Palisz e-papierosy? Co na to płuca? Co z grypą? Uczeni już wiedzą [Badania, USA]
REKLAMA
REKLAMA
Osoby palące e-papierosy mogą gorzej przechodzić zakażenie wirusem grypy typu A – informują naukowcy ze szpitala National Jewish Health w Kolorado.
REKLAMA
Ich wyniki opublikowane zostały w „Archives of Toxicology" (DOI: 10.1007/s00204-022-03305-2)
Nawet krótkotrwałe wdychanie aerozolu z e-papierosów może nasilać prozapalną reakcję drobnych dróg oddechowych na zakażenie wirusem grypy typu A.
Skutki dla zdrowia palenia e-papierosów
Mianem drobnych dróg oddechowych określa się zazwyczaj oskrzela poniżej 7. generacji o średnicy mniejszej niż 2 mm. Odgrywają one istotną rolę w wielu chorobach płuc, w tym w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), astmie, samoistnym włóknieniu płuc czy sarkoidozie. Infekcje wirusowe często dotykają drobnych dróg oddechowych, przy czym pacjenci z podwyższonym stanem zapalnym w tym obszarze są bardziej narażeni na powikłania.
E-papierosy a zdrowie
REKLAMA
Naukowcy wyizolowali komórki tkanki nabłonkowej drobnych dróg oddechowych dawców, u których nie występowały choroby płuc. Komórki te poddano następnie ekspozycji na 15 dawek aerozolu stosowanego w dostępnych na rynku e-papierosach. Komórki narażone były na działanie aerozolu raz dziennie przez trzy kolejne dni, po czym zakażono je wirusem grypy typu A.
Po 72 godzinach od zakażenia badano reakcję komórek poddanych wcześniejszej ekspozycji na aerozol oraz komórek, które nie miały kontaktu z aerozolem. Okazało się, że w przypadku tych pierwszych znacznie podwyższony był poziom mediatorów zapalnych i przeciwwirusowych.
E-papierosy a płuca
„Te wyniki wskazują, że palenie e-papierosów ma negatywny wpływ na płuca, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę. Pozyskane dane mogą stanowić punkt wyjścia dla przyszłych badań nad przebiegiem infekcji wirusowych u osób, które regularnie sięgają po e-papierosy” – komentuje dr Hong Wei Chu, autor analizy.
REKLAMA
REKLAMA