REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec pandemii przed wakacjami. COVID-19 wykreślony z systemu [1 kwietnia 2022 r.].

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Koniec pandemii przed wakacjami. COVID-19 wykreślony z systemu [1 kwietnia 2022 r.].
Koniec pandemii przed wakacjami. COVID-19 wykreślony z systemu [1 kwietnia 2022 r.].

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2022 r. COVID-19 jest przez polski system zdrowia traktowany jako zwykła choroba zakaźna. Nie jest to informacja na Prima aprilis.

Stan epidemii formalnie będzie jednak trwał. Jak wynika z informacji DGP, odejście od niego jest przewidziane w tym roku, być może przed wakacjami.

REKLAMA

Koniec pandemii – nie ma dodatkowych pieniędzy na COVID-19

Zgodnie z zarządzeniem NFZ od piątku nie będzie dodatkowych pieniędzy na środki ochronne takie jak maseczki czy płyny do dezynfekcji – dotychczas placówki zdrowia otrzymywały na to równowartość 3 proc. kwoty udzielanych świadczeń. Od początku kwietnia zostają też zniesione dodatki na leczenie pacjentów z COVID-19 oraz obowiązek robienia przesiewowych testów. To oznacza, że szpital podczas przyjmowania pacjenta nie musi już sprawdzać, czy choruje on na koronawirusa. – COVID-19 został jakby wykreślony z systemu – podsumowuje jeden z dyrektorów szpitali. Wciąż dostępne będą jednak: bezpłatne szczepienia, rehabilitacja pocovidowa i bezpłatne testy antygenowe.

Bliski koniec pandemii więc liczba testów spadnie

Te testy będą od początku kwietnia jedynym narzędziem do bezpłatnego zdiagnozowania, czy chory jest pozytywny, czy nie. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie wysyłała je do szpitali i lekarzy rodzinnych na ich prośbę. To jednak możliwość, ale nie obowiązek. – To jedynie rekomendacje – mówi Andrzej Zapaśnik, prezes przychodni BaltiMed, i dodaje, że podobnie jest z testami na grypę – można je robić, gdy lekarz podejrzewa tę chorobę, ale nie trzeba. Zresztą, jak mówią nasi rozmówcy, już teraz większość przychodni, choć mogła robić testy antygenowe na COVID-19, nie robiła ich. – Dlatego liczba testów na pewno spadnie, nawet jeżeli pacjenci będą mieli objawy, nikt nie musi ich sprawdzić – mówi kolejny z rozmówców.

Co oznacza koniec pandemii dla laboratoriów ….

Test PCR – czyli wykrywający obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w próbce pobranej od pacjenta, a nie jedynie obecność przeciwciał – będzie można zrobić albo w laboratorium – ale za taki test pacjent sam zapłaci, albo w szpitalu – na koszt placówki. – Próbki, które otrzymamy w piątek ze szpitali, nie zostaną już przez nas zbadane. Dotychczas dostawaliśmy za takie badanie refundację z NFZ. Teraz, gdy finansowanie znika, obowiązek płatności przechodzi na szpital. Zatem próbkę zbadamy wyłącznie, jeśli wcześniej placówka podpisze z nami umowę w tym zakresie – tłumaczy dr n. med. Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej w spółce Diagnostyka, dodając, że obecnie firma współpracuje z około setką szpitali w kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

… i szpitali

Przedstawiciele laboratoriów i szpitali przyznają, że nie podjęli jeszcze decyzji, co robić. – Trwa analiza, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Zapewne będziemy nadal badać pacjentów na obecność koronawirusa, ale z wykorzystaniem tańszych testów antygenowych. Częstotliwość dokładniejszych testów PCR zapewne spadnie. Być może będziemy wykonywali badania we własnym zakresie. Mamy urządzenie, które na to pozwala. Jednak na wynik trzeba poczekać, do tego jego przepustowość jest ograniczona – tłumaczy Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Szpitale w rozmowie z DGP na razie próbują oszacować koszty działania w nowych warunkach i od nich uzależniają kolejne kroki. Ale też przyznają, że liczba badań spadnie.

Przedstawiciele NFZ i MZ wskazują bliski koniec pandemii

NFZ i MZ podkreślają, że wyceny świadczeń szpitalnych wzrastają o 4,5 proc. od 1 kwietnia – a dzięki temu, jak przekonują urzędnicy, szpitale będą miały w razie czego pieniądze na ewentualne wykonanie testu, jeżeli będzie to potrzebne. Decyzję o końcu finansowania m.in. testów Narodowy Fundusz Zdrowia uzasadnia spadkiem liczby zakażeń, a także wejściem w życie rozporządzenia dotyczącego zniesienia izolacji dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz kwarantanny dla osób mających kontakt z zakażonymi.

Koniec pandemii przed wakacjami?

REKLAMA

Eksperci mają mieszane uczucia. Z jednej strony pytają, czemu – skoro COVID-19 „znika” z systemu – nadal trwa stan epidemii. – Bo wirus jeszcze jest obecny – mówi jeden z urzędników. Dodaje, że to na pewno ulegnie zmianie – stan epidemii być może zostanie zniesiony w okolicach wakacji.

Co z monitorowaniem rozwoju epidemii? Jak mówi DGP prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego zgodnie z definicją Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przypadek COVID-19 może być potwierdzony badaniem antygenowym. Jednakże przyznaje, że materiał genetyczny, który jest pobierany tylko przy badaniu PCR, jest potrzebny do sekwencjonowania wirusa i monitorowania, czy nie pojawia się wariant o trudniejszym przebiegu. Dlatego ma nadzieję, że materiał do badań będzie zapewniony w inny sposób.

Koniec pandemii – trzeba wracać do normalności

Dyrektorzy szpitali dodają, że choć liczba zakażeń zmniejsza się, a opublikowane kilka dni temu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji „Zalecenia postępowania diagnostycznego w sytuacji zmniejszenia zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19” rekomendują odejście od przesiewowych badań, to moment nie jest optymalny. Również w związku z napływem do Polski dużej liczby uchodźców z Ukrainy, wśród których wiele osób jest niezaszczepionych.

Resort zdrowia podkreśla, że moment jest właściwy, bo kiedyś trzeba wrócić do normalności, a placówki muszą być otwarte na innych chorych. Nie tylko z koronawirusem.

źródło: DGP

Autorzy: Klara Klinger Patrycja Otto

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA