Zmiany od 1 listopada 2023 r.: Lekarz rodzinny diagnozuje nadciśnienie tętnicze, choroby serca, przedcukrzycę, tarczycę, nerki [rozporządzenie z 9 października 2023 r.]
REKLAMA
REKLAMA
- Skierowanie na tomografię od 1 listopada 2023 r.
- Skierowanie na immunoglobuliny
- Zmiany w opiece koordynowanej na poziomie POZ
- Lista badań w ramach świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 XI 2023 r.
- MZ: Od 1 listopada 2023 r. zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej
- Jak ministerstwo zdrowia uzasadnia zmiany?
Wynika to z nowelizacji poniższych przepisów: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 9 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
REKLAMA
REKLAMA
Po wykorzystaniu nowych możliwości, w przypadku zdiagnozowania rozpoznania chorobowego, lekarz POZ skieruje świadczeniobiorcę do właściwego lekarza specjalisty. Celem nowelizacji nie jest zastąpienie przez lekarza rodzinnego np. kardiologa, tylko przyspieszenie diagnostyki. Do kardiologa pacjent trafi z kompletem badań wykonanych na poziomie lekarza rodzinnego. Ma to przyspieszyć leczenie.
Ministerstwo Zdrowia o zmianach od 1 listopada 2023 r.: 4 x Ministerstwo Zdrowia: Lekarz rodzinny jak lekarz ze specjalnością. Mammografia, cytologia, rak piersi, HPV. Zmiany w receptach [Nowości dla pacjentów od 1 listopada 2023 r.]
Skierowanie na tomografię od 1 listopada 2023 r.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1427) w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części IV dodaje się ust. 14 w brzmieniu:
"14. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, realizujący zakres, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 załącznika nr 6 do rozporządzenia, może wystawiać skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych przy wskazaniu do diagnostyki w kierunku choroby niedokrwiennej serca."
Nowelizacja nawiązuje do "WYKAZU ŚWIADCZEŃ OPIEKI KOORDYNOWANEJ ORAZ WARUNKÓW ICH REALIZACJI" w załączniku nr 6 rozporządzenia z 24 września 2013 r. Na tej podstawie świadczenia opieki koordynowanej są realizowane m.in. w zakresie diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków.
Lekarze rodzinni otrzymali nowe narzędzie do prowadzenia diagnostyki w tym zakresie.
Skierowanie na immunoglobuliny
Dodatkowo lekarz rodzinny może kierować na:
- immunoglobuliny E całkowite (IgE);
- immunoglobuliny E swoiste (IgE) z panelem 10-punktowych oznaczeń dotyczącym alergii wziewnych i pokarmowych; alergeny:
a) wziewne: leszczyna, olcha, brzoza, trawy, żyto, bylica, roztocza kurzu domowego, pies, kot, alternaria,
b) pokarmowe: mleko, jajko, pszenica, soja, orzechy ziemne, orzechy laskowe, ryby, owoce morza - skorupiaki, marchew, jabłko.
Zmiany w opiece koordynowanej na poziomie POZ
Z opieki koordynowanej w poradniach POZ mogą korzystać pacjenci, u których zdiagnozowano:
- stan przedcukrzycowy (a nie tylko cukrzycę),
- nadczynność tarczycy (a nie tylko niedoczynność tarczycy).
Nowe możliwości lekarzy POZ dotyczą także leczenia przewlekłych chorób nerek.
Lista badań w ramach świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 XI 2023 r.
Świadczenia medycznej diagnostyki laboratoryjnej związane z realizacją świadczeń lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej:
1) morfologia krwi 8-parametrowa;
2) glukoza z krwi żylnej;
3) kreatynina;
4) potas (K);
5) sód (Na);
6) białko C-reaktywne (CRP);
7) badanie ogólne moczu (profil);
8) aminotransferaza asparaginianowa (AST);
9) aminotransferaza alaninowa (ALT);
10) mocznik;
11) bilirubina całkowita;
12) test antygenowy w kierunku: SARS CoV-2 / grypy A+B / RSV;
13) odczyn opadania krwinek czerwonych (OB);
14) wskaźnik protrombinowy (INR);
15) kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB);
16) kwas moczowy;
17) czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) - czas kaolinowo-kefalinowy;
18) wapń zjonizowany;
19) amylaza;
20) fibrynogen;
21) gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP).
MZ: Od 1 listopada 2023 r. zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej
Więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań. Od 1 listopada 2023 r. wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) - przypomina resort zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia podkreśliło we wpisie na platformie X, że więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy.
📢 Od 1 listopada 2023 r. wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej, a lekarze zlecą więcej badań.
October 31, 2023
Więcej informacji: https://t.co/DnU7AGslAq pic.twitter.com/UZExfiF15c
Powstanie też nowy zakres opieki koordynowanej: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci będą mieli dostęp do: kompleksowej porady, badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), konsultacji specjalistycznych, porad edukacyjnych, konsultacji dietetycznych.
Lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będzie mógł wystawiać skierowania na badania laboratoryjne.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię.
Jak ministerstwo zdrowia uzasadnia zmiany?
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej rozwiązuje problemy związane z brakiem możliwości:
|
|
Wprowadzane w projektowanym rozporządzeniu zmiany mają na celu:
Efektem przedmiotowych zmian będzie zwiększenie dostępności do świadczeń na etapie podstawowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że dzięki poszerzeniu katalogu świadczeń, świadczeniobiorcy uzyskają dostęp do tych świadczeń już na etapie świadczeń udzielanych przez lekarza POZ, bez konieczności oczekiwania na ich realizację u lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). W przypadku zdiagnozowania rozpoznania chorobowego lekarz POZ skieruje świadczeniobiorcę do właściwego lekarza specjalisty. Powyższe pozwoli na szybsze ustalenie właściwej terapii. Dodatkowym efektem w zakresie NiŚOZ będzie odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych i izby przyjęć. |
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.