Kto informuje o zmianach dotyczących nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Czytelnik zwrócił się do redakcji z pytaniem, jakie obowiązki w zakresie informowania o zmianach przedmiotowych i podmiotowych związanych z nieruchomościami mają uczestnicy rynku nieruchomości? Czy dotyczą one tylko właścicieli nieruchomości?
REKLAMA
Z tytułu posiadania praw rzeczowych lub zobowiązaniowych do nieruchomości (użytkowania wieczystego) wiążą się nie tylko przywileje, lecz także obowiązki. To właśnie m.in. obowiązek zgłaszania właściwym organom zmian związanych ze stanami prawnymi i faktycznymi dotyczącymi nieruchomości. Jednak ze względu na fakt, że obrót nieruchomościami jest regulowany w sposób szczególny, uczestnikami rynku nieruchomości są także podmioty obsługujące go, w tym przede wszystkim organy administracyjne (m.in. samorządy) lub sądowe, ewidencjonujące zachodzące zmiany w odniesieniu do samej nieruchomości oraz podmiotów, którym do nieruchomości przysługują określone prawa. Także i te organy zostały zobowiązane do informowania o wprowadzonych zmianach.
Obowiązki właścicieli
Na właścicielu nieruchomości ciążą liczne obowiązki informacyjne. Musi on m.in. niezwłocznie złożyć wniosek o ujawnienie swego prawa do nieruchomości w księdze wieczystej (art. 35 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece; dalej: u.k.w.h.). Ponadto właściciel albo użytkownik wieczysty (lub ich przedstawiciel albo pełnomocnik) ma obowiązek poinformowania sądu prowadzącego księgę wieczystą o każdej zmianie adresu, ewentualnie wskazania adresu do doręczeń (art. 62612 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego). Zaniedbania w tym względzie są zagrożone grzywną w wysokości od 500 zł do 10 tys. zł.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.