REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Subskrybuj nas na Youtube
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Co musisz wiedzieć o bonifikacie i wykreśleniu roszczenia?

Przekształcenia - co powinnaś/powinieneś wiedzieć?

Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów. Mieszkańcy, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków otrzymują zaświadczenia potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności. W dokumencie jest informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.

Warszawa ma największą ilość użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi ze wszystkich miast w Polsce – ponad 460 tysięcy. W stolicy wydano już zaświadczenia odnośnie 88% nieruchomości, których prawo użytkowania wieczystego uległo przekształceniu w prawo własności na mocy ustawy.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Sprawdź, czy Twoja nieruchomość została przekształcona

Dotyczy osób fizycznych – właścicieli budynków jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych, bonifikaty obejmują również opłaty za stanowiska postojowe i garaże

Jeżeli otrzymałaś/otrzymałeś zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości po 30 listopada 2019 r.:
■ masz 2 miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą (licząc od dnia otrzymania dokumentu),
■ po otrzymaniu informacji o wysokości opłaty jednorazowej z bonifikatą masz maksymalnie 2 miesiące na jej zapłatę – dzięki temu zachowasz prawo do bonifikaty naliczonej od opłaty jednorazowej obowiązującej w 2019 r.,
■ dostaniesz dokument potwierdzający spłatę należności.

Jeżeli otrzymałaś/otrzymałeś zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości przed 30 listopada 2019 r. i zgłosiłaś/zgłosiłeś zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą do Urzędu Dzielnicy lub Zarządu Mienia Skarbu Państwa (ePUAP, poczta)
■ poczekaj na informację o wysokości należności, następnie niezwłocznie wnieś opłatę,
■ dostaniesz dokument potwierdzający spłatę należności.
Następnie:
■ złóż wniosek w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w księdze wieczystej, do wniosku załącz dokument potwierdzający spłatę należności
■ jeżeli wcześniej wniosłeś opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r. nadpłata zostanie zwrócona (na wskazane konto lub w kasie Urzędu Dzielnicy)

Procedura przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wygląda następująco:
■ Przekształcenie następuje z mocy prawa, nie trzeba składać wniosków o wydanie zaświadczenia.
■ Warszawiacy, którzy otrzymali dokument potwierdzający przekształcenie, by skorzystać z bonifikaty od wszystkich opłat powinni zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej do urzędu dzielnicy lub Zarządu Mienia Skarbu Państwa (listem zwykłym, poleconym lub przez ePUAP), a następnie wnieść opłatę jednorazową w podanej wysokości i terminie.
■ Po wniesieniu opłaty właściciele otrzymują zaświadczenie potwierdzające spłatę należności.
■ Następnym i ostatnim krokiem jest złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w dziale III księgi wieczystej (wpis na mocy ustawy jest wprowadzany przez sąd, a wykreślany na wniosek właściciela), do którego należy załączyć otrzymane wcześniej potwierdzenie spłaty. Dokumenty można złożyć osobiście lub wysłać w wersji papierowej. Od wniosku o wykreślenie wpisu sąd pobiera opłatę w wysokości 250 zł. Wzór i instrukcję wypełnienia wniosku o wykreślenie wpisu można znaleźć na stronie internetowej Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.

Jeżeli nie otrzymałaś/otrzymałeś zaświadczenia:
■ a Twój adres jest na liście przekształconych nieruchomości:
- nie musisz płacić za użytkowanie wieczyste za 2020 rok
- zgłoś jak najszybciej zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą w Urzędzie Dzielnicy lub Zarządzie Mienia Skarbu Państwa (ePUAP, poczta)
- czekaj na zaświadczenie i informację o wysokości opłaty jednorazowej, a następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami powyżej
■ a Twojego adresu nie ma na liście:
- zgłoś się do Urzędu Dzielnicy lub Zarządu Mienia Skarbu Państwa (w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa) i dowiedz się co z przekształceniem i opłatą za użytkowanie wieczyste za 2020 rok

Jeżeli nie zgłosiłaś/zgłosiłeś zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą masz prawo do 98- i 99 proc. bonifikaty od rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 rok:
■ jak najszybciej zgłoś zamiar wniesienia opłaty jednorazowej i wnieś zaległe opłaty roczne za 2019 i 2020 rok z uwzględnieniem bonifikaty
■ otrzymasz informację o wysokości opłaty jednorazowej z 99- lub 98 proc. bonifikatą (za okres 19 lub 18 lat), następnie niezwłocznie wnieś opłatę,
■ dostaniesz dokument potwierdzający spłatę należności.
Następnie:
■ złóż wniosek w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w księdze wieczystej, do wniosku załącz dokument potwierdzający spłatę należności
■ jeżeli wcześniej wniosłeś opłaty roczne w pełnej wysokości, nadpłata zostanie zwrócona (na wskazane konto lub w kasie Urzędu Dzielnicy).
Urząd Miasta Warszawy
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA