REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwo pomoże sfinansować windę w bloku?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Państwo pomoże sfinansować windę w bloku?
Państwo pomoże sfinansować windę w bloku?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa windy w bloku stanowi bardzo duży wydatek dla wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Sprawdzamy, czy można go sfinansować korzystając z państwowej pomocy.

Wiele starszych budynków mieszkalnych liczących sobie cztery lub pięć kondygnacji, niestety nie posiada windy. Jest to rezultat przepisów, które funkcjonowały w czasach PRL-u. Przykładowo rozporządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (Dz.U. 1980 nr 17 poz. 62) wskazywało, że windy muszą znajdować się tylko w budynkach mieszkalnych wyższych niż 15 metrów. Na brak wind w mniejszych blokach sprzed lat wpływały również względy oszczędnościowe. Teraz okazuje się, że niewyposażenie części budynków wielorodzinnych w windę stanowi problem, bo sporą część lokatorów stanowią osoby starsze i/lub niepełnosprawne. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie oraz inni zarządcy lub właściciele budynków mogą ubiegać się o pomoc w kwestii budowy windy zewnętrznej.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

PFRON i BGK pomagają w dostosowaniu bloku …

REKLAMA

Zarządcy i właściciele budynków wielorodzinnych, którzy są zainteresowani budową wind oraz innych rozwiązań ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym, na pewno powinni sprawdzić ofertę PFRON. Wspomniana instytucja około rok temu uruchomiła „Program wyrównywania różnic między regionami III”. Jego celem jest pomoc finansowa w realizacji inwestycji zapewniających dostępność wielorodzinnych budynków mieszkalnych dla niepełnosprawnych.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej PFRON, dofinansowywana inwestycja ma zapewnić lepszą dostępność co najmniej dwóch lokali, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. Dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może wynieść nawet 165 000 zł i jest komplementarne z pomocą oferowaną przez BGK. Warunkiem zawarcia umowy z PFRON jest przedstawienie pozytywnej decyzji o udzieleniu pożyczki przez Bank Gospodarstwa Krajowego (w ramach tzw. instrumentu pożyczkowego na zapewnienie dostępności budynków BGK).

Pożyczki z Funduszu Dostępności BGK podobnie jak dotacje od PFRON-u są przeznaczone między innymi dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz komunalnych zarządców mieszkań. Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje pomoc w dostosowaniu budynków mieszkalnych do potrzeb osób mających ograniczenia w mobilności lub percepcji. Warto wspomnieć, że od 22 września 2020 r. część środków z Funduszu Dostępności BGK może być wykorzystana na sfinansowanie wymiany lub modernizacji windy już zainstalowanej w budynku. Co ważne, opisywane pożyczki, które proponuje BGK nie wymagają wkładu własnego i posiadają bardzo niskie oprocentowanie (od 0,15%) oraz długi okres spłaty wynoszący do 20 lat. Po spełnieniu dodatkowych wymogów, możliwe jest umorzenie do 40% pożyczki. Bank Gospodarstwa Krajowego nie nalicza kosztów za udzielenie i obsługę pożyczki. To oznacza m.in. brak prowizji za zawarcie umowy, która jest typowa dla banków komercyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba wysłuchać wszystkich mieszkańców bloku

Zarządcy i właściciele budynków zainteresowani wykorzystaniem pomocy w dostosowaniu bloku do potrzeb niepełnosprawnych, na pewno powinni brać pod uwagę również opinię pozostałych (pełnosprawnych) mieszkańców. Dotyczy to przede wszystkim budowy wind zewnętrznych, które generują hałas i koszty energii elektrycznej oraz konserwacji. Niektórzy właściciele mieszkań całkiem słusznie obawiają się również, że zewnętrzny szyb windowy będzie im zasłaniał widok z okna lub ograniczy nasłonecznienie lokalu. Krajowe media już donosiły o sporach dotyczących właśnie takich sytuacji. Czasem sprzeciw sąsiadów może wywoływać też instalacja platform schodowych, które zajmują miejsce na klatce i również generują okresowe koszty.

Opór sąsiadów czasem skutkuje nawet nieprzyjęciem uchwały w sprawie wnioskowania o dofinansowanie windy zewnętrznej lub platformy schodowej. Możliwe jest też zaskarżenie uchwały członków wspólnoty mieszkaniowej lub organów spółdzielni do sądu. W sytuacji powodującej spore kontrowersje może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zamiana przez niepełnosprawnego mieszkania na lokal parterowy (za ewentualną dopłatą). Wszystko oczywiście zależy od rodzaju niepełnosprawności oraz możliwości przeprowadzenia takiej zamiany mieszkań.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA