REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób na rekreację ruchową: taniec

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rekreacja
rekreacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

Zajęcia taneczne - dlaczego warto tańczyć?

Taniec to forma aktywności fizycznej idealna dla seniorów. Jest to dla nich odpowiednia dawka ruchu oraz świetna okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi. Regularne uczęszczanie na zajęcia taneczne dla seniorów ma także wiele innych zalet, takich jak:

REKLAMA

             Zwiększone wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia 

             Dotlenienie organizmu

             Zmniejszenie odczuwania bólu

             Zredukowanie stresu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

             Nabieranie większej ilości energii

             Lepsze działanie pamięci

             Spowalnianie procesów starzenia

             Zdobycie nowych umiejętności tanecznych

             Poznanie nowych osób

Taniec to aktywność fizyczna, po którą sięgnąć może niemal każdy. W tańcu odnajdą się nawet osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zbyt intensywny wysiłek - wystarczy wybrać spokojniejszą muzykę i pobujać się w jej rytm. Bardziej energiczni mogą postawić na intensywniejszy rodzaj tańca np. sambę.

Jak wyglądają zajęcia taneczne?

REKLAMA

Zajęcia taneczne mogą wyglądać różnie. Ich przebieg jest zależny od tego, jaki rodzaj zajęć wybierzemy - mówi FIlomena Frydel, trenerka tańca na platformie KlubAktywnych.pl - Ja prowadzę zajęcia Latino. Niezależnie od wybranego rodzaju tańca zajęcia z reguły podzielone są na trzy części: rozgrzewkę, technikę tańca oraz choreografię.

Rozgrzewka przed zajęciami tanecznymi ma na celu pobudzenie ciała do pracy. Jest to bardzo ważny element lekcji, ponieważ chroni nas ona przed zakwasami i kontuzjami. Podczas rozgrzewki wykonuje się spokojne i mało wymagające ćwiczenia np. krążenia rękami i biodrami, skłony czy wymachy. Dobór ćwiczeń rozgrzewkowych zależny jest od możliwości grupy. Podczas rozgrzewki najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego ćwiczenia nigdy nie są zbyt forsujące.

Podczas techniki tańca instruktor pokazuje seniorom podstawowe kroki danego tańca. Nauka przebiega etapami. Nauczyciel prezentuje na początku najprostszy krok, a uczestnicy po nim powtarzają. Następnie instruktor stopniowo pokazuje uczestnikom coraz trudniejsze elementy tańca. Na koniec zajęć każda z osób ma rozćwiczone i ciało i umysł..

Wpływ zajęć tanecznych na zdrowie 

REKLAMA

Wpływ zajęć tanecznych na zdrowie jest nieoceniony. Szczególnie pozytywnie oddziałuje on na serce i układ krążenia. Według badań regularne zajęcia taneczne wzmacniają serce i usprawniają przepływ krwi. Zmniejszają one także poziom cholesterolu, uelastyczniają tętnice i regulują ciśnienie tętnicze krwi. Udowodniono, że zajęcia taneczne działają na serce lepiej niż bardziej intensywne formy aktywności fizycznej.

Taniec wpływa także na układ oddechowy. Dzięki regularnym treningom oddech będzie regularny, a podczas oddychania do organizmu będzie dostarczane więcej tlenu. Zdecydowanie poprawi to wydolność organizmu, zwiększy odporność i doda seniorowi energii.

Za regularny taniec podziękują Ci też Twoje mięśnie i stawy. Wzmocni on szczególnie mięśnie grzbietu, brzucha, łydek i ramion. Po zajęciach tanecznych staną się one bardziej wytrzymałe, silne i elastyczne. 

Taniec wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne. Za regularne tańczenie wdzięczna będzie także psychika, ponieważ wspomaga on wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin). Dzięki regularnym treningom tanecznym będziemy więc bardziej zadowoleni i pewni siebie. Zmniejszy się także ryzyko wystąpienia depresji dzięki wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności (serotoniny i dopaminy).

Na zdrowie wpływa także fakt, że podczas zajęć tanecznych aktywizujemy się społecznie. Spotkania z przyjaciółmi i zawieranie nowych znajomości zdecydowanie poprawi samopoczucie seniora.

Taniec pomaga  także w walce z otyłością. Godzinny trening tańca pozwala spalić aż 400 kalorii. Tańczący będą mieli wyśmienitą kondycję, wymodelowaną sylwetkę i mniejsze ryzyko zachorowania na choroby, do których przyczynia się nadmierna masa ciała.

Gdzie można dołączyć do zajęć tanecznych?

Zajęcia taneczne - możemy znaleźć je w wielu różnych szkołach tańca. Zadbać o codzienną dawkę ruchu poprzez taniec można również online.

Autor: Katarzyna Klimek, założycielka KlubAktywnych.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA