REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszawica. Czy mamy w Polsce epidemię?

wszy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wszawica – jak poważny jest problem? Takiego kłopotu w przedszkolach i szkołach nie było od lat. Sanepid, który jakiś czas temu wykreślił wszawicę z listy chorób zakaźnych, obecnie oczekuje od placówek raportów o nowych ogniskach zakażenia tą chorobą. Jak rozpoznać wszawicę? Czy łatwo ją wyleczyć? 

Wszawica bardzo zaraźliwa

Eksperci nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z epidemią wszawicy. Nie tylko chodzi tutaj o placówki przedszkolne i szkoły podstawowe, ale także gospodarstwa domowe. Sprawa jest poważna – wszawica szerzy się wyjątkowo łatwo. Typowe objawy wszawicy to:

REKLAMA

  • uporczywe drapanie się po głowie
  • narzekanie na swędzenie i pieczenie
  • pojawienie się we włosach kołtunów

W przypadku, gdy w przedszkolu bądź też szkole panuje wszawica – ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie, wystarczy bezpośredni kontakt, jak zetknięcie włosów dwóch osób podczas zabawy.

Problem wszawicy dostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny, który wprowadził specjalne formularze – za ich pośrednictwem powiatowe stacje sanitarne informują centralę o działaniach podjętych na rzecz walki z wszawicą w placówkach oświatowych. 

 

Wstydliwy problem, który może dotknąć każdego  

Wszawica wbrew panującej opinii, nie zawsze jest skutkiem zaniedbań higieny. Może pojawić się u każdego i w każdym wieku. Częściej jednak dotyka dzieci przebywających w dużych skupiskach, jak przedszkola, szkoły, kolonie. 

REKLAMA

Do zrażenia dochodzi przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Wszy poruszają się pełzając. Dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym wszy silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie można zapominać, że wszawica to także problemem zdrowotny – powoduje pojawienie się swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą przeistoczyć się we wtórne zakażenie bakteryjne. 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia: „Wszawica jest chorobą pasożytniczą i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych, stanowiącym załącznik do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.). Wynika to z faktu, że na terenie Polski od lat nie występują już niebezpieczne choroby zakaźne przenoszone przez wszy (np. dur wysypkowy).”

REKLAMA

Decyzja o pozostaniu dziecka w domu do czasu usunięcia wszy nie wymaga interwencji organów władzy publicznej w trybie przewidzianym ustawą. Znajduje się całkowicie w gestii rodziców bądź opiekunów dziecka. Zalecane jest, aby działania higieniczne przeciw wszawicy podejmować niezwłocznie, a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy.

Działania profilaktyczne w szkołach i innych placówkach oświatowych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Niezbędna do tego jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i opiekunami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną. Obejmują one systematyczne działania oświatowe (pogadanki, materiały informacyjne w formie ulotek) skierowane do dzieci i młodzieży oraz rodziców.”

W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka lub higienistka szkolna ma prawo przeprowadzić kontrolę wśród uczniów, których rodzice nie wyrazili sprzeciwu wobec objęcia ich dzieci profilaktyczną opieką zdrowotną, zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami. 

Istotny jest przy tym sposób przeprowadzenia przeglądu, w szczególności poszanowanie prawa ucznia (pacjenta) do zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia i nieujawnianie ich osobom nieuprawnionym.” 

Przeglądy powinny mieć miejsce w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, indywidualnie, z zachowaniem intymności i prywatności dziecka oraz zasad higieny (w gabinecie powinien przebywać tylko jeden uczeń). O terminie planowanej kontroli higienicznej należy powiadomić rodziców lub opiekunów dziecka.

Wszawica – jakie są objawy? 

Nie jest trudno rozpoznać wszawicę. Ukłucie wszy wywołuje często drapanie, świąd oraz pieczenie. Z ranek powstałych po ukłuciach wydostaje się płyn surowiczy. Wraz z wydzieliną gruczołów cementowych, dzięki którym możliwe jest przytwierdzanie jaj wszy – włosy się sklejają i tworzą się kołtuny. 

Profilaktycznie warto stosować środki ochronne, którymi każdego dnia będziemy zabezpieczać włosy. Dostępne na rynku preparaty ochronne nie tylko działają odstraszająco na wszy, ale ponadto tworzą na włosach cienką, ochronną powłokę – nie pozwala wszom zagnieździć się i złożyć jaj. Preparaty są bezpieczne, nie przetłuszczają włosów i nie pozostawiają plam na ubraniu. 

Chcąc uniknąć choroby warto przestrzegać poniższych zasad: 

  • związywać długie włosy; 
  • używać jedynie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów; 
  • codziennie czesać i szczotkować włosy; 
  • myć skórę głowy i włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu);
  • wyposażyć dzieci w środki higieniczne (m.in. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów); 
  • po powrocie do domu sprawdzać czystość skóry głowy i włosów. 

Wszawica – jak ją wyleczyć?

Wyleczenie wszawicy jest proste i możliwe już po jednym zabiegu. Odpowiednie preparaty do walki z wszami znajdziemy w aptece. Po zastosowaniu należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować przedmioty i tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona. Zabieg odwszawiania należy profilaktycznie przeprowadzić równolegle u wszystkich członków rodziny.

Jak pokazują badania, obecna populacja wszy uodporniła się na stosowane od dawna środki owadobójcze (m.in. permetrynę) – oznacza to niską skuteczność w leczeniu wszawicy preparatami z jej dodatkiem w składzie. Skuteczne w 100 procentach są preparaty działające na pasożyty w sposób fizyczny – odcinają dostęp powietrza do aparatu oddechowego pasożytów, odpowiadają za ich uduszenie i wysuszenie. 

Dziecko na wyjeździe - jak ochronić?

Obecnie w sezonie wakacyjnym dzieci przebywają na koloniach i obozach – dużych skupiskach, podatnych na szerzenie się wszawicy. Dlatego przed wyjazdem dzieci na zorganizowany odpoczynek należy uczulić je, aby nie pożyczały swoich gumek, spinek, grzebieni, szczotek, w tym nie korzystały z czyichś przyborów. To samo dotyczy wymieniania się ręcznikami, nakryciami głowy. Ponadto warto wyposażyć dzieci w preparaty ochronne. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA