REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo komunalne - wsparcie z Funduszu Dopłat

Budownictwo komunalne - wsparcie z Funduszu Dopłat
Budownictwo komunalne - wsparcie z Funduszu Dopłat
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo komunalne. Od 1 kwietnia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie m.in. lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, schronisk dla osób bezdomnych czy też infrastruktury komunalnej i społecznej.

Wsparcie z Funduszu Dopłat od 1 kwietnia 2021 r.

Rozporządzenie w nowym kształcie powstało w związku z ostatnią nowelizacją ustawy z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (dalej: u.f.w.) dokonaną na podstawie ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (dalej: ustawa zmieniająca).

REKLAMA

Ustawą zmieniającą rozszerzono zarówno dotychczasowy zakres przedmiotowy realizowany w ramach rządowego programu wsparci budownictwa komunalnego, jak również katalog beneficjentów programu. Możliwe będzie uzyskanie z Funduszu Dopłat dofinansowania na budowę dodatkowych powierzchni użytkowych, które będą służyły zaspokajaniu potrzeb osób starszych (np. pomieszczenia rekreacyjne, ambulatoria) oraz będą mogły być wykorzystywane także przez pozostałych najemców lokali mieszkalnych.

REKLAMA

Rozporządzenie będzie regulowało procedurę ubiegania się o bezzwrotne wsparcie finansowe ze środków Funduszu Dopłat w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa komunalnego. Program skierowany jest przede wszystkim do samorządów lokalnych i do podmiotów, które realizują lokalną politykę mieszkaniową, w tym także o charakterze interwencyjnym.

Z punktu widzenia beneficjentów ważny jest rozszerzony katalog kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięć realizowanych przy udziale finansowego wsparcia. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt możliwości dofinansowania przedsięwzięć rozpoczętych, które nie zostały zakończone przed dniem złożenia do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) stosownego wniosku o finansowe wsparcie.

Dla jednostek samorządu terytorialnego ważna jest sama zmiana zasad uruchamiania środków wsparcia z Funduszu Dopłat oraz złagodzone rygory dotyczące utrzymania zasobu utworzonego przy udziale środków finansowego wsparcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dopłat

Rozporządzenie określa szczegółowy zakres informacji wymagany dla wniosku o dofinansowanie. Integralną część wniosku, o ile dotyczą z uwagi na specyfikę przedsięwzięcia, stanowić powinny:

  1. dokumenty potwierdzające prawo własności albo prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, której przedsięwzięcie dotyczy; tu w szczególności wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków dla wszystkich działek objętych inwestycją oraz informacja o numerze księgi wieczystej (o ile taka księga jest dla danej nieruchomości założona);
  2. dokument potwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie realizowanego przedsięwzięcia;
  3. dokumenty potwierdzające prawo do prowadzenia robót budowlanych; tu odpowiednio ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę lub decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (o ile przedsięwzięcie wymaga takiej decyzji), zgłoszenie robót oraz odpowiednio zaświadczenie organu administracji architektoniczno-budowlanej o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu lub zaświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu wobec zgłoszenia;
  4. dokumentację projektową, w tym projekt budowlany;
  5. dokumenty potwierdzające koszty przedsięwzięcia; tu kosztorys inwestorski lub kalkulacja planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, kopie faktur wystawionych lub zawartych do dnia złożenia wniosku umów na roboty budowlane, usługi i dostawy, w tym dotyczące prac projektowych oraz nadzoru inwestorskiego, w zakresie wykonania przedsięwzięcia lub jego części;
  6. dokument potwierdzający przewidywaną cenę sprzedaży lub kopię umowy sprzedaży nieruchomości (w przypadku dokonanego nabycia) oraz kopia operatu szacunkowego sporządzonego nie wcześniej niż na trzy miesiące przed datą jego złożenia.

BGK w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku weryfikuje, czy wniosek spełnia formalne wymagania, tj. dotyczące samego wniosku oraz kwalifikacji do wsparcia finansowego. Ewentualne braki we wniosku będzie można uzupełnić w wyznaczonym terminie, tj. nie krótszym niż 14 dni i nie dłuższym niż 21 dni od dnia doręczenia wezwania wystawionego przez BGK. Należy mieć na uwadze, że nieuzupełniony w wymaganym zakresie i terminie wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.

Rekompensata z tytułu świadczenia usług publicznych

Rekompensata z tytułu świadczenia usług publicznych stanowi ekwiwalent dotacji brutto finansowego wsparcia - wyliczany przez BGK na dzień zawarcia umowy. Rekompensata nie może przekroczyć kwoty niezbędnej do pokrycia kosztów netto inwestora wynikających ze świadczenia usługi publicznej w ogólnym interesie gospodarczym z uwzględnieniem rozsądnego zysku. Do takich kosztów inwestora zalicza się w szczególności:

  • koszt brutto przedsięwzięcia,
  • koszty eksploatacji i remontów lokali oraz infrastruktury utworzonej przy udziale finansowego wsparcia, związane bezpośrednio z realizacją przedsięwzięcia,
  • koszty ubezpieczenia nieruchomości,
  • pozostałe koszty, o ile są związane ze świadczeniem usługi publicznej w ogólnym interesie gospodarczym polegającej na najmie lokali mieszkalnych, w tym koszty prowadzenia rachunków bankowych przeznaczonych do deponowania środków z kaucji zabezpieczających pokrycie należności z tytułu najmu lokali oraz środków z odpisów na fundusz remontowy,
  • wkład we wspólne koszty stałe inwestora w części wyliczonej proporcjonalnie dla inwestora,
  • koszty wykonania garaży dla samochodów osobowych lub miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym - w wysokości nieuwzględniającej podatku od towarów i usług w części, w jakiej inwestorowi przysługiwało będzie prawo do odliczenia tego podatku,
  • koszty nabycia nieruchomości pod budowę - w przypadku gdy nieruchomość albo prawo użytkowania wieczystego nieruchomości nie jest obciążone hipoteką (tu zalicza się również wartość nieruchomości, jeżeli została ona wniesiona jako wkład niepieniężny i jest przeznaczona do realizacji przedsięwzięcia - jej wartość określa się na podstawie operatu szacunkowego).

Do wyliczenia rekompensaty przyjmuje się przychody inwestora związane z usługą publiczną świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym, tu przyjmuje się w szczególności:

  • przychody z opłat czynszowych za najem lokali mieszkalnych, garaży i miejsc postojowych,
  • przychody z tytułu odsetek od zdeponowanych środków z kaucji zabezpieczających pokrycie należności z tytułu najmu lokali, pobranych od najemców,
  • przychody z tytułu odsetek od zdeponowanych środków gromadzonych w ramach odpisów na fundusz remontowy,
  • wartość nieruchomości gruntowej, jeżeli została wniesiona jako wkład niepieniężny przez jednostkę samorządu terytorialnego i jest przeznaczona do realizacji przedsięwzięcia, określoną na podstawie operatu szacunkowego.

Autor: Małgorzata Siwik, ekspert z zakresu administracji i finansów publicznych, audytor wewnętrzny, posiada bogate doświadczenie w ocenie systemów zarządzania i kontroli jednostek samorządu terytorialnego

Podstawy prawne

  • art. 19 ustawy z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 508; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 11)

  • rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni, tymczasowych pomieszczeń, komunalnej infrastruktury komunalnej i infrastruktury społecznej (projekt z 7 stycznia 2021 r.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA