| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Kiedy trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu

Kiedy trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu

Czy szpital może obciążyć pacjenta kosztami pobytu, gdy pomimo wypisania go z powodu zakończenia hospitalizacji nadal w nim przebywa?


Do momentu wypisania pacjenta ze szpitala ma on uprawnienia określone w art. 20 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zgodnie z nim, placówka medyczna zapewnia swoim pacjentom:

• świadczenia zdrowotne,

• środki farmaceutyczne i materiały medyczne,

• pomieszczenie i wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia.

Wypisanie pacjenta z zakładu opieki zdrowotnej oznacza, że traci on uprawnienia do tych świadczeń. Po wypisaniu ze szpitala, zgodnie z art. 23 ust. 2, pacjent, którego stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia szpitalnego, ponosi koszty pobytu w placówce medycznej, począwszy od terminu określonego przez kierownika zakładu opieki zdrowotnej, niezależnie od uprawnień do bezpłatnych świadczeń określonych w przepisach odrębnych.

opracował MARIUSZ ŻELICHOWSKI

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »