REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób na rekreację ruchową: taniec

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rekreacja
rekreacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

Zajęcia taneczne - dlaczego warto tańczyć?

Taniec to forma aktywności fizycznej idealna dla seniorów. Jest to dla nich odpowiednia dawka ruchu oraz świetna okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi. Regularne uczęszczanie na zajęcia taneczne dla seniorów ma także wiele innych zalet, takich jak:

REKLAMA

             Zwiększone wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia 

             Dotlenienie organizmu

             Zmniejszenie odczuwania bólu

             Zredukowanie stresu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

             Nabieranie większej ilości energii

             Lepsze działanie pamięci

             Spowalnianie procesów starzenia

             Zdobycie nowych umiejętności tanecznych

             Poznanie nowych osób

Taniec to aktywność fizyczna, po którą sięgnąć może niemal każdy. W tańcu odnajdą się nawet osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zbyt intensywny wysiłek - wystarczy wybrać spokojniejszą muzykę i pobujać się w jej rytm. Bardziej energiczni mogą postawić na intensywniejszy rodzaj tańca np. sambę.

Jak wyglądają zajęcia taneczne?

REKLAMA

Zajęcia taneczne mogą wyglądać różnie. Ich przebieg jest zależny od tego, jaki rodzaj zajęć wybierzemy - mówi FIlomena Frydel, trenerka tańca na platformie KlubAktywnych.pl - Ja prowadzę zajęcia Latino. Niezależnie od wybranego rodzaju tańca zajęcia z reguły podzielone są na trzy części: rozgrzewkę, technikę tańca oraz choreografię.

Rozgrzewka przed zajęciami tanecznymi ma na celu pobudzenie ciała do pracy. Jest to bardzo ważny element lekcji, ponieważ chroni nas ona przed zakwasami i kontuzjami. Podczas rozgrzewki wykonuje się spokojne i mało wymagające ćwiczenia np. krążenia rękami i biodrami, skłony czy wymachy. Dobór ćwiczeń rozgrzewkowych zależny jest od możliwości grupy. Podczas rozgrzewki najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego ćwiczenia nigdy nie są zbyt forsujące.

Podczas techniki tańca instruktor pokazuje seniorom podstawowe kroki danego tańca. Nauka przebiega etapami. Nauczyciel prezentuje na początku najprostszy krok, a uczestnicy po nim powtarzają. Następnie instruktor stopniowo pokazuje uczestnikom coraz trudniejsze elementy tańca. Na koniec zajęć każda z osób ma rozćwiczone i ciało i umysł..

Wpływ zajęć tanecznych na zdrowie 

REKLAMA

Wpływ zajęć tanecznych na zdrowie jest nieoceniony. Szczególnie pozytywnie oddziałuje on na serce i układ krążenia. Według badań regularne zajęcia taneczne wzmacniają serce i usprawniają przepływ krwi. Zmniejszają one także poziom cholesterolu, uelastyczniają tętnice i regulują ciśnienie tętnicze krwi. Udowodniono, że zajęcia taneczne działają na serce lepiej niż bardziej intensywne formy aktywności fizycznej.

Taniec wpływa także na układ oddechowy. Dzięki regularnym treningom oddech będzie regularny, a podczas oddychania do organizmu będzie dostarczane więcej tlenu. Zdecydowanie poprawi to wydolność organizmu, zwiększy odporność i doda seniorowi energii.

Za regularny taniec podziękują Ci też Twoje mięśnie i stawy. Wzmocni on szczególnie mięśnie grzbietu, brzucha, łydek i ramion. Po zajęciach tanecznych staną się one bardziej wytrzymałe, silne i elastyczne. 

Taniec wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne. Za regularne tańczenie wdzięczna będzie także psychika, ponieważ wspomaga on wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin). Dzięki regularnym treningom tanecznym będziemy więc bardziej zadowoleni i pewni siebie. Zmniejszy się także ryzyko wystąpienia depresji dzięki wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności (serotoniny i dopaminy).

Na zdrowie wpływa także fakt, że podczas zajęć tanecznych aktywizujemy się społecznie. Spotkania z przyjaciółmi i zawieranie nowych znajomości zdecydowanie poprawi samopoczucie seniora.

Taniec pomaga  także w walce z otyłością. Godzinny trening tańca pozwala spalić aż 400 kalorii. Tańczący będą mieli wyśmienitą kondycję, wymodelowaną sylwetkę i mniejsze ryzyko zachorowania na choroby, do których przyczynia się nadmierna masa ciała.

Gdzie można dołączyć do zajęć tanecznych?

Zajęcia taneczne - możemy znaleźć je w wielu różnych szkołach tańca. Zadbać o codzienną dawkę ruchu poprzez taniec można również online.

Autor: Katarzyna Klimek, założycielka KlubAktywnych.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA