REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszawica. Czy mamy w Polsce epidemię?

wszy
wszy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wszawica – jak poważny jest problem? Takiego kłopotu w przedszkolach i szkołach nie było od lat. Sanepid, który jakiś czas temu wykreślił wszawicę z listy chorób zakaźnych, obecnie oczekuje od placówek raportów o nowych ogniskach zakażenia tą chorobą. Jak rozpoznać wszawicę? Czy łatwo ją wyleczyć? 

Wszawica bardzo zaraźliwa

Eksperci nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z epidemią wszawicy. Nie tylko chodzi tutaj o placówki przedszkolne i szkoły podstawowe, ale także gospodarstwa domowe. Sprawa jest poważna – wszawica szerzy się wyjątkowo łatwo. Typowe objawy wszawicy to:

REKLAMA

 • uporczywe drapanie się po głowie
 • narzekanie na swędzenie i pieczenie
 • pojawienie się we włosach kołtunów

W przypadku, gdy w przedszkolu bądź też szkole panuje wszawica – ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie, wystarczy bezpośredni kontakt, jak zetknięcie włosów dwóch osób podczas zabawy.

Problem wszawicy dostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny, który wprowadził specjalne formularze – za ich pośrednictwem powiatowe stacje sanitarne informują centralę o działaniach podjętych na rzecz walki z wszawicą w placówkach oświatowych. 

 

Wstydliwy problem, który może dotknąć każdego  

Wszawica wbrew panującej opinii, nie zawsze jest skutkiem zaniedbań higieny. Może pojawić się u każdego i w każdym wieku. Częściej jednak dotyka dzieci przebywających w dużych skupiskach, jak przedszkola, szkoły, kolonie. 

REKLAMA

Do zrażenia dochodzi przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Wszy poruszają się pełzając. Dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym wszy silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie można zapominać, że wszawica to także problemem zdrowotny – powoduje pojawienie się swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą przeistoczyć się we wtórne zakażenie bakteryjne. 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia: „Wszawica jest chorobą pasożytniczą i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych, stanowiącym załącznik do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.). Wynika to z faktu, że na terenie Polski od lat nie występują już niebezpieczne choroby zakaźne przenoszone przez wszy (np. dur wysypkowy).”

REKLAMA

Decyzja o pozostaniu dziecka w domu do czasu usunięcia wszy nie wymaga interwencji organów władzy publicznej w trybie przewidzianym ustawą. Znajduje się całkowicie w gestii rodziców bądź opiekunów dziecka. Zalecane jest, aby działania higieniczne przeciw wszawicy podejmować niezwłocznie, a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy.

Działania profilaktyczne w szkołach i innych placówkach oświatowych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Niezbędna do tego jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i opiekunami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną. Obejmują one systematyczne działania oświatowe (pogadanki, materiały informacyjne w formie ulotek) skierowane do dzieci i młodzieży oraz rodziców.”

W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka lub higienistka szkolna ma prawo przeprowadzić kontrolę wśród uczniów, których rodzice nie wyrazili sprzeciwu wobec objęcia ich dzieci profilaktyczną opieką zdrowotną, zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami. 

Istotny jest przy tym sposób przeprowadzenia przeglądu, w szczególności poszanowanie prawa ucznia (pacjenta) do zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia i nieujawnianie ich osobom nieuprawnionym.” 

Przeglądy powinny mieć miejsce w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, indywidualnie, z zachowaniem intymności i prywatności dziecka oraz zasad higieny (w gabinecie powinien przebywać tylko jeden uczeń). O terminie planowanej kontroli higienicznej należy powiadomić rodziców lub opiekunów dziecka.

Wszawica – jakie są objawy? 

Nie jest trudno rozpoznać wszawicę. Ukłucie wszy wywołuje często drapanie, świąd oraz pieczenie. Z ranek powstałych po ukłuciach wydostaje się płyn surowiczy. Wraz z wydzieliną gruczołów cementowych, dzięki którym możliwe jest przytwierdzanie jaj wszy – włosy się sklejają i tworzą się kołtuny. 

Profilaktycznie warto stosować środki ochronne, którymi każdego dnia będziemy zabezpieczać włosy. Dostępne na rynku preparaty ochronne nie tylko działają odstraszająco na wszy, ale ponadto tworzą na włosach cienką, ochronną powłokę – nie pozwala wszom zagnieździć się i złożyć jaj. Preparaty są bezpieczne, nie przetłuszczają włosów i nie pozostawiają plam na ubraniu. 

Chcąc uniknąć choroby warto przestrzegać poniższych zasad: 

 • związywać długie włosy; 
 • używać jedynie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów; 
 • codziennie czesać i szczotkować włosy; 
 • myć skórę głowy i włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu);
 • wyposażyć dzieci w środki higieniczne (m.in. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów); 
 • po powrocie do domu sprawdzać czystość skóry głowy i włosów. 

Wszawica – jak ją wyleczyć?

Wyleczenie wszawicy jest proste i możliwe już po jednym zabiegu. Odpowiednie preparaty do walki z wszami znajdziemy w aptece. Po zastosowaniu należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować przedmioty i tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona. Zabieg odwszawiania należy profilaktycznie przeprowadzić równolegle u wszystkich członków rodziny.

Jak pokazują badania, obecna populacja wszy uodporniła się na stosowane od dawna środki owadobójcze (m.in. permetrynę) – oznacza to niską skuteczność w leczeniu wszawicy preparatami z jej dodatkiem w składzie. Skuteczne w 100 procentach są preparaty działające na pasożyty w sposób fizyczny – odcinają dostęp powietrza do aparatu oddechowego pasożytów, odpowiadają za ich uduszenie i wysuszenie. 

Dziecko na wyjeździe - jak ochronić?

Obecnie w sezonie wakacyjnym dzieci przebywają na koloniach i obozach – dużych skupiskach, podatnych na szerzenie się wszawicy. Dlatego przed wyjazdem dzieci na zorganizowany odpoczynek należy uczulić je, aby nie pożyczały swoich gumek, spinek, grzebieni, szczotek, w tym nie korzystały z czyichś przyborów. To samo dotyczy wymieniania się ręcznikami, nakryciami głowy. Ponadto warto wyposażyć dzieci w preparaty ochronne. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA