REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa - do kiedy wstrzymana?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa
Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa

REKLAMA

REKLAMA

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa - okres miał miał zostać przedłużony o kolejne pięć lat. Sprawdzamy, czy taka zmiana faktycznie wejdzie w życie.

Czas płynie bardzo szybko i dlatego wiele osób może być zaskoczonych, że od uchwalenia kontrowersyjnych przepisów w zakresie obrotu ziemią rolną minęło już pięć lat. Warto przypomnieć, że te regulacje z 2016 r. miały dwa główne aspekty. Pierwszym z nich było istotne ograniczenie dostępu do ziemi rolnej dla „nierolników”. Dodatkowo przepisy z 2016 r. wstrzymały na pięć lat sprzedaż nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Po upływie niemal pięciu lat, rząd ogłosił, że wspomniany zakaz sprzedaży zostanie przedłużony o następne sześćdziesiąt miesięcy (do 30 kwietnia 2026 r.). Taka zapowiedź pojawiła się w rządowym komunikacie z początku marca 2021 r. Termin obowiązywania poprzednich restrykcji upłynie już niebawem. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy odpowiednie przepisy udało się uchwalić w terminie. Warto także wyjaśnić, dlaczego państwo ogranicza możliwość sprzedaży posiadanych przez siebie działek rolnych.

REKLAMA

Zmiana ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (druk numer 1003) liczy sobie zaledwie trzy niedługie artykuły. Między innymi dlatego prace legislacyjne przebiegające pod presją nieprzekraczalnego terminu toczyły się bardzo szybko. W tym kontekście warto wspomnieć, że poprzedni okres wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi rolnej kończy się 30 kwietnia 2021 r.

W odpowiedzi na presję czasu, Sejm szybko uchwalił nowe przepisy (w dniu 17 marca 2021 roku), a Senat nie wniósł do nich żadnych poprawek (15 kwietnia 2021 r.). Według stanu na dzień 22 kwietnia 2021 roku, nowa ustawa wciąż czekała na podpis Prezydenta. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że nastąpią jakieś utrudnienia stwarzające krótkookresową możliwość zakupu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Co ważne, nowe przepisy utrzymują zasadę, zgodnie z którą ograniczenia w sprzedaży państwowych działek rolnych nie obejmują gruntów na cele inwestycyjne. Zmiana dotyczy natomiast regulacji związanych ze sprzedażą udziałów we współwłasności nieruchomości. Te przepisy zostały doprecyzowane, aby uniknąć wątpliwości co do zwolnienia sprzedaży udziałów z ogólnych restrykcji.

Argumenty za wstrzymaniem sprzedaży ziemi rolnej z publicznego zasobu

REKLAMA

Różne argumenty na rzecz wstrzymania sprzedaży ziemi rolnej z publicznego zasobu znajdziemy w uzasadnieniach do projektu ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. 2016 poz. 585), a także do nowej ustawy z dnia 17 marca 2021 r. o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Lektura tych dwóch uzasadnień wskazuje, że rządowe cele związane z ograniczeniem obrotu państwowymi działkami rolnymi praktycznie nie zmieniły się przez pięć lat.

Co więcej, rząd jest zadowolony ze skutków poprzednich regulacji i uważa, że nadal trzeba promować stabilną dzierżawę jako sposób wykorzystania gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Takie rozwiązanie zapewnia bowiem zachowanie właścicielskiej kontroli na działkami, a także nie wymaga od rolnika dużych, jednorazowych nakładów finansowych w celu zakupu gruntu i/lub zaciągania kredytu bankowego na ten cel. Rząd utrzymuje, że dzierżawa działek z zasobu ANR (później KOWR) przez ostatnie pięć lat cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników i zapobiegła przyszłemu wzrostowi cen gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten drugi argument na rzecz restrykcji może wydawać się dość zaskakujący zważywszy na fakt, że przepisy z 2016 r. skutkowały ograniczeniem nowej podaży gruntów rolnych na rynku. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że regulacje zwiększyły też zainteresowanie dzierżawą gruntową jako alternatywą dla zakupu ziemi rolnej. Warto nadmienić, że pod koniec sierpnia 2020 r. Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa liczył sobie ponad 1,3 mln ha, z czego więcej niż 1,0 mln ha był wydzierżawiony przez rolników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Wio
    2023-12-11 15:36:32
    Jak sprzedać pole ziemie Agencji Rolnej jakiejś bo mam na sprzedaz po rodzicach ???
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

REKLAMA

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA