reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Kto informuje o zmianach dotyczących nieruchomości

Kto informuje o zmianach dotyczących nieruchomości

Obowiązki informacyjne związane z nieruchomościami ciążą nie tylko na osobach, którym przysługują prawa do nich, lecz także na organach administracyjnych i sądowych, które z urzędu mają w zakresie swoich kompetencji zadania związane z ewidencjonowaniem i utrwalaniem wiedzy o nieruchomościach. W tej grupie są m.in. samorządy.

Czytelnik zwrócił się do redakcji z pytaniem, jakie obowiązki w zakresie informowania o zmianach przedmiotowych i podmiotowych związanych z nieruchomościami mają uczestnicy rynku nieruchomości? Czy dotyczą one tylko właścicieli nieruchomości?

Z tytułu posiadania praw rzeczowych lub zobowiązaniowych do nieruchomości (użytkowania wieczystego) wiążą się nie tylko przywileje, lecz także obowiązki. To właśnie m.in. obowiązek zgłaszania właściwym organom zmian związanych ze stanami prawnymi i faktycznymi dotyczącymi nieruchomości. Jednak ze względu na fakt, że obrót nieruchomościami jest regulowany w sposób szczególny, uczestnikami rynku nieruchomości są także podmioty obsługujące go, w tym przede wszystkim organy administracyjne (m.in. samorządy) lub sądowe, ewidencjonujące zachodzące zmiany w odniesieniu do samej nieruchomości oraz podmiotów, którym do nieruchomości przysługują określone prawa. Także i te organy zostały zobowiązane do informowania o wprowadzonych zmianach.

Obowiązki właścicieli

Na właścicielu nieruchomości ciążą liczne obowiązki informacyjne. Musi on m.in. niezwłocznie złożyć wniosek o ujawnienie swego prawa do nieruchomości w księdze wieczystej (art. 35 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece; dalej: u.k.w.h.). Ponadto właściciel albo użytkownik wieczysty (lub ich przedstawiciel albo pełnomocnik) ma obowiązek poinformowania sądu prowadzącego księgę wieczystą o każdej zmianie adresu, ewentualnie wskazania adresu do doręczeń (art. 62612 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego). Zaniedbania w tym względzie są zagrożone grzywną w wysokości od 500 zł do 10 tys. zł.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama