminy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?