REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prof. Szuster-Ciesielska: Leczyć może tylko lekarz. Czary mary z mantrami, badaniem pola energetycznego, homeopatią powinny być ukrócone

medycyna alternatywna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tylko osoby, które ukończyły uniwersytety medyczne mogą mieć prawo do decydowania o naszym zdrowiu, a wszelkie praktyki medycyny alternatywnej powinny zostać skutecznie ukrócone – powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do niekonwencjonalnych metod leczenia.

Kto może leczyć ludzi?

REKLAMA

Jak wyjaśniła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, obecnie osoby o różnym wykształceniu – także niezwiązanym z biologią, medycyną - mogą świadczyć porady w gabinetach np. dietetycznych, holistycznych, naturalnej energii. „Wystarczy, że np. polonistka ukończy miesięczny czy dwumiesięczny kurs online dotyczący dietetyki, technik terapeutycznych, otwiera gabinet i nazywa swoich klientów pacjentami” – podkreśliła ekspertka.

REKLAMA

Według niej, tylko osoby, które ukończyły uniwersytety medyczne mogą mieć prawo do decydowania o naszym zdrowiu, a wszelkie praktyki medycyny alternatywnej powinny zostać skutecznie ukrócone. „Leczyć może tylko lekarz. Dawać rady dotyczące naszego zdrowia może tylko osoba uprawniona. Owszem, na uczelni medycznej kształceni są też dietetycy, ale to kilkuletnie studia. Nie można porównywać jakości wykształcenia takiej osoby z tą, która ukończyła jakiś zdalny kurs” – oceniła profesor, dodając, że chodzi o to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo osobom, które korzystają z tego typu porad.

“Czary mary z mantrami i badaniem pola energetycznego”

Zwróciła uwagę, że medycyna alternatywna obejmuje niekonwencjonalne metody leczenia, tzn. nieudokumentowane, nieuznawane przez nauki medyczne sposoby terapii praktykowane przez osoby nieuprawnione do tego pod względem wykształcenia. „Chodzi o wszystkie tego typu czary mary z mantrami i badaniem pola energetycznego, homeopatią, chelatacją metali ciężkich skutecznie ukracać” – wymieniła przykłady wirusolog.

Wlewy dożylne z witaminą C albo wodą utlenioną

Odnosząc się do innych podejrzanych praktyk wskazała m.in. na doustne użycie płynu Lugola do zwalczania rotawirusa u dzieci, wlewy dożylne z witaminą C albo wodą utlenioną, strukturyzator wody związany z tzw. ideą pamięci wody.

Skąd popularność medycyny alternatywnej?

REKLAMA

Zapytana, dlaczego ludzie zwracają się ku medycynie alternatywnej wskazała, że część z nich zawiodła się na lekarzach lub uważa, że były nienależycie zaopiekowane w placówce zdrowotnej. „Często nie zgadzają się z opiniami lekarzy, że np. nie da się tej choroby wyleczyć. Rozumiem, że trudno przyjąć taką informację do wiadomości, szczególnie rodzicowi. W związku z tym, zdarza się, że w to nie dowierzają i szukają jakichś alternatywnych rozwiązań” – wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodała, że są też osoby, które uważają, że lekarze faszerują chemią i antybiotykami, co według nich jest zupełnie niepotrzebne. „Wtedy właśnie korzystają z porad czarodziejów, którzy oferują im picie ziółek albo machanie wahadełkiem, wierząc naiwnie, że to zniesie wszelkie dolegliwości. A przecież to lekarz może należycie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną o nas zadbać” – powiedziała ekspertka.

Została zapytana również, czy w związku ze swoją działalnością edukacyjną w mediach społecznościowych spotyka się z hejtem np. ze strony zwolenników medycyny alternatywnej czy środowisk antyszczepionkowych. „Tak, od początku mojej działalności mierzę się z hejtem. Ale zmieniło się moje podejście. W tej chwili nie robi to już na mnie wrażenia. Wręcz przeciwnie, im częściej takie nieprzyjemnie opinie się pojawiają, tym bardziej mobilizuje mnie to do działania” – odpowiedziała.

Uzupełniła, że wśród komentujących lub osób kierujących do niej wiadomości prywatne są osoby zainteresowane, które chciałaby się czegoś więcej dowiedzieć, bo nie znają tematu wirusologii, odporności czy szczepień. „Zarówno na mojej stronie, jak i w wiadomościach prywatnych bardzo często otrzymuję pytania czy prośby o omówienie jakiegoś tematu. W miarę wolnego czasu, bo robię to po wypełnieniu moich obowiązków zawodowych, staram się temu sprostać. Z drugiej strony spotykam się również z oskarżeniami podważającymi moje kwalifikacje czy bezinteresowność. Wtedy grzecznie proszę o dowody i wówczas kontakt się urywa” – opisała profesor.

W rozmowie z PAP przyznała, że przez lata pandemii spotkała się także z pogróżkami. „Na przykład, że czeka mnie Norymberga, że kiedyś będę za wszystko odpowiednio rozliczona. Nie były to groźby śmierci, jak np. w stosunku do lekarza Bartosza Fiałka, ale rzeczywiście jeden z wpisów wzbudził mój niepokój i za radą prorektorów UMCS zgłosiłam sprawę na policję” – przekazała wirusolog.

Podkreśliła, że wielu edukatorów, popularyzatorów nauki rezygnuje ze swojej działalności w mediach właśnie ze względu na hejt albo szkalujące listy, jakie otrzymują ich pracodawcy. „W moim przypadku też tak było - rektorzy otrzymywali nieprzyjemne listy w mojej sprawie, ale na szczęście mam wrażliwych, światłych przełożonych, którzy bardzo mnie wspierają i jestem im za to wdzięczna. Takie wsparcie ze strony koleżeństwa i przełożonych jest niezmiernie ważne” – zaznaczyła prof. Szuster-Ciesielska.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mhr/

Zobacz także: Homeopatia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA