REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomieszczenie tymczasowe - kto je dostanie od gminy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pomieszczenie tymczasowe - kto je dostanie od gminy?/ Fot. Fotolia
Pomieszczenie tymczasowe - kto je dostanie od gminy?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasie minionych Świąt Wielkanocnych weszły w życie ważne zmiany prawne dotyczące między innymi eksmisji. Wedle nowych przepisów, komornik po sześciomiesięcznym oczekiwaniu na przydział pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanego lokatora (nieposiadającego innego lokum), nie będzie już mógł eksmitować takiej osoby do noclegowni lub schroniska dla bezdomnych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1046 par. 4 kodeksu postępowania cywilnego, osoba prowadząca eksmisję będzie musiała wytrwale czekać na przyznanie dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego.

Taka zmiana przepisów oczywiście nie podoba się właścicielom wynajmowanych mieszkań. W nawiązaniu do kontrowersji wywołanych zmianami art. 1046 par. 4  KPC, warto przyjrzeć się zasadom funkcjonowania i przydziału pomieszczeń tymczasowych. Ten temat postanowili przybliżyć eksperci portalu RynekPierwotny.pl. 

REKLAMA

Niektóre osoby nie mogą wynająć tymczasowego lokum

Pomieszczenia tymczasowe są tą częścią zasobu gminnych nieruchomości mieszkaniowych, o której mówi się najmniej. Wg portalu RynekPierwotny.pl większym zainteresowaniem cieszą się lokale komunalne i socjalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że najem pomieszczenia tymczasowego jest najmniej korzystny dla lokatora. Ustawa o ochronie praw lokatorów (oficjalnie: ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733) wskazuje, że gmina powinna utworzyć zasób pomieszczeń tymczasowych dla tych osób, które są eksmitowane bez przydziału do mieszkania socjalnego lub zastępczego. W ramach wyjątku, prawa do pomieszczenia tymczasowego nie będą miały osoby:

  • eksmitowane w związku z/ze: stosowaniem przemocy w rodzinie, rażącym lub uporczywym naruszaniem porządku domowego, niewłaściwym zachowaniem utrudniającym życie innym mieszkańcom bloku lub samowolnym zajęciem mieszkania bez tytułu prawnego
  • zajmujące poprzednio inne pomieszczenie tymczasowe, które musiały opuścić (np. na wskutek złego zachowania)
  • wcześniej wynajmujące mieszkanie w ramach najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego

Trzeci z powyższych punktów powinien stanowić swoiste ostrzeżenie dla tych osób, które chcą „okazjonalnie” wynająć mieszkanie od prywatnego właściciela albo skorzystać z rządowego programu Mieszkanie Plus (realizowanego na zasadach najmu instytucjonalnego).

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Najem tymczasowego pomieszczenia trwa do pół roku

REKLAMA

Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje również, że umowa najmu pomieszczenia tymczasowego powinna zostać zawarta na krótki okres (wynoszący od jednego miesiąca do sześciu miesięcy). Istnieje jednak możliwość przedłużenia takiej umowy, jeżeli nadal występują okoliczności uzasadniające najem pomieszczenia tymczasowego. Umowa najmu pomieszczenia tymczasowego może zostać rozwiązana bez okresu wypowiedzenia jeśli lokator uzyskał prawo do innego lokum i może z niego korzystać. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na swoją specyfikę, pomieszczenia tymczasowe mogą posiadać niższy standard niż lokale komunalne i socjalne. Wedle obowiązujących przepisów, wspomniane pomieszczenia powinny zapewniać przynajmniej 5,00 mkw. powierzchni użytkowej w przeliczeniu na jedną osobę. Zgodnie ze swoją nazwą, pomieszczenia tymczasowe zwykle nie mają charakteru osobnego mieszkania. Eksmitowane osoby, którym gmina złożyła propozycję wynajmu tymczasowego lokum, zwykle mogą liczyć na niewielki pokój.

Standard pomieszczeń tymczasowych bywa bardzo zły

REKLAMA

Gmina w miarę możliwości powinna wynająć pomieszczenie tymczasowe na terenie tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której poprzednio zamieszkiwał eksmitowany. Przepisy wskazują, że pomieszczenie tymczasowe musi mieć ustęp oraz dostęp do wody, ale niekoniecznie wewnątrz.

Dodatkowe wymogi są związane z koniecznym oświetleniem naturalnym i elektrycznym, brakiem zawilgocenia przegród budowlanych i możliwością ogrzewania oraz instalacji urządzenia do przygotowywania posiłków. Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi, że pomieszczenia tymczasowe ogólnie rzecz biorąc powinny nadawać się do zamieszkania. Skargi napływające do różnych instytucji (np. Rzecznika Praw Obywatelskich) sugerują jednak, że w praktyce realizacja tego wymogu wygląda bardzo różnie. Niekiedy pomieszczenia tymczasowe prezentują tak niski standard, że uprawnione osoby nie chcą z nich skorzystać. W takiej sytuacji gmina oczywiście nie może zmusić eksmitowanej osoby do korzystania z przedstawionej oferty najmu.

Warto nadmienić, że pomieszczeń tymczasowych dotyczą pewne przepisy stosowane również w przypadku lokali socjalnych. Mowa o regulacjach związanych między innymi z zasadami wypowiadania umowy najmu, karną eksmisją na wskutek złego zachowania lokatora i wysokością czynszu. Co ważne, czynsz za pomieszczenia tymczasowe (podobnie jak w przypadku lokali socjalnych) nie może przekraczać połowy najniższej stawki obowiązującej w mieszkaniowym zasobie gminy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA