REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OZZP: Potrzeba ustawy o zawodzie psychologa i stworzenia samorządu zawodowego psychologów

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
OZZP: Potrzeba ustawy o zawodzie psychologa i stworzenia samorządu zawodowego psychologów /fot. Fotolia
OZZP: Potrzeba ustawy o zawodzie psychologa i stworzenia samorządu zawodowego psychologów /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad ustawą o zawodzie psychologa. Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP) zbadał opinie psychologów na temat potrzebnych według nich regulacji prawnych.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP) przeprowadził badanie ankietowe, w którym udział wzięło 4277 psychologów z całej Polski.Celem badania było poznanie opinii środowiska psychologów na temat ustawy o zawodzie psychologa i potrzeby stworzenia samorządu zawodowego psychologów.

REKLAMA

Najważniejsze wnioski z raportu:

  • 100 proc. uznało, że zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego.
  • 90 proc. ankietowanych jest zdania, że ustawa powinna nie tylko chronić tytuł zawodowy psychologa, ale też regulować prawo wykonywania zawodu.
  • Respondenci wskazali następujące obszary działań zawodowych psychologów: diagnoza, orzekanie i opiniowanie, działania ukierunkowane na rozwój jednostki, poradnictwo psychologiczne, promocja zdrowia, prewencja, interwencja kryzysowa, zmniejszanie
    i usuwanie zaburzeń, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie psychologii, nauczanie psychologii oraz kierowanie podmiotem/przedsięwzięciem, w ramach którego wykonywane są usługi psychologiczne
    w różnych kontekstach praktycznych.
  • Według połowy ankietowanych wszystkie osoby z dyplomem magistra na kierunku psychologia uzyskanym do czasu wejścia w życie ustawy powinny zachować prawo wykonywania zawodu bez dodatkowych warunków.
  • Blisko 99 proc. uważa, że kształcenie na kierunku psychologia powinno odbywać się w ramach studiów stacjonarnych dziennych a tylko 34 proc. jest zadania, że również w systemie studiów zaocznych.
  • Ponad 80 proc. psychologów biorących udział w badaniu opowiedziało się za obowiązkowym stażem wdrożeniowym dla wszystkich lub/i wybranych specjalności. W ocenie większości stażysta nie powinien ponosić kosztów z tego tytułu. Blisko połowa uznała, że opiekun stażu powinien otrzymać stosowne gratyfikacje za wykonanie tej dodatkowej pracy.
  • Prawie 70 proc. respondentów potwierdziło konieczność powołania samorządu zawodowego psychologów. Wskazali, że samorząd zawodowy powinien m.in. prowadzić ewidencję psychologów, nadzorować wykonywanie zawodu i chronić prawa klientów/odbiorców usług psychologicznych, uchwalić kodeks etyki zawodowej oraz chronić prawa zawodowych psychologów i reprezentować grupę psychologów w kontaktach z zewnętrznymi gremiami. Do zadań samorządu zaliczono także sporządzenie listy narzędzi (metod i testów) zastrzeżonych wyłącznie dla psychologów.

Polecamy: Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0

Raport został przekazany właściwym instytucjom: Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowane jest przekazanie go do pozostałych resortów zatrudniających psychologów.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w raporcie zostaną wykorzystane w trakcie wielokrotnie komunikowanych prac nad ustawą o zawodzie psychologa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wiemy jakiej ustawy chcą psychologowie. Jakich potrzebują unormowań i jakiego wsparcia swojej pracy. Konieczne są regulacje w zakresie prawa wykonywania zawodu i tytułu zawodowego psychologa. Postulujemy stworzenie bezpłatnej, dostępnej dla wszystkich obywateli ewidencji psychologów on-line. To podniesie bezpieczeństwo korzystania z naszych usług: każdy w ciągu kilku sekund dowie się, czy faktycznie ma do czynienia z psychologiem, a nie z osobą podającą się za psychologa. mówiła Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP. Podkreśliła także, że ustawa powinna regulować czynności i obszary działania zawodu psychologa.

- Potrzebna jest prawo funkcjonujące w praktyce, które określałoby, kto w Polsce może tytułować się psychologiem. Definicja musi być precyzyjna ale jednocześnie przemyślana , bo musi obejmować wszystkich psychologów pracujących w różnych branżach i specjalnościach. – dodawał Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.

Psychologowie kładli nacisk na bezpieczeństwo pacjentów i klientów. Ustawa, która mocno zaakcentuje status zawodu psychologa jako zawodu zaufania publicznego będzie jednym z elementów gwarantujących wysoką jakość usług psychologicznych.

- Postulujemy silny, sprawny samorząd zawodowy psychologów. Samorząd będzie musiał stworzyć oczekiwany przez środowisko kodeks etyczny zawodu psychologa i uporządkować wiele spraw dotyczących zawodu, które dotychczas były zaniedbane. Jestem przekonany, że kilkuletnie starania OZZP na rzecz poprawy warunków pracy psychologów, które nieodłącznie wiążą się z regulacjami prawnymi dotyczącymi zawodu psychologa, uwieńczone zostaną sukcesem – podsumował Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.

www.opzz.org.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA