REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Zasób Nieruchomości - co się zmieni?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Krajowy Zasób Nieruchomości - co się zmieni?
Krajowy Zasób Nieruchomości - co się zmieni?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ramach rządowego pakietu mieszkaniowego, zmienią się przepisy dotyczące KZN. Teraz Krajowy Zasób Nieruchomości ma bardziej pomagać w budowie mieszkań na wynajem.

Krajowy Zasób Nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z programem Mieszkanie Plus. Trudno się temu dziwić, bo utworzenie KZN było związane głównie ze wspomnianą inicjatywą mieszkaniową rządu. Trzeba jednak pamiętać, że działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości pozwoliła również na zgromadzenie, aktualizację i uporządkowanie informacji dotyczących państwowych działek. Teraz rząd zamierza wykorzystać część posiadanych przez państwo gruntów do budowy mieszkań na wynajem w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Tak zwane SIM-y mają stanowić rozwinięcie idei towarzystw budownictwa społecznego. W budowie lokali na wynajem będą też pomagać deweloperzy, z którymi zamierza współpracować KZN. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, jak nowe przepisy dotyczące Krajowego Zasobu Nieruchomości wpłyną na budowę mieszkań czynszowych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Krajowy Zasób Nieruchomości teraz będzie mógł tworzyć SIM-y

W pierwszej kolejności, warto przyjrzeć się zmianom w zasadach działania KZN, które przewiduje społeczna część pakietu mieszkaniowego. Mowa o ustawie z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, która niedawno została już przyjęta przez Sejm. Wspomniany akt prawny przewiduje kilka nowości związanych z funkcjonowaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Najważniejsze wydają się regulacje, zgodnie z którymi KZN będzie mógł tworzyć społeczne inicjatywy mieszkaniowe lub do nich przystępować jako udziałowiec. Podobna możliwość związana z przystąpieniem Krajowego Zasobu Nieruchomości w roli udziałowca ma dotyczyć także towarzystw budownictwa społecznego. W tym kontekście warto nadmienić, że TBS-y działające przed wejściem w życie nowych przepisów nie muszą zmieniać swojej nazwy na „SIM”.

Towarzystwa budownictwa społecznego, podobnie jak nowe SIM-y w przypadku inwestycji finansowanych kredytem z BGK, o który wniosek złożono po 31 grudnia 2021 roku, zapewnią możliwość stopniowego dochodzenia do własności lokali. Powolny wykup mieszkania przez najemców (w ramach comiesięcznych rat) będzie dotyczył również inwestycji realizowanych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami, KZN będzie mógł wspierać społeczne budownictwo czynszowe zarówno poprzez wniesienie nieruchomości gruntowej pod zabudowę, jak i wkłady pieniężne. Co ciekawe, wynagrodzenie członka rady nadzorczej SIM/TBS reprezentującego Krajowy Zasób Nieruchomości ma być pokrywane przez tę drugą instytucję.

Deweloper otrzyma grunt w zamian za mieszkania dla gminy 

Warto wiedzieć, że temat zmian prawnych dotyczących Krajowego Zasobu Nieruchomości pojawia się także w drugiej (komercyjnej/rynkowej) części pakietu mieszkaniowego. Aktualnie wciąż jest ona przedmiotem prac legislacyjnych. Wiadomo, że rząd zamierza między innymi zachęcać deweloperów do współpracy poprzez ofertę przekazywania gruntów z KZN oraz działek gminnych na cele budownictwa mieszkaniowego. Ten pomysł jest jednym ze sztandarowych elementów komercyjnej części pakietu mieszkaniowego.

Wspomniane rozwiązanie, które media nazywają roboczo opcją „lokal za grunt” funkcjonuje już w innych krajach Unii Europejskiej. Jego zasady są bardzo proste. Mianowicie prywatny inwestor w zamian za działkę objętą miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy (popularną „WZ-ką”) zobowiąże się do wybudowania określonej liczby mieszkań. Będą one służyć jako lokale komunalne albo „M” wnoszone jako wkład do TBS-ów, SIM-ów lub spółek państwowych. Budowa mieszkań dla samorządu ma obniżyć koszt pozyskania działki przez inwestora. Co ważne, możliwe będzie również przekazanie deweloperowi gruntu z budynkiem przeznaczonym do generalnego remontu lub przebudowy na blok mieszkalny. W tym kontekście pojawiają się jednak dwie główne wątpliwości. Pierwsza z nich dotyczy tego, czy warunki współpracy z państwem rzeczywiście będą atrakcyjne dla deweloperów. Warto również pamiętać, że część klientów takich firm może być niezbyt przychylnie nastawiona do obecności w budynku lokali typowo czynszowych.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA