Nadciśnienie może nasilać neurotyzm
REKLAMA
REKLAMA
Nadciśnienie może nasilać neurotyzm
Wysokie ciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym zawałów i udarów. Wiązano je już z czynnikami psychicznymi, takimi jak lęki, depresja czy neurotyzm (cecha osobowości, której towarzyszy częste doświadczanie negatywnych emocji).
Jednak niewiele było wiadomo o tym, gdzie leży przyczyna, a gdzie skutek. Aby to rozstrzygnąć, badacze posłużyli się zaawansowaną analizą genetyczną i statystyczną.
Uwzględnili podstawowe parametry ciśnienia krwi, przy każdym z nich wykorzystując dane na temat ponad 700 tys. osób. Informacje pochodziły głównie od uczestników pochodzenia europejskiego.
Przyjrzeli się także czterem psychologicznym stanom - lękom, objawom depresyjnym, neurotyzmowi oraz subiektywnemu samopoczuciu.
Analiza wskazała, że wysokie ciśnienie podnosi poziom neurotyzmu. W 90 proc. ma odpowiadać za to ciśnienie rozkurczowe.
Jak podkreślają badacze, ciśnienie krwi oddziałuje nie tylko na serce, ale także na mózg, co może wskazywać na mechanizm stojący za zauważoną zależnością. „Neurotyczne osoby mogą być wrażliwe na krytykę ze strony innych, często same siebie krytykują i łatwo doświadczają niepokoju, złości, wrogości, objawów depresyjnych i nadmiernie obserwują swoje zachowanie” - wyjaśniają naukowcy.
„Odpowiednie badania i kontrola ciśnienia krwi może przynieść korzyści, jeśli chodzi o zmniejszenie neurotyzmu, związanych z nim zaburzeń nastroju, a także w ograniczaniu chorób sercowo-naczyniowych” - stwierdzają.
REKLAMA
Więcej informacji:
https://gpsych.bmj.com/content/35/5/e100877 (PAP)
Marek Matacz
mat/ ekr/
REKLAMA
REKLAMA