REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą? [Badania naukowe]

Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą? [Badania naukowe]
Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą? [Badania naukowe]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodany do płynu stosowanego w e-papierosach aromat mentolowy sprawia, że wytwarzanych jest więcej cząstek pary, co wiąże się z gorszą czynnością płuc u osób palących – informuje pismo “Respiratory Research”.

Stosowane w papierosach elektronicznych płyny (liquidy) to zwykle mieszanka glikolu propylenowego, gliceryny i odpowiednio dobranego aromatu (z zawartością nikotyny lub bez). Liquidem wypełnia się zbiorniczek e-papierosa, następnie w wyniku podgrzania zmieniany jest on w mgiełkę, która może być wdychana do płuc użytkownika. Czy są bezpieczne?

REKLAMA

Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą?

REKLAMA

Tradycyjne testy toksyczności, w których stosuje się zwierzęta lub żywe komórki hodowane na płaskiej powierzchni, mogą zająć tygodnie lub miesiące, aby uzyskać wiarygodne i istotne klinicznie dane. Ponadto myszy i szczury, przeważnie wykorzystywane do testowania bezpieczeństwa i wpływu biologicznego produktów w aerozolu, mają odmienną anatomię kanałów nosowych w porównaniu z ludźmi, co uniemożliwia im aktywny wdech przez jamę ustną, przypominający zaciąganie się papierosem. Hodowle komórek używane do testowania toksyczności są albo bezpośrednio narażone na kontakt z e-liquidem, albo poddawane ciągłemu działaniu aerozoli, co nie uwzględnia wzorców oddychania człowieka.

Aby przezwyciężyć ograniczenia tradycyjnych metod badawczych, naukowcy z University of Pittsburgh zaprojektowali specjalny system robotyczny, który naśladuje mechanikę ludzkiego oddychania i zachowań związanych z e-paleniem. Dzięki precyzyjnemu naśladowaniu temperatury, wilgotności, objętości i czasu zaciągania się, urządzenie to może symulować wzorzec oddychania zdrowego i chorego oraz wiarygodnie przewidywać toksyczność dla płuc związaną z e-papierosami.

System może mierzyć rozmiar i liczbę generowanych cząstek aerozolu oraz zmiany tych parametrów w zależności od składu cieczy. Efekty aerozoli można następnie przetestować na urządzeniach typu „płuco na chipie” i szybko uzyskać wysokiej jakości dane.

Jak wykazały eksperymenty z użyciem tej aparatury, dostępne w handlu płyny do e-papierosów zawierające mentol generują większą liczbę toksycznych mikrocząstek w porównaniu z liquidami bez mentolu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki palenia e-papierosów. Czy są bezpieczne?

REKLAMA

Ponadto analiza dokumentacji pacjentów z kohorty palaczy e-papierosów wykazała, że osoby stosujące mentol wykonywały płytsze oddechy i miały gorszą czynność płuc w porównaniu z osobami palącymi bez mentolu, niezależnie od wieku, płci, rasy, paczkolat palenia i używania nikotyny lub produktów do e-palenia zawierających konopie indyjskie.(Paczkolata oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu, np.: 1 paczkorok oznacza wypalanie 1 liczącej 20 sztuk paczki papierosów na dobę przez jeden rok).

„Wiele osób, zwłaszcza młodzież, błędnie zakłada, że wapowanie jest bezpieczne, ale nawet mieszanki niezawierające nikotyny zawierają wiele związków, które mogą potencjalnie uszkodzić płuca” – powiedział starszy autor Kambez H. Benam, profesor nadzwyczajny w University of Pittsburgh School of Medicine. „Tylko dlatego, że coś można bezpiecznie spożywać jako żywność, nie oznacza, że można to bezpiecznie wdychać”.

Rynek produktów do e-palenia na całym świecie wciąż się rozwija, a smaki mięty i mentolu pozostają bardzo popularne wśród 2,5 miliona młodych ludzi, którzy zgłosili palenie e-papierosów w 2022 roku.

Aby odwrócić młodych ludzi od wapowania i ograniczyć liczbę zgonów, którym można zapobiec, US Food and Drug Administration nadal wywiera presję na producentów papierosów, aby wyeliminowali mentol z wyrobów tytoniowych, takich jak zwykłe papierosy i cygara.

W swoich poprzednich badaniach prof. Benam i jego zespół odkryli, że octan witaminy E, powszechny dodatek do płynów do e-papierosów zawierających kannabinoidy, generuje bardziej toksyczne małe cząsteczki, które mogą przemieszczać się głęboko do płuc i zaklinować się w najwęższych drogach oddechowych i wyściółce ściany tchawicy i oskrzeli.

Chociaż potrzebne są jeszcze badania kliniczne na dużą skalę, nowa praca sugeruje, że dodatki mentolu mogą być równie niebezpieczne jak octan witaminy E, który był silnie powiązany z uszkodzeniem płuc u użytkowników e-papierosów i waporyzatorów.

„Główne przesłanie, które chcemy przekazać, jest skierowane do ludzi, zwłaszcza młodych dorosłych, którzy nigdy wcześniej nie palili — zaznaczył Benam. - Przejście na e-papierosy może być lepszą, bezpieczniejszą alternatywą dla kogoś, kto próbuje rzucić palenie zwykłych wyrobów tytoniowych. Ale ważne jest, aby mieć pełną wiedzę na temat zagrożeń i korzyści związanych z e-papierosami przed ich wypróbowaniem".

 

Więcej informacji w artykule źródłowym (https://respiratory-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12931-023-02410-9).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA