REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa - do kiedy wstrzymana?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa
Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa

REKLAMA

REKLAMA

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa - okres miał miał zostać przedłużony o kolejne pięć lat. Sprawdzamy, czy taka zmiana faktycznie wejdzie w życie.

Czas płynie bardzo szybko i dlatego wiele osób może być zaskoczonych, że od uchwalenia kontrowersyjnych przepisów w zakresie obrotu ziemią rolną minęło już pięć lat. Warto przypomnieć, że te regulacje z 2016 r. miały dwa główne aspekty. Pierwszym z nich było istotne ograniczenie dostępu do ziemi rolnej dla „nierolników”. Dodatkowo przepisy z 2016 r. wstrzymały na pięć lat sprzedaż nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Po upływie niemal pięciu lat, rząd ogłosił, że wspomniany zakaz sprzedaży zostanie przedłużony o następne sześćdziesiąt miesięcy (do 30 kwietnia 2026 r.). Taka zapowiedź pojawiła się w rządowym komunikacie z początku marca 2021 r. Termin obowiązywania poprzednich restrykcji upłynie już niebawem. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy odpowiednie przepisy udało się uchwalić w terminie. Warto także wyjaśnić, dlaczego państwo ogranicza możliwość sprzedaży posiadanych przez siebie działek rolnych.

REKLAMA

Zmiana ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (druk numer 1003) liczy sobie zaledwie trzy niedługie artykuły. Między innymi dlatego prace legislacyjne przebiegające pod presją nieprzekraczalnego terminu toczyły się bardzo szybko. W tym kontekście warto wspomnieć, że poprzedni okres wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi rolnej kończy się 30 kwietnia 2021 r.

W odpowiedzi na presję czasu, Sejm szybko uchwalił nowe przepisy (w dniu 17 marca 2021 roku), a Senat nie wniósł do nich żadnych poprawek (15 kwietnia 2021 r.). Według stanu na dzień 22 kwietnia 2021 roku, nowa ustawa wciąż czekała na podpis Prezydenta. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że nastąpią jakieś utrudnienia stwarzające krótkookresową możliwość zakupu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Co ważne, nowe przepisy utrzymują zasadę, zgodnie z którą ograniczenia w sprzedaży państwowych działek rolnych nie obejmują gruntów na cele inwestycyjne. Zmiana dotyczy natomiast regulacji związanych ze sprzedażą udziałów we współwłasności nieruchomości. Te przepisy zostały doprecyzowane, aby uniknąć wątpliwości co do zwolnienia sprzedaży udziałów z ogólnych restrykcji.

Argumenty za wstrzymaniem sprzedaży ziemi rolnej z publicznego zasobu

REKLAMA

Różne argumenty na rzecz wstrzymania sprzedaży ziemi rolnej z publicznego zasobu znajdziemy w uzasadnieniach do projektu ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. 2016 poz. 585), a także do nowej ustawy z dnia 17 marca 2021 r. o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Lektura tych dwóch uzasadnień wskazuje, że rządowe cele związane z ograniczeniem obrotu państwowymi działkami rolnymi praktycznie nie zmieniły się przez pięć lat.

Co więcej, rząd jest zadowolony ze skutków poprzednich regulacji i uważa, że nadal trzeba promować stabilną dzierżawę jako sposób wykorzystania gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Takie rozwiązanie zapewnia bowiem zachowanie właścicielskiej kontroli na działkami, a także nie wymaga od rolnika dużych, jednorazowych nakładów finansowych w celu zakupu gruntu i/lub zaciągania kredytu bankowego na ten cel. Rząd utrzymuje, że dzierżawa działek z zasobu ANR (później KOWR) przez ostatnie pięć lat cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników i zapobiegła przyszłemu wzrostowi cen gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten drugi argument na rzecz restrykcji może wydawać się dość zaskakujący zważywszy na fakt, że przepisy z 2016 r. skutkowały ograniczeniem nowej podaży gruntów rolnych na rynku. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że regulacje zwiększyły też zainteresowanie dzierżawą gruntową jako alternatywą dla zakupu ziemi rolnej. Warto nadmienić, że pod koniec sierpnia 2020 r. Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa liczył sobie ponad 1,3 mln ha, z czego więcej niż 1,0 mln ha był wydzierżawiony przez rolników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

REKLAMA

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

REKLAMA

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA