REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia właścicieli nieruchomości są zgodne z konstytucją

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenia nałożone na właścicieli nieruchomości położonych w odległości mniejszej niż 50 metrów od stropu wału przeciwpowodziowego są zgodne z ustawą zasadniczą.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 185 ust. 1 w zakresie, w jakim wyłącza stosowanie przepisów o odpowiedzialności za szkody w sytuacji, o której mowa w art. 85 ust. 1 pkt 4 ustawy z 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne, jest zgodny z art. 64 ust. 1 i 2 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 21 ust. 2 konstytucji. Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał uznał, że ograniczenia nałożone na właściciela nieruchomości położonej w odległości mniejszej niż 50 m od wału przeciwpowodziowego realizują cel publiczny i są konieczne w demokratycznym państwie prawnym. W dodatku mieszczą się w konstytucyjnych granicach dopuszczalności ograniczania prawa własności. Właściciel może bowiem uzyskać zwolnienie od niektórych zakazów oraz pobierać pożytki i rozporządzać własnością.

Sprawa odszkodowania dla właścicieli nieruchomości położonych przy wale przeciwpowodziowym trafiła na wokandę Trybunału na wniosek rzecznika praw obywatelskich. Zdaniem rzecznika przepis pozostaje w kolizji z zasadą wyrażoną w art. 21 ust. 2 w związku z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji RP. Wprowadzając w ustawie ograniczenie z korzystania z nieruchomości nie przewidziano żadnego odszkodowania za ingerencje w sposób wykonywania prawa własności, czyli w prawo właściciela do niezakłóconego korzystania z rzeczy. Właściciele nieruchomości stracili przez to możliwość dalszego użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem, co stanowi - zdaniem rzecznika - postać wywłaszczenia w rozumieniu art. 21 konstytucji.

Reguła ta narusza, zdaniem rzecznika, konstytucyjną zasadę słusznego odszkodowania za ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości. Chodzi nie tylko o odszkodowanie lub roszczenie o wykup nieruchomości, ale także o odszkodowanie z tytułu pozbawienia właściciela możliwości dysponowania przysługującym mu prawem.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA