REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą? [Badania naukowe]

Subskrybuj nas na Youtube
Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą? [Badania naukowe]
Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą? [Badania naukowe]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodany do płynu stosowanego w e-papierosach aromat mentolowy sprawia, że wytwarzanych jest więcej cząstek pary, co wiąże się z gorszą czynnością płuc u osób palących – informuje pismo “Respiratory Research”.

Stosowane w papierosach elektronicznych płyny (liquidy) to zwykle mieszanka glikolu propylenowego, gliceryny i odpowiednio dobranego aromatu (z zawartością nikotyny lub bez). Liquidem wypełnia się zbiorniczek e-papierosa, następnie w wyniku podgrzania zmieniany jest on w mgiełkę, która może być wdychana do płuc użytkownika. Czy są bezpieczne?

REKLAMA

Mentolowe e-papierosy Jak bardzo szkodzą?

REKLAMA

Tradycyjne testy toksyczności, w których stosuje się zwierzęta lub żywe komórki hodowane na płaskiej powierzchni, mogą zająć tygodnie lub miesiące, aby uzyskać wiarygodne i istotne klinicznie dane. Ponadto myszy i szczury, przeważnie wykorzystywane do testowania bezpieczeństwa i wpływu biologicznego produktów w aerozolu, mają odmienną anatomię kanałów nosowych w porównaniu z ludźmi, co uniemożliwia im aktywny wdech przez jamę ustną, przypominający zaciąganie się papierosem. Hodowle komórek używane do testowania toksyczności są albo bezpośrednio narażone na kontakt z e-liquidem, albo poddawane ciągłemu działaniu aerozoli, co nie uwzględnia wzorców oddychania człowieka.

Aby przezwyciężyć ograniczenia tradycyjnych metod badawczych, naukowcy z University of Pittsburgh zaprojektowali specjalny system robotyczny, który naśladuje mechanikę ludzkiego oddychania i zachowań związanych z e-paleniem. Dzięki precyzyjnemu naśladowaniu temperatury, wilgotności, objętości i czasu zaciągania się, urządzenie to może symulować wzorzec oddychania zdrowego i chorego oraz wiarygodnie przewidywać toksyczność dla płuc związaną z e-papierosami.

System może mierzyć rozmiar i liczbę generowanych cząstek aerozolu oraz zmiany tych parametrów w zależności od składu cieczy. Efekty aerozoli można następnie przetestować na urządzeniach typu „płuco na chipie” i szybko uzyskać wysokiej jakości dane.

Jak wykazały eksperymenty z użyciem tej aparatury, dostępne w handlu płyny do e-papierosów zawierające mentol generują większą liczbę toksycznych mikrocząstek w porównaniu z liquidami bez mentolu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki palenia e-papierosów. Czy są bezpieczne?

REKLAMA

Ponadto analiza dokumentacji pacjentów z kohorty palaczy e-papierosów wykazała, że osoby stosujące mentol wykonywały płytsze oddechy i miały gorszą czynność płuc w porównaniu z osobami palącymi bez mentolu, niezależnie od wieku, płci, rasy, paczkolat palenia i używania nikotyny lub produktów do e-palenia zawierających konopie indyjskie.(Paczkolata oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu, np.: 1 paczkorok oznacza wypalanie 1 liczącej 20 sztuk paczki papierosów na dobę przez jeden rok).

„Wiele osób, zwłaszcza młodzież, błędnie zakłada, że wapowanie jest bezpieczne, ale nawet mieszanki niezawierające nikotyny zawierają wiele związków, które mogą potencjalnie uszkodzić płuca” – powiedział starszy autor Kambez H. Benam, profesor nadzwyczajny w University of Pittsburgh School of Medicine. „Tylko dlatego, że coś można bezpiecznie spożywać jako żywność, nie oznacza, że można to bezpiecznie wdychać”.

Rynek produktów do e-palenia na całym świecie wciąż się rozwija, a smaki mięty i mentolu pozostają bardzo popularne wśród 2,5 miliona młodych ludzi, którzy zgłosili palenie e-papierosów w 2022 roku.

Aby odwrócić młodych ludzi od wapowania i ograniczyć liczbę zgonów, którym można zapobiec, US Food and Drug Administration nadal wywiera presję na producentów papierosów, aby wyeliminowali mentol z wyrobów tytoniowych, takich jak zwykłe papierosy i cygara.

W swoich poprzednich badaniach prof. Benam i jego zespół odkryli, że octan witaminy E, powszechny dodatek do płynów do e-papierosów zawierających kannabinoidy, generuje bardziej toksyczne małe cząsteczki, które mogą przemieszczać się głęboko do płuc i zaklinować się w najwęższych drogach oddechowych i wyściółce ściany tchawicy i oskrzeli.

Chociaż potrzebne są jeszcze badania kliniczne na dużą skalę, nowa praca sugeruje, że dodatki mentolu mogą być równie niebezpieczne jak octan witaminy E, który był silnie powiązany z uszkodzeniem płuc u użytkowników e-papierosów i waporyzatorów.

„Główne przesłanie, które chcemy przekazać, jest skierowane do ludzi, zwłaszcza młodych dorosłych, którzy nigdy wcześniej nie palili — zaznaczył Benam. - Przejście na e-papierosy może być lepszą, bezpieczniejszą alternatywą dla kogoś, kto próbuje rzucić palenie zwykłych wyrobów tytoniowych. Ale ważne jest, aby mieć pełną wiedzę na temat zagrożeń i korzyści związanych z e-papierosami przed ich wypróbowaniem".

 

Więcej informacji w artykule źródłowym (https://respiratory-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12931-023-02410-9).

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA