Rozporządzenie: maseczki, izolacja, kwarantanna [KONIEC]
REKLAMA
REKLAMA
Minister Finansów zlikwidował obowiązek stosowania maseczek, podlegania kwarantannie i izolacji stosowany w związku z COVID-19. Do 30 kwietnia 2022 r. nakazano używanie maseczek w przychodniach, szpitalach i w aptekach.
REKLAMA
Poniżej treść ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - Dz.U z 2022 r. poz. 679
Publikacje Infor.pl o końcu maseczek, kwarantanny i izolacji:
Rozporządzenie o końcu maseczek - Gdzie trzeba je nosić?
Do 30 kwietnia 2022 r. nakazano zakrywanie przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza.
Nie zmieniają się w rozporządzeniu o końcu maseczek przepisy o systemach informatycznych
Utrzymano dotychczas obowiązujące regulacje dotyczące funkcjonowania systemów służących do wymiany informacji związanych z działaniami podejmowanymi w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2, w szczególności związanych z przetwarzaniem informacji:
- o osobach odbywających kwarantannę, zgodnie z przepisami art. 34 i art. 35 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
- o osobach poddawanych testowaniu w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2,
- o osobach zakażonych wirusem SARS-CoV-2,
- dotyczących zgonów osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Przepisy o rehabilitacji w rozporządzeniu o końcu maseczek
Są to przepisy o warunkach realizacji wybranych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej (rehabilitacja lecznicza, podstawowa opieka zdrowotna), na zasadach korzystnych, tj. zapewniających pacjentom łatwiejszy dostęp do tych świadczeń.
Unijne zaświadczenie COVID według rozporządzeniu o końcu maseczek
REKLAMA
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyj-nych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe za-świadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19 (Dz. Urz. UE L 211 z 15.06.2021, str. 1, z późn. zm.1)), zwane „unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID”, wydaje minister właściwy do spraw zdrowia.
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID jest wystawiane:
1) w postaci elektronicznej – automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, lub
2) w postaci papierowej – na żądanie osoby, której dane dotyczą, z systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, przez:
a) podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19,
b) lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.