Dodatek osłonowy: osoby żyjące w konkubinacie mają takie same prawa jak małżeństwa
REKLAMA
REKLAMA
Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o dodatku osłonowym stanowi, że dodatek osłonowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość dochodu netto nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę. Powołany fragment ustawy nie rozstrzyga o tym, czy gospodarstwo domowe mogą tworzyć osoby żyjące w konkubinacie.
REKLAMA
Dodatek osłonowy - definicja gospodarstwa domowego
Odpowiedź na to pytanie wymaga sięgnięcia do ustawy „Prawo ochrony środowiska”. Znajduje się w niej definicja gospodarstwa domowego. Zgodnie z nią: wieloosobowe gospodarstwo domowe tworzą:
„osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące”.
Nie ma więc warunku pozostawiania w małżeństwie dla otrzymania dodatku osłonowego. Uprawnieni to:
- osoby fizyczne pozostają w faktycznym związku,
- wspólnie mieszkają i
- gospodarują.
Definicję tą spełniają osoby żyjące w konkubinacie.
Dodatek osłonowy - orzeczenie NSA
Ministerstwo klimatu i środowiska wyjaśniając pojęcie gospodarstwo domowego odwołało się do jednego z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego określającego definicję wspólnego gospodarowania: „Wspólnie gospodarować oznacza wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych.”(I OSK 1483/16).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.