REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co obejmie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co obejmie?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co obejmie?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) niebawem ruszy. Co będzie zawierał nowy rejestr?

Nasi rodacy są raczej sceptycznie nastawieni do przekazywania informacji państwu. Trudno się zatem dziwić, że pomysł utworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wywołał negatywne komentarze. Niektóre osoby obawiają się, że informacje zebrane w ramach tej ewidencji, które dotyczą np. mało ekologicznego wariantu ogrzewania domu, później będą stanowiły podstawę do jakichś sankcji finansowych (np. dodatkowego podatku). Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jaki jest cel utworzenia wspomnianej ewidencji CEEB. Warto również zaprezentować praktyczne informacje o obowiązkach związanych z rejestracją budynków w CEEB. To kolejna ważna kwestia, bo w opisywanej ewidencji znajdą się dane na temat bardzo dużej liczby domów, bloków i kamienic.

REKLAMA

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - co obejmie?

W ramach odpowiedzi na ważne pytania związane z nową ewidencją, na pewno warto sięgnąć do podstawy prawnej jej utworzenia. Mowa o ustawie z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2127). Ten akt prawny mówi, że prowadzeniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zajmie się minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Trzeba podkreślić, że ewidencja CEEB zgromadzi nie tylko informacje o sposobie ogrzewania domów i bloków. W tym rejestrze znajdzie się więcej cennych danych. Wedle ustawy z dnia 28 października 2020 roku, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zawierała informacje dotyczące między innymi:

 • źródła ciepła przeznaczonego do ogrzewania budynku lub lokalu
 • pieca/kotła o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW
 • źródła energii elektrycznej używanego do ogrzewania i/lub przygotowywania ciepłej wody
 • wyników różnorakich kontroli związanych z ogrzewaniem i stanem przewodów kominowych
 • przekazanej właścicielowi budynku premii termomodernizacyjnej lub premii remontowej
 • ewentualnego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w podatku PIT
 • udzielonego dofinansowania w związku z termomodernizacją, remontem, ochroną powietrza oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii
 • pobierania dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego i zasiłku celowego na ogrzewanie
 • danych personalnych właścicieli/zarządców budynków i lokali

Wszystkie powyższe informacje na pewno okażą się przydatne - między innymi do planowania polityki państwa związanej z poprawa jakości powietrza i wsparciem wymiany starych pieców. Można jednak obawiać się, że właściciele budynków jednorodzinnych dość często podadzą nieprecyzyjne albo niekompletne informacje. Rodzi się też pytanie, czy zmiany związane z wymianą pieców w domach będą odpowiednio raportowane. Co ciekawe, nowe przepisy przewidują karę grzywny (zwykle 500 zł) tylko dla osoby, która w terminie nie przekaże wymaganych informacji. Nie ma natomiast nowy o sankcjach za niedokładne lub błędne dane, które zostaną uwzględnione w ewidencji CEEB. Co ważne, ustawowej karze nie będzie podlegała osoba wysyłająca informacje przed dniem, w którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta dowiedziałby się o popełnieniu wykroczenia.

Kto przygotowuje CEEB?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że stworzeniem opisywanego rejestru zajmuje się Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, czyli ta sama instytucja, która odpowiada również za informatyzację procedur związanych np. z pozwoleniem budowlanym. GUNB już potwierdził, że deklaracje w ramach rejestru CEEB będzie można składać od 1 lipca 2021 roku. Wspomniana instytucja przypomina, że oprócz wariantu online będzie dostępna możliwość złożenia odpowiedniego formularza w formie papierowej lub wysłania go pocztą. Zgodnie z ustawą uchwaloną 28 października 2020 roku, właściciele lub zarządcy nowych budynków będą mieli 14 dni na wypełnienie obowiązku sprawozdawczego (licząc od daty uruchomienia nowego źródła ciepła lub pieca). W przypadku wcześniej istniejących budynków, przewidziano dwunastomiesięczny termin na przekazanie wymaganych informacji. Właściciele domów jednorodzinnych będą musieli sami wypełnić urzędowy formularz.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Asad
  2021-05-06 21:47:22
  Chcemy zdrowia, chcemy gonić i gonimy zachód, chcemy być eko i w końcu chcemy dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, na co wszyscy się składają, żeby było bez cwaniactwa. Więc muszą być narzędzia na weryfikację i ewidencję źródeł. Czy będzie można zweryfikować czy sąsiad zadeklarował swoje źródło/a ciepła zgodnie ze stanem faktycznym? Będziemy mogli to sprawdzić? Nawet osoba postronna gdy zauważy przecież dym nad budynkiem to będzie wiedziała, że źródło ciepła jest starego typu, więc możliwość powinna być. Niektórzy wydają więcej na używki i to takie 18+ więc na pewno ich stać na wymianę z dofinansowaniem żródła ciepła.
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • Sam
  2022-02-20 17:35:04
  W wyjaśnieniu pisze że należy podać urządzenia do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeżeli są to podgrzewacze elektryczne, to w deklaracji brak jest rubryki na taką adnotację.
  0
 • Pol
  2022-02-20 17:53:00
  źródła energii elektrycznej używanego do ogrzewania i/lub przygotowywania ciepłej wody. Gdzie w deklaracji zaznaczyć te źródla. Brak takiej rubryki a podać trzeba
  0
 • Mada
  2022-06-21 17:16:21
  Czy właściciele działek rodo też składają deklarację ceeb?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

REKLAMA

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA