REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszawica. Czy mamy w Polsce epidemię?

wszy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wszawica – jak poważny jest problem? Takiego kłopotu w przedszkolach i szkołach nie było od lat. Sanepid, który jakiś czas temu wykreślił wszawicę z listy chorób zakaźnych, obecnie oczekuje od placówek raportów o nowych ogniskach zakażenia tą chorobą. Jak rozpoznać wszawicę? Czy łatwo ją wyleczyć? 

Wszawica bardzo zaraźliwa

Eksperci nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z epidemią wszawicy. Nie tylko chodzi tutaj o placówki przedszkolne i szkoły podstawowe, ale także gospodarstwa domowe. Sprawa jest poważna – wszawica szerzy się wyjątkowo łatwo. Typowe objawy wszawicy to:

REKLAMA

  • uporczywe drapanie się po głowie
  • narzekanie na swędzenie i pieczenie
  • pojawienie się we włosach kołtunów

W przypadku, gdy w przedszkolu bądź też szkole panuje wszawica – ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie, wystarczy bezpośredni kontakt, jak zetknięcie włosów dwóch osób podczas zabawy.

Problem wszawicy dostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny, który wprowadził specjalne formularze – za ich pośrednictwem powiatowe stacje sanitarne informują centralę o działaniach podjętych na rzecz walki z wszawicą w placówkach oświatowych. 

 

Wstydliwy problem, który może dotknąć każdego  

Wszawica wbrew panującej opinii, nie zawsze jest skutkiem zaniedbań higieny. Może pojawić się u każdego i w każdym wieku. Częściej jednak dotyka dzieci przebywających w dużych skupiskach, jak przedszkola, szkoły, kolonie. 

REKLAMA

Do zrażenia dochodzi przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Wszy poruszają się pełzając. Dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym wszy silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie można zapominać, że wszawica to także problemem zdrowotny – powoduje pojawienie się swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą przeistoczyć się we wtórne zakażenie bakteryjne. 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia: „Wszawica jest chorobą pasożytniczą i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych, stanowiącym załącznik do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.). Wynika to z faktu, że na terenie Polski od lat nie występują już niebezpieczne choroby zakaźne przenoszone przez wszy (np. dur wysypkowy).”

REKLAMA

Decyzja o pozostaniu dziecka w domu do czasu usunięcia wszy nie wymaga interwencji organów władzy publicznej w trybie przewidzianym ustawą. Znajduje się całkowicie w gestii rodziców bądź opiekunów dziecka. Zalecane jest, aby działania higieniczne przeciw wszawicy podejmować niezwłocznie, a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy.

Działania profilaktyczne w szkołach i innych placówkach oświatowych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Niezbędna do tego jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i opiekunami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną. Obejmują one systematyczne działania oświatowe (pogadanki, materiały informacyjne w formie ulotek) skierowane do dzieci i młodzieży oraz rodziców.”

W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka lub higienistka szkolna ma prawo przeprowadzić kontrolę wśród uczniów, których rodzice nie wyrazili sprzeciwu wobec objęcia ich dzieci profilaktyczną opieką zdrowotną, zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami. 

Istotny jest przy tym sposób przeprowadzenia przeglądu, w szczególności poszanowanie prawa ucznia (pacjenta) do zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia i nieujawnianie ich osobom nieuprawnionym.” 

Przeglądy powinny mieć miejsce w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, indywidualnie, z zachowaniem intymności i prywatności dziecka oraz zasad higieny (w gabinecie powinien przebywać tylko jeden uczeń). O terminie planowanej kontroli higienicznej należy powiadomić rodziców lub opiekunów dziecka.

Wszawica – jakie są objawy? 

Nie jest trudno rozpoznać wszawicę. Ukłucie wszy wywołuje często drapanie, świąd oraz pieczenie. Z ranek powstałych po ukłuciach wydostaje się płyn surowiczy. Wraz z wydzieliną gruczołów cementowych, dzięki którym możliwe jest przytwierdzanie jaj wszy – włosy się sklejają i tworzą się kołtuny. 

Profilaktycznie warto stosować środki ochronne, którymi każdego dnia będziemy zabezpieczać włosy. Dostępne na rynku preparaty ochronne nie tylko działają odstraszająco na wszy, ale ponadto tworzą na włosach cienką, ochronną powłokę – nie pozwala wszom zagnieździć się i złożyć jaj. Preparaty są bezpieczne, nie przetłuszczają włosów i nie pozostawiają plam na ubraniu. 

Chcąc uniknąć choroby warto przestrzegać poniższych zasad: 

  • związywać długie włosy; 
  • używać jedynie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów; 
  • codziennie czesać i szczotkować włosy; 
  • myć skórę głowy i włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu);
  • wyposażyć dzieci w środki higieniczne (m.in. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów); 
  • po powrocie do domu sprawdzać czystość skóry głowy i włosów. 

Wszawica – jak ją wyleczyć?

Wyleczenie wszawicy jest proste i możliwe już po jednym zabiegu. Odpowiednie preparaty do walki z wszami znajdziemy w aptece. Po zastosowaniu należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować przedmioty i tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona. Zabieg odwszawiania należy profilaktycznie przeprowadzić równolegle u wszystkich członków rodziny.

Jak pokazują badania, obecna populacja wszy uodporniła się na stosowane od dawna środki owadobójcze (m.in. permetrynę) – oznacza to niską skuteczność w leczeniu wszawicy preparatami z jej dodatkiem w składzie. Skuteczne w 100 procentach są preparaty działające na pasożyty w sposób fizyczny – odcinają dostęp powietrza do aparatu oddechowego pasożytów, odpowiadają za ich uduszenie i wysuszenie. 

Dziecko na wyjeździe - jak ochronić?

Obecnie w sezonie wakacyjnym dzieci przebywają na koloniach i obozach – dużych skupiskach, podatnych na szerzenie się wszawicy. Dlatego przed wyjazdem dzieci na zorganizowany odpoczynek należy uczulić je, aby nie pożyczały swoich gumek, spinek, grzebieni, szczotek, w tym nie korzystały z czyichś przyborów. To samo dotyczy wymieniania się ręcznikami, nakryciami głowy. Ponadto warto wyposażyć dzieci w preparaty ochronne. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA