REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo mieszkania komunalne „podrożeją”?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dla kogo mieszkania komunalne „podrożeją”?/ fot. Shutterstock
Dla kogo mieszkania komunalne „podrożeją”?/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lokatorzy mieszkań komunalnych już od dawna słyszą o ważnych zmianach dotyczących najmu „M” od gminy. Te zmiany weszły w życie wraz z dniem 21 kwietnia 2019 r. Pozwalają one gminom między innymi na znaczącą podwyżkę czynszu pobieranego od bardziej zamożnych najemców. Właśnie dlatego pojawiło się sporo artykułów prasowych i komentarzy utrzymanych w dość alarmistycznym tonie.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy obawy wielu lokatorów komunalnych mieszkań dotyczące czynszu rzeczywiście są uzasadnione. Dokładna analiza wprowadzanych przepisów sugeruje, że rząd mógł się pokusić o dalej idące zmiany. Na przeszkodzie zapewne stanęły obawy przed poważnym konfliktem z lokatorami gminnych mieszkań.

REKLAMA

Weryfikacja dochodów najemcy nie będzie odbywała się co roku

REKLAMA

Zasady wynajmu mieszkań od gminy są regulowane przez ustawę o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001 r. (oficjalna nazwa: Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Wspomniana ustawa została znowelizowana już 22 marca 2018 r. Parlamentarzyści zadecydowali jednak, że przepisy zmieniające niektóre zasady najmu mieszkań komunalnych wejdą w życie dopiero 21 kwietnia 2019 r. (tzn. po roku od opublikowania nowelizacji z 22 marca 2018 r. w Dzienniku Ustaw).

Wraz z dniem 21 kwietnia 2019 r. zaczęły obowiązywać przepisy, o których tak często informują krajowe media. Te nowe regulacje przewidują wprowadzenie obowiązku badania przez gminę dochodów najemcy mieszkania komunalnego. Wspomniana weryfikacja ma się odbywać nie częściej niż co dwa i pół roku. Od wyniku takiej analizy będą zależały ewentualne podwyżki czynszu. Warto nadmienić, że znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje możliwość naliczania podwyższonego czynszu osobom przekraczającym limit dochodowy ustalony przez gminę. Taki wyższy czynsz w ujęciu rocznym nie będzie mógł jednak przekroczyć 8,00% wartości odtworzeniowej mieszkania. Zastosowanie maksymalnej stawki ośmioprocentowej jest przewidziane jako kara dla tych osób, które na wezwanie gminy (w ciągu kolejnego miesiąca) nie podadzą informacji o dochodach swojego gospodarstwa domowego podczas poprzednich trzech miesięcy. Co ważne, z takiej procedury weryfikacyjnej dotyczącej dochodów zostali wyłączeni użytkownicy mieszkań socjalnych.  

Zgodnie z nowymi przepisami, podwyższony czynsz dla osób o większych dochodach ma być ustalany wedle następującego wzoru:

Nowa wysokość czynszu = wysokość czynszu w przypadku nieprzekroczenia limitu dochodowego + (średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego z 3 miesięcy/liczba członków gospodarstwa domowego* - kryterium dochodowe dotyczące danego lokalu komunalnego)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

*- Uwaga: w przypadku gospodarstw jednoosobowych trzeba przyjąć wartość 1,2.

Jeżeli podwyżka czynszu dla najemcy przekroczy 50%, to przez pierwsze sześć miesięcy będzie on mógł wpłacać kwotę wynoszącą 150% poprzedniej stawki czynszowej. Przepisy obowiązujące od 21 kwietnia 2019 r. wskazują, że nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od ostatniej podwyżki, najemca lokalu komunalnego może wnioskować o ustalenie czynszu na podstawie aktualnych (niższych) dochodów.

Zmienione przepisy mają dotyczyć tylko nowych umów najmu

Opisywane powyżej zasady aktualizacji poziomu czynszu i weryfikacji dochodów mogą wydawać się restrykcyjne wielu najemcom lokali komunalnych. Wynika to z faktu, że wcześniej samorządy w ogóle nie sprawdzały, czy poprawiła się sytuacja finansowa lokatorów gminnych mieszkań. Warto jednak wiedzieć, że rząd wprowadził pewne rozwiązania łagodzące społeczne i polityczne skutki nowych regulacji. Najważniejsze takie rozwiązanie polega na zastosowaniu nowych przepisów tylko do umów najmu mieszkania komunalnego zawieranych od 21 kwietnia 2019 r. Osoby posiadające umowę z gminą podpisaną przed wspomnianym terminem, nie muszą się również martwić nowymi regulacjami, które przewidują przymusową przeprowadzkę lokatorów zajmujących mieszkanie zbyt duże w stosunku do ich potrzeb. Bardziej restrykcyjne przepisy mogą stać się problemem dopiero wtedy, gdy na wskutek zmiany mieszkania komunalnego lub jego kompleksowego remontu najemca będzie musiał podpisać nową umowę z gminą.

Kwietniowe zmiany nie wystarczą do uporządkowania sytuacji

Wszystkie opisywane powyżej rozwiązania, które nieco racjonalizują wysokość czynszów oraz przydziały mieszkań komunalnych, na pewno można uznać za krok w dobrą stronę (pomimo ich zastosowania tylko do nowych umów). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kwietniowe modyfikacje zasad wynajmu nie rozwiążą wszystkich problemów dotyczących gminnych „M”. Czynsz za najem takich lokali musi być utrzymywany na relatywnie wysokim poziomie, ponieważ bardzo duża grupa osób posiada zaległości płatnicze wobec gminy. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że pod koniec 2016 r. aż 47% mieszkań komunalnych było obciążonych czynszowym długiem. Na każdy taki zadłużony lokal przypadały zaległości wynoszące około 5600 zł. Bez rozwiązania wspomnianego problemu, trudno będzie zupełnie uporządkować wynajem lokali komunalnych.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA